Chiny o nakazie aresztowania Putina: MTK powinien unikać "podwójnych standardów"

Chiny w poniedziałek wezwały Międzynarodowy Trybunał Karny do uniknięcia tego, co nazwały "podwójnymi standardami" i "poszanowania immunitetu dla głów państw", po tym jak trybunał wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina pod zarzutem dokonania zbrodni wojennych.

Publikacja: 20.03.2023 09:13

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

Trybunał powinien "zachować obiektywne i bezstronne stanowisko" i "respektować immunitet głów państw od jurysdykcji na mocy prawa międzynarodowego" - stwierdził rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin podczas konferencji prasowej, wzywając MTK do "uniknięcia upolitycznienia i stosowania podwójnych standardów".

Nakaz aresztowania Putina

W komunikacie, opublikowanym przez MTK, można przeczytać, że rosyjski przywódca jest oskarżany o „odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej”.

Czytaj więcej

Putin ocenił, że Rosja nie była gotowa do przejęcia Ukrainy w 2014 r.

„Zbrodnie miały być popełniane na terytorium okupowanym na Ukrainie co najmniej od 24 lutego 2022 r. Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Putin ponosi osobistą odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, za bezpośrednie popełnienie czynów, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób oraz za niewłaściwą kontrolę nad podwładnymi cywilnymi i wojskowymi, którzy popełnili te czyny lub dopuścili do ich popełnienia, i którzy znajdowali się pod jego skuteczną władza i kontrolą na podstawie odpowiedzialności zwierzchniej” - głosi oświadczenie MTK.

Czym jest Międzynarodowy Trybunał Karny i co oznacza nakaz aresztowania

MTK powołano na mocy statutów rzymskich. Ich stronami są 123 państwa, ale nie Rosja i nie Ukraina. To komplikacja, bo MTK nie osądzi zbrodni agresji Rosji na Ukrainę. Ale może badać zbrodnie wojenne, ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości dokonywane przez siły rosyjskie i może też białoruskie. Ich badanie w MTK jest możliwe, bo Ukraina złożyła wniosek o objęcie jej jurysdykcją MTK.

Czytaj więcej

Putin o sojuszu Rosji z Chinami: Przewyższa sojusze z czasów zimnej wojny

Wniosek o aresztowanie Władimira Putina oznacza, że każde państwo będące stroną Statutu Rzymskiego, jest zobowiązane do zatrzymania oskarżonego, jeśli taka osoba w danym kraju by przebywała, i przekazania go prokuratorom z MTK. „Teraz, jeśli Putin opuści Rosję, zostanie aresztowany i przekazany MTK. Światowi przywódcy zastanowią się dwa razy, zanim uścisną mu dłoń lub usiądą z Putinem przy stole negocjacyjnym” - napisał Andrij Kostin.

Od 2021 roku przewodniczącym MTK jest Polak, Piotr Hofmański. Prawo międzynarodowe zabrania okupantom przemieszczania ludności cywilnej z terytorium, na którym mieszkają, na inne terytoria - powiedział w nagraniu, opublikowanym przez Trybunał. - Dzieci korzystają ze szczególnej ochrony na mocy Konwencji Genewskiej - podkreślił, zaznaczając jednocześnie, że wykonanie nakazu nie będzie proste. - Jako trybunał, sędziowie wydawali nakazy aresztowania. Wykonanie zależy od współpracy międzynarodowej – powiedział.

MTK osądza osoby fizyczne. W Hadze jest jeszcze Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości sądzący państwa. Ukraina wystąpiła już w nim przeciw Rosji.

Trybunał powinien "zachować obiektywne i bezstronne stanowisko" i "respektować immunitet głów państw od jurysdykcji na mocy prawa międzynarodowego" - stwierdził rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin podczas konferencji prasowej, wzywając MTK do "uniknięcia upolitycznienia i stosowania podwójnych standardów".

Nakaz aresztowania Putina

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaże: Blok Emmanuela Macrona przegrywa nie tylko z partią Marine Le Pen
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Polityka
Dziennikarz z USA Evan Gershkovich przed sądem w Rosji. Kreml stawia warunki wymiany
Polityka
"To będzie wielki błąd". Władimir Putin ostrzega Koreę Południową
Polityka
Oficjalnie: amerykańskie systemy Patriot najpierw dla Ukrainy, Polska poczeka
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Władimir Putin w Wietnamie: wygórowane oczekiwania Kremla wobec Hanoi
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży