Grupa Wagnera ma problem z grzebaniem poległych. "Wagnerowcy" grożą urzędnikom

Jewgienij Prigożyn ma problem z pochówkiem swoich najemników. Prosi o pomoc m.in. przewodniczącego Dumy.

Publikacja: 20.03.2023 14:15

Jewgienij Prigożyn w pobliżu Bachmutu

Jewgienij Prigożyn w pobliżu Bachmutu

Foto: Telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

- Dzisiaj chowają naszych wojowników. Dzisiaj administracja Goriaczego Klucza temu przeszkadza. Doczekacie się, łajdacy, że będziemy musieli przyjść i rozprawić się z wami. Dlatego, że jesteście gorsi od armii ukraińskiej – apelują w opublikowanym nagraniu zamaskowani i uzbrojeni najemnicy „Wagnera”. Poszło o niewielkie miasto turystyczne Goriaczy Klucz (ma ok. 27 tys. mieszkańców), znany kurort w Kraju Krasnodarskim, niedaleko okupowanego Krymu.

Powstał tam tak wielki cmentarz poległych nad Dnieprem najemników Jewgienia Prigożyna, że administracja miasta zakazała kolejnych pochówków. Burmistrz Siergiej Biełopolski tłumaczył, że szanuje „wagnerowców”, ale nie może zignorować opinii mieszkańców. A ci, jak twierdzi, nie chcą, by ich turystyczne miasto „przekształcało się w miejsce masowego pochówku wojowników”.

Czytaj więcej

Ukraiński żołnierz: Rosjanie nacierają po gnijących szczątkach kolegów

W odpowiedzi na to Prigożyn poskarżył się do Prokuratury Generalnej, poprosił o rozpoczęcie wobec Biełopolskiego sprawy karnej i oskarża go o „dyskredytację ochotników”, którzy uczestniczą w „specjalnej operacji wojskowej”.

Co więcej były kucharz Putina napisał list z prośbą o interwencję do przewodniczącego Dumy Wiaczesława Wołodina. Z listu wynika, że grupa „Wagnera” miała problem z pochówkami swoich najemników nie tylko w Kraju Krasnodarskim, ale i w Petersburgu oraz w Jamało-Nienieckim Okręgu Autonomicznym.

Burmistrz Siergiej Biełopolski tłumaczył, że szanuje „wagnerowców”, ale nie może zignorować opinii mieszkańców

Prigożyn, którego najemnicy zasłynęli z zajęcia ukraińskiego Sołedaru i obecnie próbują okupować Bachmut, od miesięcy prowadzi wojnę z rosyjskim resortem obrony o dostawy amunicji i broni. Nieustannie atakuje też gubernatora Petersburga Aleksandra Biegłowa, którego w jednym ze swoich ostatnich wywiadów w rosyjskich mediach nazwał „nierobem”. Nie przestaje też rekrutować najemników na wojnę z Ukrainą w wielu rosyjskich regionach, odpowiednie centra uruchomiono w ponad 40 miastach.

Ostatnio zapowiedział nawet, że liczba „wagnerowców” do polowy maja zwiększy się o kolejne 30 tys.. Zdradził, że dziennie szeregi jego grupy zwiększają się o 500-800 ludzi. Całkowita liczebność działającej dla Kremla formacji (zaangażowanej również w wielu państwach Ameryki Południowej, Afryki i Bliskiego Wschodu) nie jest znana. Szacuje się, że tylko nad Dnieprem w trakcie trwającej od ponad roku wojny liczba ta sięgała nawet 50 tys..

Konflikty zbrojne
Ławrow: Zachód bezpośrednio popiera ludobójstwo Rosjan
Konflikty zbrojne
Rosyjski propagandzista: Gdy skończą się Ukraińcy, przyjdą Polacy
Konflikty zbrojne
Prigożyn atakuje resort obrony po ataku na Moskwę. "Niech wasze domy spłoną"
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Na co muszą szykować się Rosjanie? Pieskow nie odpowiada
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Moskwa zaatakowana dronami chińskiej produkcji
Konflikty zbrojne
Minister obrony Ukrainy: Niemcy mogłyby przekazać nam myśliwce Eurofighter