04:33
21.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 391
00:15
21.03.2023

Koniec poniedziałkowej relacji

Na kolejne doniesienia, dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, zapraszamy we wtorek od wczesnego poranka

00:13
21.03.2023

Przydacz: F-16 dzisiaj nikomu przekazywać nie zamierzamy

Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, odniósł się w Polsat News o decyzji polskich władz o wysłaniu Ukrainie samolotów bojowych. - Na MiG-ach potrafią latać, dlatego otrzymali to wsparcie - powiedział. Z kolei pytany o brak podobnego wsparcia ze strony USA przytoczył słowa Andrzeja Dudy, który podkreślał, że nie da się z marszu przesiąść z maszyn konstrukcji sowieckiej do np. F-16. 

- Z całą pewnością my naszych F-16 dzisiaj nikomu przekazywać nie zamierzamy - zapewnił, dodając, że to „co jest najbardziej zaawansowane technologicznie, zostaje w Polsce, bo nasze niebo musi być bezpieczne”. 

23:58
20.03.2023

Kirby apeluje do Xi Jinpinga

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby na konferencji prasowej wezwał prezydenta Chin Xi Jinpinga, by ten zaapelował do Władimira Putina o poszanowanie suwerenności Ukrainy i zakończenie wojny. - Cały świat chciałby zobaczyć koniec tej wojny - powiedział Kirby, dodając, że wojna „mogłaby właściwie zakończyć się już teraz”, gdyby rosyjski przywódca nakazał swoim wojskom wycofanie się z ukraińskiego terytorium.

„Pokojowa propozycja” Chin w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie zawiera „zasadniczy punkt, a jest nim poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów” - zauważył Kirby. - Zachęcamy prezydenta Xi do opowiedzenia się za tym właśnie kluczowym punktem, który musi obejmować wycofanie sił rosyjskich z suwerennego terytorium Ukrainy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych - mówił. Dodał, że Stany Zjednoczone mają nadzieję, iż Xi będzie „naciskał na Putina, aby zaprzestał bombardowania ukraińskich miast, szpitali i szkół, zbrodni wojennych i okrucieństw”.

23:38
20.03.2023

Zełenski: Każdy dzień przybliża powstanie specjalnego trybunału

- Nie wystarczy postawić przed sądem odpowiedzialnych za zbrodnie, spowodowane agresją (Rosji na Ukrainę - red.). Konieczne jest również ukaranie - całkiem sprawiedliwie i zgodnie z prawem - pierwotnej zbrodni, która dała początek wszystkim innym zbrodniom tej wojny - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. - To właśnie zapewni specjalny trybunał. Każdego dnia przybliżamy się do jego powstania - tłumaczył Wołodymyr Zełenski. Jego zdaniem „perspektywa ukarania (Rosji za inwazję) staje się coraz bardziej realna”.

23:20
20.03.2023

Gdzie może podróżować Putin, nie obawiając się o aresztowanie?

Po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina, nawet w niektórych bliskich i uzależnionych od Moskwy państwach przywódcę Rosji mogłyby spotkać niespodzianki, na przykład w Tadżykistanie czy nawet w Wenezueli i Mongolii.

Czytaj więcej

Jak złapać Władimira Putina. I gdzie
22:53
20.03.2023

Partyzanci na Krymie zniszczyli transport rosyjskich rakiet?

Ukraińskie Ministerstwo Obrony opublikowało komunikat, w którym stwierdziło, że „eksplozja w mieście Dżankoj na północy tymczasowo okupowanego Krymu zniszczyła rosyjskie pociski manewrujące Kalibr-NK podczas transportu koleją”.

Czytaj więcej

Tajemnicza eksplozja na Krymie. Zniszczony transport rakiet Kalibr?
22:47
20.03.2023

Zełenski podziękował Bidenowi za kolejny pakiet pomocy

„Dziękuję prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskim obywatelom za nowy pakiet pomocy obronnej. Rakiety HIMARS, pociski 155 mm, pociski HARM i inny sprzęt o wartości 350 milionów dolarów to wielki wkład w odparcie najeźdźców. Doceniamy amerykańskie wsparcie w walce Ukrainy z rosyjską agresją” - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.

22:18
20.03.2023

Osiem norweskich leopardów już na Ukrainie

Norwegia dostarczyła Ukrainie osiem czołgów Leopard 2 - poinformował rzecznik jej sił zbrojnych. Przekazanie czołgów Kijowowi „będzie miało decydujące znaczenie dla jego zdolności do prowadzenia operacji ofensywnych i odzyskania ziem zajętych przez Rosję" - stwierdził w wydanym oświadczeniu ppłk Lars Jensen, szef norweskiego batalionu pancernego.

Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere zapowiedział w lutym, że jego kraj wyśle na Ukrainę osiem czołgów Leopard 2 i inny sprzęt. Ma tez wysłać cztery jednostki specjalnego przeznaczenia, które mają pomóc m.in. w odbudowie przepraw na rzekach.

