Wojska amerykańskie na stałe w Polsce

W Polsce powstaje garnizon wojsk amerykańskich. Będzie on wspierał obecność żołnierzy z tego kraju, przebywających już na naszym terenie. Teraz jest u nas 10 tysięcy wojskowych z USA.

Publikacja: 20.03.2023 13:22

US Army

W Polsce postaje garnizon wojsk amerykańskich.

US Army

Foto: US Army

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

- Garnizon zostanie ustanowiony, by spełnić wymagania misji, ulepszyć zdolności dowodzenia i kierowania oraz zarządzać wysuniętymi placówkami w Polsce – powiedział rzecznik Pentagonu Pat Ryder. Jednostka ma zajmować się wsparciem dla żołnierzy stacjonujących w Polsce. W skład garnizonu wejdzie 13 wojskowych i 140 pracowników cywilnych. Jednostka ta będzie mieściła się w Poznaniu w kompleksie budynków nazywanych Camp Kosciuszko.

Teraz wojska amerykańskie mają w Europie siedem garnizonów: w Belgii, Niemczech i Włoszech. Już na początku marca Pentagon poinformował, że do Polski dotarli pierwsi żołnierze na stałe przydzieleni do służby w Polsce w ramach wysuniętej kwatery głównej V Korpusu US Army w Poznaniu.

Z badania przeprowadzonego w poprzednim roku przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że Polacy uważają, że umieszczenie u nas dowództwa V Korpusu wojsk USA poprawi nasze bezpieczeństwo. Aż 87,6 proc. badanych dobrze oceniło decyzję USA o ulokowaniu w Polsce dowództwa korpusu armii amerykańskiej, który zabezpiecza wschodnią flankę NATO. Przeciwnego zdania było ledwie 6,9 proc. respondentów, pozostali nie mieli zdania.

Czytaj więcej

Sondaż: Zdecydowana większość Polaków popiera bazę USA w Polsce
Reklama
Reklama

Z zapowiedzi Pentagonu wynika też, że na przełomie lata i jesieni zostaną przeprowadzone testy bazy przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie koło Słupska. Potem baza będzie musiała jeszcze uzyskać certyfikację Szefa Operacji Morskich, Dowództwa Europejskiego USA i NATO. Dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej wiceadmirał John Hill przypomina, że system nie jest zaprojektowany na ochronę przed rakietami balistycznymi z Rosji. Ma przechwytywać rakiety wystrzelone przez Iran. Wzmocnienie stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce i podniesienie rangi z tymczasowej do stałej obecności dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA w Poznaniu zapowiedział w czasie szczytu NATO w Madrycie prezydent USA Joe Biden. Przypomnijmy, że od jesieni 2020 roku w Poznaniu działa już wysunięte stanowisko dowodzenia, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Po napaści Rosji na Ukrainę Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych wojskowych. Z komunikatu Pentagonu wynikało, że mowa jest o wysuniętym dowództwie korpusu, a także batalionie wsparcia i dowództwie garnizonu armii. Departament Obrony USA dodał, że będą to pierwsze w historii stałe jednostki na wschodniej flance, oprócz nich planuje się kontynuację i rozszerzenie obecności rotacyjnej.

11,6 tys.

Tylu żołnierzy NATO stacjonuje obecnie w Polsce

Po agresji Rosji na Ukrainę. USA przeniosły do Europy m.in. brygadę pancerną (do Niemiec), do Polski trafiła 82. Dywizja Powietrznodesantowa (stacjonuje m.in. w Rzeszowie), z elementami kierowania i dowodzenia, batalion artylerii rakietowej HIMARS, samoloty myśliwskie (w tym F-35), samoloty tankowania powietrznego i walki radioelektronicznej. To spowodowało, że liczba amerykańskich żołnierzy w Europie wzrosła do ponad 100 tysięcy. Dodatkowo zmieniło się rozmieszczenie części sił stacjonujących na stałe w Europie – do Polski przeniesiono bazujące na stałe w Niemczech śmigłowce i zestawy Patriot.

W Polsce stacjonuje też od 2017 r. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa. Jej elementy są rozlokowane w Żaganiu, Skwierzynie, Świętoszowie, Drawsku Pomorskim, Bolesławcu i Toruniu. Ponadto od 2017 r. w Powidzu jest Brygada Lotnictwa Bojowego. W tym samym miejscu stacjonuje też amerykańska jednostka logistyczna Batalion Wsparcia Bojowego. Batalionowa Grupa Bojowa eFP stacjonuje zaś w Bemowie Piskim. Państwem ramowym tej grupy są Stany Zjednoczone. Amerykański kontyngent liczy ponad 800 żołnierzy.  Ponadto służą w nim żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Jej działania są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północ – Wschód w Elblągu.

Z danych NATO wynika, że w tej chwili w Polsce stacjonuje 11,6 tys. żołnierzy sojuszniczych, w tym 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Ogień piekielny z USA. Pociski Hellfire uzbroją polskie śmigłowce
Wojsko
Aktywność myśliwców w polskiej przestrzeni powietrznej. Jest komunikat Dowództwa Operacyjnego
Wojsko
„Latające czołgi” szybciej przejdą na emeryturę? USA chcą wycofać je ze służby
Wojsko
Dronizacja służb mundurowych. Ile wojsko wyda na szkolenia?
Wojsko
Wypadek w jednostce wojskowej. W nocy zginął żołnierz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama