Co przekona ukraińskich uchodźców do powrotu do domu?

Ukraińcy są gotowi wrócić nawet do innych regionów kraju niż ich dotychczasowe miejsce zamieszkania, jeśli otrzymają odpowiednie wsparcie. Co wiemy o ukraińskich uchodźcach ponad rok po rosyjskiej inwazji?

Publikacja: 20.03.2023 13:01

Co przekona ukraińskich uchodźców do powrotu do domu?

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

Po rozpoczęciu wojny przez Rosję, miliony Ukraińców wyjechało z kraju. Do dziś wielu z nich nadal przebywa poza granicami kraju.

Centrum Strategii Gospodarczej i instytut Info Sapiens przeprowadziły badanie wśród osób, które w obawie przed wojną wyjechały z Ukrainy.

Z sondażu wynika, że połowa osób, które opuściły kraj to dzieci. Wśród dorosłych większość stanowią kobiety (83 proc.), głównie (42 proc.) w wieku 35-49 lat.

Najczęściej z kraju wyjeżdżali mieszkańcy Kijowa (14 proc.), mieszkańcy obwodów dniepropietrowskiego (12 proc.) i charkowskiego (11 proc.).

Po 24 lutego 2022 roku zaledwie 4 proc. respondentów brakowało pieniędzy na jedzenie. 8 proc. osób odpowiedziało, że starczyło tylko na jedzenie. Obecnie 12 proc. nie ma środków na żywność, a 28 proc. ma środki tylko na cen cel.

Czytaj więcej

Uchodźcy z Ukrainy wolą duże miasta

70 proc. dorosłych uchodźców to osoby z wyższym wykształceniem. 

Najwięcej osób (38 proc.) znalazło schronienie w Polsce, 20 proc. w Niemczech, 12 proc. w Czechach , a 6 proc. we Włoszech.

Jednocześnie 47 proc. uchodźców w Czechach znalazło zatrudnienie. W Polsce jest to 41 proc., we Włoszech 12 proc., a w Niemczach 15 proc.

Powrót na Ukrainę

50% Ukraińców "zdecydowanie planuje" powrót do domu, 24% "raczej planuje". Im dłużej trwa rosyjska inwazja, tym więcej ludzie przystosowuje się do życia w nowych warunkach i nie planuje powrotu do kraju.

Głównymi czynnikami decydującymi o decyzji o powrocie jest zakończenie wojny (51 proc.) oraz brak walk i nalotów w pobliżu miejsca zamieszkania (34 proc.) Dla uchodźców ważne są również czynniki ekonomiczne. 28 proc. wskazuje na możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy, a 20 proc. na poprawienie standardu życia na Ukrainie.

Społeczeństwo
Japonia: Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci niekonstytucyjny
Społeczeństwo
USA: 12-latek ukończył college. Otrzymał dyplom z pięciu dziedzin
Korea Płd.
Pasażer otworzył drzwi samolotu w czasie lądowania, bo chciał wysiąść
białoruś
Apelacja odrzucona, Andrzej Poczobut trafi do łagru. Polskie MSWiA zapowiada reakcję
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Społeczeństwo
Włoski sąd darował życie niedźwiedzicy. Na razie
Społeczeństwo
Napływ migrantów do Wielkiej Brytanii największy od II wojny światowej