21:50
20.03.2023

Eksplozje mieście Dżankoj na Krymie

Lokalne kanały na Telegramie poinformowały w poniedziałkowy wieczór o wybuchach w mieście Dżankoj na północy okupowanego przez Rosjan Krymu. Według części informatorów słychać było tam lecące drony. Siergiej Aksionow, szef okupacyjnej administracji, poinformował oficjalnie o aktywności obrony powietrznej i szczątkach, które miały uszkodzić „gospodarstwo domowe i sklep”. Jedna osoba miała odnieść obrażenia. „Teraz badane są skutki (...) Jestem na miejscu i koordynuję pracę wszystkich działów (administracji) - napisał na Telegramie.

21:22
20.03.2023

Zełenski rozmawiał z premierem Irlandii

„Podczas rozmowy z irlandzkim premierem Leo Varadkarem odnotowałem ważne wsparcie Irlandii dla Ukrainy i Ukraińców” - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski, dodając, że podziękował swojemu rozmówcy za wsparcie w sprawie utworzenia specjalnego trybunału ds. rosyjskiej agresji. Prezydent Ukrainy ze swoim interlokutorem omówił również Formułę Pokoju oraz „intensyfikację współpracy w sferze humanitarnej”.

20:52
20.03.2023

Su-35 poderwany nad Bałtykiem

Rosyjski resort obrony w poniedziałkowy wieczór doniósł „o wykryciu nad Morzem Bałtyckim dwóch celów lecących w kierunku granicy Federacji Rosyjskiej”. O przelocie nad Polską i Bałtykiem amerykańskich bombowców informował wcześniej minister Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej

Alert w Rosji. Ministerstwo obrony o „bombowcach USA” nad Bałtykiem
20:23
20.03.2023

Świat „nie powinien dać się zwieść” propozycji „pokoju” Xi. Blinken ostrzega

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził sceptycyzm wobec chińskich propozycji „pokojowych”, dotyczących zakończenia konfliktu na Ukrainie, ostrzegając, że mogą one być „taktyką na zwłokę”, aby pomóc rosyjskim wojskom. - Świat nie powinien dać się zwieść żadnemu taktycznemu ruchowi Rosji, wspieranej przez Chiny lub jakikolwiek inny kraj, który ma na celu zamrożenie wojny na jej (Moskwy) warunkach - powiedział na konferencji prasowej.

Blinken zauważył, że wizyta chińskiego prezydenta w Rosji, tuż po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina, sugeruje, że Pekin nie uważa, by rosyjski przywódca powinien być pociągnięty do odpowiedzialności za rozpętanie wojny i zbrodnie wojenne.

19:56
20.03.2023

Zełenski rozmawiał z premierem Holandii

Prezydent Ukrainy poinformował na Twitterze o rozmowie telefonicznej, którą odbył z premier Holandii Markiem Rutte. „Omówiono praktyczną realizację ukraińskiej Formuły Pokoju (propozycji pokoju, przedstawionej jesienią zeszłego roku - red.) oraz inne ważne wydarzenia międzynarodowe. Podkreślono postęp Ukrainy w przemianach” - relacjonował Wołodymyr Zełenski.

19:28
20.03.2023

Koniec rozmów Putina z Xi

Na Kremlu zakończyło się spotkanie Władimira Putina i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Przywódcy rozmawiali ze sobą przez cztery i pół godziny. *Po zakończeniu spotkania rosyjski przywódca wyszedł na zewnątrz, by odprowadzić swojego chińskiego odpowiednika. Krótko porozmawiali przy samochodzie i na pożegnanie uścisnęli sobie dłonie” - relacjonuje rosyjska propagandowa agencja RIA Nowosti.

Według zapowiedzi, Putin i Xi mieli omówić dwustronne stosunki, sytuację na Ukrainie i proponowany przez Pekin „plan pokojowy”.

19:09
20.03.2023

Rozmowy Putina i Xi trwają już cztery godziny

Kreml poinformował, że rozmowy między prezydentem Chin Xi Jinpingiem a Władimirem Putinem po prawie czterech godzinach nadal trwają. Propagandowa agencja RIA Nowosti zacytowała rzecznika Kremla Dmitrija Peskowa, który powiedział: „Rozmowa wciąż trwa”.

18:51
20.03.2023

Turcja nie będzie już pomagać Rosji omijać sankcje. Ale jest wyjątek

Turcja blokuje tranzyt objętych sankcjami towarów do Rosji, ulegając naciskom Stanów Zjednoczonych i Unii. Ale potok zabronionych dóbr wciąż płynie. Teraz głównie przez Kazachstan i ZEA.

Czytaj więcej

Turcja już nie wspiera omijania sankcji, ale jest tego cena
18:22
20.03.2023

Prigożyn: Wagnerowcy kontrolują 70 proc. Bachmutu, ale...

