Rusłan Szoszyn

Rusłan Szoszyn

Dziennikarz działu zagranicznego

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Doktorant Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej UW

Armenia rozbija sojusz militarny Putina. Przez zdradę Łukaszenki

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), która miała zastąpić Układ Warszawski po upadku Związku Radzieckiego, pęka w szwach. Bolesne doświadczenie Ormian podkopuje zaufanie do Kremla wśród pozostałych sojuszników Rosji.

Rosja kradnie Ukrainie dzieci. Trafiają do adopcji albo na szkolenia wojskowe

Młodszym zmieniają tożsamość i oddają do rodzin adopcyjnych, starszych uczą „kochać Rosję” i strzelać z kałasznikowa. Tysiące wywiezionych z kraju młodych Ukraińców mogą już nigdy nie powrócić do swojej ojczyzny.

Armenia nie chce już być sojusznikiem Rosji. Czy premier straci za to stanowisko?

Rząd w Erywaniu zapowiedział opuszczenie prorosyjskiego sojuszu militarnego OUBZ i szykuje się do zawarcia ważnej umowy ze Stanami Zjednoczonymi. W Armenii od tygodni trwają antyrządowe protesty, które może wykorzystać Moskwa. – Kreml będzie chciał odsunąć rząd Paszyniana od władzy – komentuje ekspert OSW.

Wojna, korupcja, odejście fachowców. Czy Ukraina jest gotowa do odbudowy?

Skuteczni urzędnicy zajmujący się odbudową Ukrainy są zwalniani albo odchodzą na własne życzenie. Eksperci nad Dnieprem twierdzą, że to zniechęca Zachód do pomocy i uderza w wizerunek kraju.

Archipelag Łukaszenki. Opozycjonistki w łagrach męczą i torturują psychicznie

Zabierają dzieciom matkę, wsadzają za kraty, znęcają się, izolują, szantażują i zmuszają do publicznego przepraszania Aleksandra Łukaszenki w telewizji państwowej. Przez co muszą przejść trzymane w kazamatach przeciwniczki reżimu na Białorusi?

Rusłan Szoszyn: Zimna wojna XXI w. nabiera tempa. Dlaczego Rosji opłaca się nowy kryzys kubański

Władimir Putin zakłada, że stawiając świat na krawędzi zagłady, prędzej czy później wymusi na zachodnich mocarstwach kolejny reset i narzuci światu własną wizję nowej mapy Europy.

Rosyjskie okręty wojenne płyną na Kubę. Gen. Bogusław Pacek: Rosja zastrasza Zachód

Kreml chce podzielić Zachód na państwa wspierające Kijów oraz kraje, które ulegną zastraszaniu i nie będą chciały wspierać Ukrainy – mówi „Rzeczpospolitej” gen. Bogusław Pacek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i były rektor Akademii Obrony Narodowej.

Tomasz Szmydt chwali Łukaszenkę. ONZ alarmuje, że w łagrach dyktatora umierają

Zbiegły z Polski, były sędzia Tomasz Szmydt przekonuje, że polskie media kłamią na temat sytuacji w kraju urzędującego od trzech dekad dyktatora. W tym czasie w białoruskich łagrach torturują więźniów politycznych, co potwierdza to nowy raport ONZ.

Demokracja kuleje, obietnic nie spełniono. Jak Ukraińcy oceniają Zełenskiego?

Prawie połowa mieszkańców nad Dnieprem uważa, że prawa i wolności obywateli mocno się skurczyły. Nie tylko z powodu wojny. Wielu Ukraińców uważa, że w otoczeniu prezydenta są „nieuczciwi i skorumpowani” ludzie.

Rusłan Szoszyn: Rosja grozi Polakom bronią atomową. Dlaczego nie Amerykanom, Brytyjczykom czy Francuzom?

Propaganda Kremla przekonuje, że rosyjski atak taktyczną bronią nuklearną w któryś z „mniejszych” krajów NATO jest całkiem możliwy. Nuklearni gracze sojuszu muszą uświadomić Władimira Putina, że odpowiedzą tym samym.