Pracownicy Kremla mają porzucić iPhony

Pracownicy administracji prezydenta Władimira Putina dostali polecenie, by do końcca marca zrezygnować z korzystania z iPhonów - donosi dziennik "Kommiersant"

Publikacja: 20.03.2023 08:38

Pracownicy Kremla mają porzucić iPhony

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

Takie polecenie otrzymali na szkoleniu na początku marca. Początkowo uczestnicy wydarzenia rozpoczęli dyskusję o potrzebie takiego działania, ale zastępca szefa administracji prezydenckiej Siergiej Kirijenko położył kres tej dyskusji. Wyznaczył on termin wymiany iPhone'ów na 1 kwietnia - powiedział jeden z rozmówców dziennika.

"Albo go wyrzućcie, albo oddajcie dzieciom. Wszyscy będą musieli to zrobić w marcu" - cytuje inne źródło. Inny rozmówca dziennika nie wykluczył, że Kreml przeprowadzi zakup nowych bezpiecznych smartfonów dla swoich pracowników.

Wymóg rezygnacji z iPhonów wynika z obaw o bezpieczeństwo - Kreml uważa, że amerykańskie urządzenia są bardziej niż inne smartfony podatne na hakowanie i szpiegowanie przez zachodnich specjalistów. Kremlowskim urzędnikom doradzono, by zastąpili iPhone'y telefonami z systemem Android, jego chińskimi odpowiednikami lub systemem Aurora, który jest rozwijany przez Open Mobile Platform, spółkę zależną Rostelecomu.

Czytaj więcej

Putin ocenił, że Rosja nie była gotowa do przejęcia Ukrainy w 2014 r.

Zakaz używania urządzeń Apple będzie dotyczył także urzędników zajmujących się polityką wewnętrzną w administracjach regionalnych. Na samym Kremlu zakaz będzie dotyczył tylko czterech departamentów: polityki wewnętrznej, projektów publicznych, wsparcia Rady Państwa oraz rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych i infrastruktury komunikacyjnej. Pracownicy trzech pierwszych departamentów będą zaangażowani w kampanię wyborczą na prezydenta w 2024 roku.

Wcześniej rosyjskim urzędnikom zalecono, by w ramach czynności służbowych korzystali z "wyłącznie krajowych komunikatorów internetowych". Od 1 maja pracownicy ministerstw federalnych mają zakaz korzystania z zagranicznych komunikatorów. Zamiast tego muszą przejść na rosyjską platformę VK.

Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Hiszpania: Polityk nazwała rywala "żydowskim nazistą". "Nie ma nic do Żydów"
Polityka
Donald Trump oskarżony w sprawie o nielegalne przechowywanie tajnych dokumentów
Polityka
Pekin się zreflektował. Chiny dystansują się od Rosji?
Polityka
Czy sprzęt wojskowy ze Szwajcarii trafi na Ukrainę? Neutralność do dyskusji