Jak wynika z listu, który szef grupy Wagnera wysłał do ministra obrony Siergieja Szojgu, najemnicy obawiają się okrążenia przez Ukraińców.

Czytaj więcej

Prigożyn napisał do Szojgu z prośbą o pomoc. Ostrzegł przed ukraińską kontrofensywą
17:53
20.03.2023

Milion pocisków dla Ukrainy. Borrell: Historyczna decyzja

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell określił porozumienie państw członkowskich UE w sprawie przekazania Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej jako „historyczną decyzję”. Unijni ministrowie spraw zagranicznych i obrony, zebrani dziś w Brukseli, zatwierdzili plan oparty na propozycji Borrella w tej sprawie.

Ministrowie omówili plan wspólnego zakupu amunicji 155 mm przez Europejską Agencję Obrony z siedzibą w Brukseli. Takie posunięcie to ważny moment dla UE, która ma małe doświadczenie we wspólnych zakupach sprzętu wojskowego.

17:22
20.03.2023

Pieskow: Rosja szanuje rozmowy Xi Jinpinga z innymi partnerami

Federacja Rosyjska „szanuje współpracę prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga z innymi partnerami” - zapewnił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, przy okazji wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie.

- Xi Jinping stoi na czele suwerennego państwa, więc rozmawia z kim chce i kiedy chce. Szanujemy to, tak jak chińscy towarzysze szanują to, co robi prezydent Putin - stwierdził Pieskow w rozmowie z rosyjską telewizją. Rzecznik Kremla odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy Moskwa ma coś przeciw rozmowie telefonicznej prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej z prezydentem USA Joe Bidenem.

16:55
20.03.2023

Nowy pakiet wojskowej pomocy USA dla Ukrainy

Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie broń i sprzęt wojskowy o wartości 350 mln dolarów - zapowiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Najnowszy pakiet pomocy obejmuje dużą ilość wybranych rodzajów amunicji, takich jak rakiety do systemów HIMARS.

16:30
20.03.2023

Spikerka parlamentu RPA zapewnia o wsparciu dla Rosji

Nosiviwe Mapisa-Nqakula, spikerka Zgromadzenia Narodowego Południowej Afryki, zapowiedziała „dalsze wspieranie” Rosji przez jej kraj. - Zapewniamy, że nadal na was liczymy i możecie być pewni, że jako kraj i naród będziemy nadal wspierać naród rosyjski - mówiła podczas rosyjsko-afrykańskiej konferencji parlamentarnej.

Mapisa-Nqakula, przytoczyła słowa Władimira Putina, jakoby ​​Afryka miała się stać „nowym centrum wielobiegunowego świata”. - Jestem pewna, że musimy te słowa potraktować bardzo poważnie, my musimy zaangażować się w tworzenie takiego wielobiegunowego świata - przekonywała.

16:01
20.03.2023

Wystawna kolacja Putina i Xi

Władimir Putin i Xi Jinping będą kontynuować rozmowy przy kolacji. Jak podaje propagandowa agencja RIA Nowosti, menu dla przywódców składa się z siedmiu dań, w tym przekąsek z dalekowschodnich owoców morza, naleśników z przepiórką i grzybami, czy sorbetu z granatu. Jako danie główne podane ma być mięso renifera z wiśniowym sosem lub pstrąg z warzywami.

15:30
20.03.2023

Xi: Chiny i Rosja powinny mieć bliskie relacje

Xi Jinping powiedział podczas nieformalnego spotkania z Władimirem Putinem na Kremlu, że między Chinami a Rosją powinny istnieć bliskie relacje. - Strona chińska przywiązuje wielką wagę do rozwoju stosunków chińsko-rosyjskich, ponieważ ma to swoją historyczną logikę, ponieważ jesteśmy największymi sąsiadującymi krajami i partnerami w pełnym zakresie strategicznej współpracy. To właśnie ten status decyduje o tym, że między naszymi krajami powinny istnieć bliskie relacje - mówił chiński przywódca.

15:19
20.03.2023

Xi o Putinie: Mój drogi przyjaciel

Prezydent Chin Xi Jinping nazwał przywódcę Rosji Władimira Putina „drogim przyjacielem” podczas spotkania w Kremlu. - Szanowny prezydencie Putinie, zawsze zwracam się do pana jako do drogiego przyjaciela - powiedział.

Spotkanie dwóch przywódców ma miejsce na Kremlu. Xi wyraził zadowolenie z ponownej wizyty w Rosji, zwracając uwagę, że po reelekcji wybrał Rosję jako pierwszy kraj do odwiedzenia.

