Putin o sojuszu Rosji z Chinami: Przewyższa sojusze z czasów zimnej wojny

O "wyższości relacji Moskwy z Pekinem" nad "polityczno-wojskowymi sojuszami z czasów zimnej wojny" w dniu rozpoczęciu wizyty prezydenta Chin, Xi Jinpinga, w Rosji, napisał na łamach chińskiego dziennika "People's Daily" prezydent Rosji, Władimir Putin

Publikacja: 20.03.2023 04:52

Władimir Putin i Xi Jinping

Władimir Putin i Xi Jinping

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

Putin podkreślił, że choć "wiele się zmieniło na świecie w ciągu ostatniej dekady, często nie na lepsze", to jednak "niezmienna pozostała silna rosyjsko-chińska przyjaźń, która stale się umacniała z korzyścią i w interesie obu krajów i narodów".

Władimir Putin o stosunkach Rosji i Chin: Nie ma mistrza i ucznia

"Postęp osiągnięty w relacjach dwustronnych robi wrażenie" - podkreślił Putin. "Rosyjsko-chińskie relacje osiągnęły najwyższy poziom w historii i wciąż się umacniają, przewyższają wojskowo-polityczne sojusze z czasów zimnej wojny swoją jakością, nie ma w nich mistrza i ucznia, nie ma tematów zastrzeżonych lub tematów tabu" - dodał.

Czytaj więcej

Xi Jinping w Moskwie. Wizyta przyjaźni

Wizytę Xi w Rosji Putin nazwał "znaczącym wydarzeniem", które "potwierdza specjalną naturę rosyjsko-chińskiego partnerstwa, które zawsze było zbudowane na wzajemnym zaufaniu, szacunku dla suwerenności każdego z państw i jego interesów".

Xi Jinping o wojnie na Ukrainie: Trzeba szanować obawy wszystkich stron

Tymczasem Xi Jinping, na łamach dziennika "Rossijskaja Gazieta" napisał, że Moskwa i Pekin powinny "zwiększyć wielkość i jakość inwestycji, wymiany handlowej i współpracy gospodarczej" w swoich relacjach.

Według Xi jego wizyta w Rosji ma na celu "umocnienie przyjaźni, współpracy i pokoju".

W kontekście wojny na Ukrainie prezydent Chin stwierdził, że jego kraj "na podstawie istoty tego, co się dzieje, zawsze zajmował obiektywne i bezstronne stanowisko, czyniąc wysiłki na rzecz promowania pojednania i negocjacji pokojowych".

Rosyjsko-chińskie relacje osiągnęły najwyższy poziom w historii

Władimir Putin, prezydent Rosji

Xi dodał, że w rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie pod uwagę muszą być brane "cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych" oraz "poszanowanie uzasadnionych obaw wszystkich państw, jeśli chodzi o bezpieczeństwo".

"Jesteśmy przekonani, że racjonalne wyjście z ukraińskiego kryzysu i wejście na ścieżkę trwałego pokoju i uniwersalnego bezpieczeństwa w świecie zostaną osiągnięte, jeśli wszyscy będą kierować się koncepcją wspólnego, wszechstronnego i zrównoważonego bezpieczeństwa i będą kontynuować dialog i konsultacje na równych (...) zasadach" - napisał prezydent Chin.

20 marca Xi Jinping rozpoczyna trzydniową wizytę w Rosji, w czasie której weźmie udział m.in. w spotkaniu z Władimirem Putinem. To pierwsza zagraniczna podróż Xi po wybraniu go przez chiński parlament na trzecią kadencję na stanowisku prezydenta Chin.

Dyplomacja
Zełenski przekonuje Koreę Płd. że zestawy przeciwlotnicze to nie broń
Dyplomacja
Biden rozmawiał z Erdoganem o F-16 i Szwecji w NATO
Dyplomacja
Ławrow znów grozi zablokowaniem transportu zboża z Ukrainy
Dyplomacja
Japonia przygotowuje się do strącenia północnokoreańskiej rakiety
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
Białoruś: Polska wydaje 4 proc. PKB na wojsko, musimy reagować
Dyplomacja
Miroslav Wlachovský, szef MSZ Słowacji: Padliśmy ofiarą wielkich działań dezinformacyjnych ze strony Rosji