14:58
20.03.2023

Putin o Chinach pod rządami Xi: Wykonały ogromny skok naprzód. Nawet trochę zazdrościmy

- Jestem pewien, że pod pańskim przywództwem, Chiny wykonają kolejne kroki na drodze swojego rozwoju w nadchodzących latach i z pewnością osiągną cele, które sobie stawiają - mówił Putin rozpoczynając rozmowy z Xi Jinpingiem w Moskwie. Putin mówił też o "ogromnym skoku naprzód Chin", pod rządami Xi, których w Rosji "nawet trochę im zazdroszczą".

14:54
20.03.2023

Dron spadł na linię wysokiego napięcia w pobliżu Moskwy

Lokalne władze informują, że na linię wysokiego napięcia w rejonie miasta Mytiszcze, w pobliżu Moskwy, spadł dron, który jednak nie przenosił żadnych materiałów wybuchowych. Dron nie uszkodził linii wysokiego napięcia - wynika z przekazywanych przez lokalne władze informacji.

14:37
20.03.2023

Ukraina dostanie pociski. Porozumienie w Brukseli

Unijni dyplomacji doszli do porozumienia w sprawie dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich. Mają trafić do armii w ciągu 12 miesięcy.

Czytaj więcej

UE zatwierdza plan zakupu amunicji dla Ukrainy o wartości 2 mld euro
14:32
20.03.2023

Rosjanie ostrzelali wieś Antoniwka. Uszkodzili budynek cerkwi

O ostrzale Antoniwki, wsi w obwodzie chersońskim, informuje tamtejsza administracja obwodowa na swoim kanale w serwisie Telegram.

14:21
20.03.2023

W rosyjskim mieście Goriaczy Klucz mieszkańcy protestują przeciwko pochówkom najemników z Grupy Wagnera

Burmistrz Siergiej Biełopolski tłumaczył, że szanuje „wagnerowców”, ale nie może zignorować opinii mieszkańców. A ci, jak twierdzi, nie chcą, by ich turystyczne miasto „przekształcało się w miejsce masowego pochówku wojowników”.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera ma problem z grzebaniem poległych. "Wagnerowcy" grożą urzędnikom
14:04
20.03.2023

Wojna zmieniła pozycję Chin w gospodarce Rosji

 W 2022 r. dwustronna wymiana handlowa między Rosją a Chinami osiągnęła historycznie rekordowy poziom 190 mld dol. Chiny mają już 30 proc. rosyjskiego importu i 20 proc. eksportu.

Czytaj więcej

Chiny mają gospodarkę Rosji w garści. Zależność między krajami rośnie
13:48
20.03.2023

Amerykański niszczyciel USS Porter wpłynął do portu w Tallinie

To druga wizyta amerykańskiego okrętu w estońskim porcie w tym roku.

13:39
20.03.2023

Ukraina: Wicepremier odwołany, bo jego władza będzie większa

Rada Najwyższa, parlament Ukrainy, odwołała ze stanowiska wicepremiera - ministra ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorowa, który ma wkrótce być powołany na stanowisko wicepremiera, ministra ds. innowacji, rozwoju, edukacji, nauki, technologii i transformacji cyfrowej, co będzie oznaczać znaczne poszerzenie jego kompetencji.

13:27
20.03.2023

Rosjanie reagują na nakaz aresztowania Putina wydany przez MTK

Rosja zdecydowała się na symboliczny gest sprzeciwy wobec decyzji wydanej przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Czytaj więcej

Rosja wszczyna postępowanie przeciwko prokuratorowi i sędziom MTK
13:25
20.03.2023

Do Polski dotarli pierwsi żołnierze na stałe przydzieleni do służby w Polsce w ramach wysuniętej kwatery głównej V Korpusu US Army w Poznaniu

Z badania przeprowadzonego w poprzednim roku przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że Polacy uważają, że umieszczenie u nas dowództwa V Korpusu wojsk USA poprawi nasze bezpieczeństwo. Aż 87,6 proc. badanych dobrze oceniło decyzję USA o ulokowaniu w Polsce dowództwa korpusu armii amerykańskiej, który zabezpiecza wschodnią flankę NATO. Przeciwnego zdania było ledwie 6,9 proc. respondentów, pozostali nie mieli zdania - pisze Marek Kozubal.

Czytaj więcej

Wojska amerykańskie na stałe w Polsce
13:15
20.03.2023

Rosjanie ostrzelali wieś Mykilske, w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały domy mieszkalne. Ranna została 33-letnia kobieta i 39-letni mężczyzna. Informacje o ostrzale przekazuje chersońska administracja obwodowa.

13:12
20.03.2023

Ukraiński żołnierz zastanawia się czy Rosjanie nacierają pod wpływem narkotyków

- Zabijaliśmy ich, a oni wracali - powiedział rozmówca amerykańskiego dziennika. - Nasi chłopcy zastanawiali się czy są pod wpływem narkotyków. W innym przypadku, jak mogliby iść na pewną śmierć, przebiegając nad gnijącymi zwłokami ich kolegów? Można od tego oszaleć - dodał.

Czytaj więcej

Ukraiński żołnierz: Rosjanie nacierają po gnijących szczątkach kolegów
13:02
20.03.2023

Co wiemy o ukraińskich uchodźcach ponad rok po rosyjskiej inwazji?

Przeprowadzono sondaż wśród Ukraińców, którzy po 24 lutego ubiegłego roku zdecydowali się na opuszczenie kraju.

Czytaj więcej

Co przekona ukraińskich uchodźców do powrotu do domu?
12:47
20.03.2023

MSZ Rosji grozi zawieszeniem "porozumienia zbożowego"

Rosja zawiesi udział w "porozumieniu zbożowym" 17 maja, jeśli nie będzie postępów we wdrażaniu rosyjskiej części tego porozumienia, która dotyczy ułatwienia transportu rosyjskiej żywności i nawozów - głosi komunikat MSZ Rosji.

12:43
20.03.2023

Prokurator MTK: Nakaz aresztowania Putina będzie obowiązywał do końca jego życia

Karim Chan, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego oświadczył, że nakaz aresztowania Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, będzie obowiązywał do końca ich życia.

12:30
20.03.2023

Putin apeluje do MSW o tłumienie "nielegalnych działań ulicznych"

- Prowokacje, nielegalne działania uliczne i inne próby wstrząśnięcia społeczeństwem muszą być tłumione. Natychmiast tłumione. Tak jak szerzenie ekstremistycznej ideologii - mówił Putin biorący udział w spotkaniu kierownictwa MSW.

12:04
20.03.2023

Kaliningrad odcięty od transportu

 W portach Rosji na transport czeka 1500 tirów. Przewoźnicy nazywają to najbardziej uderzającym przykładem wpływu sankcji na rosyjski biznes.

Czytaj więcej

Najbardziej uderzający przykład wpływu sankcji na rosyjski biznes
12:02
20.03.2023

Josep Borrell ostrzega: UE może mieć problem z dostawami amunicji dla Ukrainy

Jeśli członkowie UE nie porozumieją się w sprawie wspólnych zamówień na amunicję, wówczas państwa Unii Europejskiej będą miały problem z dostawami amunicji dla Kijowa - oświadczył szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

11:57
20.03.2023

Mer okupowanego Melitopola, Iwan Fedorow: Rosjanie zmuszają Ukraińców do przyjmowania rosyjskich paszportów

Zdaniem Fedorowa przymusowym przyznaniem rosyjskiego obywatelstwa zagrożonych jest 80 proc. mieszkańców okupowanej części obwodu zaporoskiego. Dystrybucja rosyjskich paszportów ma na celu - jak twierdzi Fedorow - "zabezpieczenie wyborów" zaplanowanych na wrzesień.

11:49
20.03.2023

Incydent w czasie wizyty Putina w Mariupolu. Utrwalił go Kreml

Do incydentu, który utrwalono na materiale zarejestrowanym przez Kreml, doszło w czasie spotkania Putina z osobami, które miały być, według Kremla, mieszkańcami Mariupola.

Czytaj więcej

Putin usłyszał w Mariupolu "to wszystko kłamstwa, to na pokaz"
11:20
20.03.2023

Ukraina przedstawia warunki realizacji chińskiego planu pokojowego

Zdaniem ukraińskich władz Rosjanie muszą kapitulować lub wycofać się z Ukrainy, by chiński plan pokojowy mógł być zrealizowany.

Czytaj więcej

Daniłow o realizacji chińskiego planu pokojowego: Rosja kapituluje lub wycofuje wojska
11:18
20.03.2023

Zełenski: Gwarancją pokoju będzie przywrócenie mocy Karty Narodów Zjednoczonych

"Gdy Ukraińcy obroną się, gdy przywrócona zostanie moc Karty Narodów Zjednoczonych, gdy sprawiedliwość zostanie przywrócona na naszej ziemi, zagwarantuje to również pokój dla wielu innych części świata" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

11:14
20.03.2023

Xi Jinping jest już w Rosji

Prezydent Chin, Xi Jinping, dotarł do Moskwy, gdzie odbędzie trzydniową wizytę, w czasie której spotka się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

11:10
20.03.2023

Kreml o wydaniu nakazu aresztowania Putina: Uważnie wszystko rejestrujemy. Pracujemy dalej. Prezydent kontynuuje pracę

- Widzimy tak wiele otwartych, wrogich demonstracji wobec naszego kraju i naszego prezydenta na świecie... Odnotowujemy to, ale gdybyśmy brali sobie do serca wszystkie te wrogie manifestacje, nic dobrego by z tego nie wynikło - mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o wydanie nakazu aresztowania Władimira Putina przez MTK.

Czytaj więcej

Nakaz aresztowania Putina. Kreml: Zachowujemy spokój
10:53
20.03.2023

Pieskow nie potwierdza doniesień o zakazie używania iPhone'ów na Kremlu

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, pytany o doniesienia na temat tego, że od 1 kwietnia urzędnicy na Kremlu nie będą mogli korzystać z iPhone'ów, odparł, że "nie może tego potwierdzić" i dodał, że urzędnicy administracji prezydenckiej "nie używają smartfonów do przekazywania oficjalnych informacji".

10:50
20.03.2023

Ukraiński generał: Rosjanie będą chcieli tworzyć na Ukrainie strefy buforowe

- Wróg nadal prowadzi działania ofensywne na określonych kierunkach, w celu całkowitego zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego. W tym samym czasie, na innych tymczasowo okupowanych terenach, mówiąc wprost - w obwodach chersońskim i zaporoskim, sprowadza sprzęt do budowy linii defensywnych i zwiększa zgrupowanie (sił) kosztem zmobilizowanych żołnierzy. W przyszłości agresor będzie chciał zająć nowe terytoria, aby stworzyć strefy buforowe zapewniające "bezpieczeństwo" na okupowanych terytoriach Ukrainy, które są już włączone do Federacji Rosyjskiej - mówił stojący na czele Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.

10:48
20.03.2023

Dziennikarze ustalają nazwiska Rosjan, którzy zginęli na Ukrainie. Potwierdzono ich co najmniej 17 tysięcy

BBC na podstawie otwartych źródeł udało się ustalić nazwiska 17 375 rosyjskich wojskowych, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie. Szczególnie duże straty ponieśli więźniowie, którzy poszli na front. Od początku roku zginęło co najmniej 1000 osób, które miały odbywać wyroki w rosyjskich więzieniach.

Czytaj więcej

17 tysięcy nazwisk. Dziennikarze potwierdzili tożsamość Rosjan zabitych na Ukrainie
10:23
20.03.2023

Rosja zajęła cały majątek Volkswagena

Decyzją sądu cała własność koncernu w Federacji Rosyjskiej została aresztowana. Ponadto sąd zakazał wszelkich czynności rejestracyjnych związanych z likwidacją, reorganizacją, zmianą składu uczestników, podwyższeniem i obniżeniem kapitału zakładowego rosyjskiej „córki” VW i kontrolowanych przez nią podmiotów prawnych - informuje Interfax.

Czytaj więcej

Volkswagen ma kłopoty w Rosji. Sąd zajął cały majątek
10:17
20.03.2023

Były doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego: MTK to groźna instytucja

Międzynarodowy Trybunał Karny jest "groźną instytucją", która zagraża "dyplomatycznemu rozwiązaniu" wojny na Ukrainie - ocenił były doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, były ambasador USA przy ONZ, John Bolton. Bolton ocenił, że MTK działa "bezprawnie" ponieważ "rezerwuje sobie kompetencje rządów w próżni, bez żadnych ram konstytucyjnych, które by go ograniczały". W kontekście Rosji i Władimira Putina, wobec którego MTK wydał nakaz aresztowania, Bolton stwierdził, że pociągnąć do odpowiedzialności może go tylko "rosyjski naród poprzez nowy rosyjski rząd". USA nie uznają jurysdykcji MTK.

09:56
20.03.2023

Miedwiediew publikuje groźby pod adresem sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego

Zdaniem byłego prezydenta nikt nie zareaguje, jeśli Rosja zaatakuje rakietami budynek trybunału. To reakcja na nakaz aresztowania Władimira Putina.

Czytaj więcej

Miedwiediew grozi sędziom MTK. "Patrzcie uważnie w niebo"
09:43
20.03.2023

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kramatorsk

Zdjęcia ilustrujące skutki ataku publikuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Z kolei nad ranem Rosjanie ostrzelali z wyrzutni rakiet Grad Awdijiwkę.

09:24
20.03.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali obwód sumski

Rosjanie mieli ostrzelać w nocy rejon seredynobudski i rejon wełykopysariwski.

09:15
20.03.2023

Fogiel: Ambasador Polski we Francji mówił jasno - jeśli Ukraina padnie, Rosja będzie u naszych granic

Dokładny cytat: "Albo Ukraina obroni dzisiaj swoją niepodległość, albo - chcąc nie chcąc - będziemy musieli wejść w ten konflikt, bo to co stoi za naszymi i NATO wartościami będzie w niebezpieczeństwie" - odpowiedział poseł PiS na pytanie o wypowiedź ambasadora Polski we Francji ws. wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej

Fogiel o słowach ambasadora we Francji: Burza w szklance wody
09:15
20.03.2023

Chińscy dyplomaci z apelem do MTK po nakazie aresztowania Putina

Chiny stwierdziły, że Międzynarodowy Trybunał Karny, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, powinien zająć "sprawiedliwe stanowisko".

Czytaj więcej

Chiny o nakazie aresztowania Putina: MTK powinien unikać "podwójnych standardów"
09:06
20.03.2023

Prokuratura generalna Ukrainy: Od początku wojny w wyniku działań wojennych zginęło 464 dzieci

935 dzieci na Ukrainie zostało rannych w wyniku działań wojennych - wynika z informacji ukraińskiej prokuratury.

08:56
20.03.2023

Brytyjski resort obrony: Rosjanie bez sukcesów w rejonie Awdijiwki

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie pisze, że sytuacja w rejonie Awdijiwki, miasteczka na północ od Doniecka, jest podobna do tej w położonym bardziej na północ Bachmucie. Jak czytamy Ukraińcy "kontynuują zorganizowaną obronę miasta, ale ich linie zaopatrzenia na zachodzie są coraz bardziej zagrożone" ich przecięciem przez Rosjan.

08:39
20.03.2023

Na Kremlu pracownicy mają zrezygnować z iPhonów

Administracja prezydenta Rosji tłumaczy to względami bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Pracownicy Kremla mają porzucić iPhony
08:13
20.03.2023

Alarm przeciwlotniczy na Ukrainie

07:54
20.03.2023

Putin uważa, że Rosjanie nie byli w 2014 roku przygotowani do inwazji na Ukrainę

Zapytany przez dziennikarza, odpowiedział, co zmieniło się od tego czasu.

Czytaj więcej

Putin ocenił, że Rosja nie była gotowa do przejęcia Ukrainy w 2014 r.
07:42
20.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Odparliśmy 69 ataków wroga w ciągu doby

"Bachmut pozostaje epicentrum walk" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:34
20.03.2023

Dwóch cywilów rannych w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan w ciągu ostatniej doby

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:23
20.03.2023

W styczniu Rosja była największym dostawcą gazu dla Chin

W styczniu 2023 roku Rosja dostarczyła Chinom 2,7 mld m3 gazu ziemnego - więcej niż Turkmenistan i Katar (po 2,2 mld) oraz Australia (1,9 mld).

07:15
20.03.2023

Obwód chersoński ostrzelany 86 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego poinformował, że obwód chersoński został 19 marca ostrzelany 86 razy przez Rosjan. Na terenie obwodu spadło w ciągu doby 385 pocisków. Chersoń, stolica obwodu, został ostrzelany trzy razy - 13 pocisków spadły na dzielnice mieszkalne. W wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób.

06:56
20.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 165 610 żołnierzy, 3 537 czołgów, 6 869 pojazdów opancerzonych, 2 577 zestawów artyleryjskich, 507 wyrzutni rakiet, 270 zestawów przeciwlotniczych, 305 samolotów, 290 śmigłowców, 2 160 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 416 pojazdów (w tym cystern) i 265 jednostek sprzętu specjalnego.

06:53
20.03.2023

ISW: Udany ukraiński kontratak w rejonie Bachmutu

Think tank z USA pisze, że Ukraińcy przeprowadzili udany kontratak na południowy zachód od miejscowości Iwaniwskie i odepchnęły rosyjskie siły od drogi T 0504 przebiegającej przez tę miejscowość.

Czytaj więcej

Think tank: Ofensywa Rosji się nie udała. Ukraina może odzyskać inicjatywę
06:17
20.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Nasze lotnictwo zaatakowało trzy zestawy przeciwlotnicze Buk-M1-2

W swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie ukraiński Sztab Generalny podał, że w ciągu doby Siły Powietrzne Ukrainy zaatakowały trzy zestawy przeciwlotnicze Buk-M1-2, przeprowadziły też siedem uderzeń na zgrupowania sił rosyjskich i zniszczyły skład amunicji.

06:12
20.03.2023

Prof. Hofmański: 123 państwa świata mają obowiązek aresztowania Władimira Putina

- Wszystkie państwa świata, które ratyfikowały Statut Rzymski, a jest ich 123, mają prawny obowiązek współpracy z MTK. Jeśli na ich terenie Putin się pojawi, to mają prawny obowiązek jego aresztowania i przekazania Trybunałowi - mówi prof. Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Czytaj więcej

Prof. Hofmański: Osoby objęte nakazami nigdzie nie mogą czuć się bezpiecznie
06:10
20.03.2023

Xi Jinping w Rosji. "Demonstruje, że Chiny włączają się w wielką grę dyplomatyczną wokół wojny Rosji z Ukrainą"

Dla nas ważne, by Chiny były dążącym do pokoju pośrednikiem w tej wojnie, a nie sojusznikiem Rosji. Nie mamy złudzeń, Chiny nie będą naszym sojusznikiem w tym konflikcie - mówi w rozmowie z Rusłanem Szoszynem Wołodymyr Fesenko, czołowy ukraiński politolog.

Czytaj więcej

Ukraiński politolog: Pekin włącza się do gry
06:08
20.03.2023

Prezydent Czech: Mam nadzieję, że będziemy mogli doprowadzić do porażki Rosji w Ukrainie

Musimy też zacząć szukać sposobów dotarcia do poszczególnych Rosjan po to, by współpracować na rzecz lepszej przyszłości Rosji. Byłoby wielkim błędem wkładanie wszystkich Rosjan do jednego worka. Jednocześnie to niemożliwe, żebyśmy wrócili do business as usual bez wewnętrznej zmiany rosyjskiego reżimu - mówi Petr Pavel w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim.

Czytaj więcej

Petr Pavel, prezydent Czech: Kontrofensywa? Tylko jedna próba
05:55
20.03.2023

Wielka Brytania gotowa "wypełnić luki" w polskim systemie obrony powietrznej po przekazaniu MiG-ów Ukrainie

James Heappey zadeklarował w "Die Welt", że - w związku z przekazaniem przez Polskę części myśliwców MiG-29 Ukrainie, Wielka Brytania jest gotowa wypełnić luki w polskim systemie obrony powietrznej, tak jak zrobiła to, gdy Polska wysłała swoje czołgi T-72 na Ukrainę, dostarczając Warszawie czołgów Challenger 2.

Czytaj więcej

MiG-i dla Ukrainy. Wielka Brytania: Możemy pomóc Polsce, ale Polska nie prosi
05:30
20.03.2023

Kanada proponuje nowy format współpracy skierowany przeciw Rosji i Chinom

Propozycja Kanady przypomina chęć stworzenia forum współpracy podobnego do grupy Quad, składającej się z Australii, Indii, Japonii i USA, które współpracują w ramach stworzenia przeciwwagi dla rosnących wpływów Chin w rejonie Azji południowo-wschodniej.

Czytaj więcej

Kanada proponuje USA, Japonii i Korei Płd. współpracę przeciw Rosji i Chinom
05:12
20.03.2023

Prezydent Serbii krytykuje wydanie przez MTK nakazu aresztowania Putina

Zdaniem Aleksandra Vucicia wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazu aresztowania prezydenta Rosji, Władimira Putina, będzie miało "negatywne polityczne konsekwencje" i "przedłuży wojnę na Ukrainie". - To pokazuje niechęć do rozmów o pokoju i zawieszeniu broni - stwierdził Vucić.

04:54
20.03.2023

Putin na łamach chińskiego dziennika: W relacjach Rosji z Chinami nie ma mistrza i ucznia

Władimir Putin na łamach "People's Daily" podkreślił, że choć "wiele się zmieniło na świecie w ciągu ostatniej dekady, często nie na lepsze", to jednak "niezmienna pozostała silna rosyjsko-chińska przyjaźń, która stale się umacniała z korzyścią i w interesie obu krajów i narodów".

Czytaj więcej

Putin o sojuszu Rosji z Chinami: Przewyższa sojusze z czasów zimnej wojny
04:28
20.03.2023

W nocy w Słowiańsku i Kramatorsku rozległy się eksplozje

Jak podaje agencja Ukrinform po tym jak w Słowiańsku rozległy się dwie eksplozje, w obwodzie donieckim ogłoszono alarm powietrzny. Już po ogłoszeniu alarmu eksplozja rozległa się w Kramatorsku.

04:26
20.03.2023

Putin weźmie udział w posiedzeniu kierownictwa MSW Federacji Rosyjskiej

W czasie poniedziałkowego posiedzenia kierownictwa MSW Federacji Rosyjskiej podsumowana ma zostać praca organów podległych MSW w 2022 roku i ustalone priorytety na 2023 rok - głosi komunikat biura prasowego resortu. Tego samego dnia Putin zabierze głos na parlamentarnej konferencji "Rosja-Afryka w wielobiegunowym świecie" organizowanej w Moskwie przez Dumę.

04:22
20.03.2023

Rosjanie podają, że Ukraińcy prowadzą rozpoznanie bojem w obwodzie donieckim

Rosyjska armia poinformowała o próbie prowadzenia rozpoznania bojem przez ukraińskie jednostki w południowej części obwodu donieckiego. Aleksandr Gordiejew, szef biura prasowego rosyjskiego zgrupowania wojsk "Wschód" poinformował, że rozpoznanie prowadziły pododdziały 72. Zmechanizowanej Brygady, 80. Powietrzno-Desantowej Brygady, 79. Powietrzno-Desantowej Brygady i 68. Brygady Piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy. W czasie działań Ukraińcy mieli stracić dwie półciężarówki i nawet pluton piechoty. Rosjanie mieli zestrzelić też dwa drony w rejonie wsi Błahodatnoje i KIriłówka.

04:18
20.03.2023

Zełenski: Rosja odpowie za każde deportowane ukraińskie dziecko

- Rosja poniesie odpowiedzialność za każdy atak na Ukrainę, za każde zniszczone życie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując decyzję o wydanym przez MTK nakazie aresztowania Władimira Putina.

Czytaj więcej

Nakaz aresztowania Putina. Zełenski komentuje: To punkt zwrotny
04:17
20.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 389