Fabryka samochodów grupy GAZ zażądała unieważnienia rozwiązania umowy z Volkswagenem (VW) na montaż kontraktowy w Niżnym Nowogrodzie. Kierownictwo zakładu wystąpiło do Okręgowego Sądu Arbitrażowego Niżnego Nowogrodu z pozwem o ściągnięcie od niemieckiego koncernu 15,6 mld rubli (890 mln zł) za straty spowodowane działaniami niemieckiego koncernu. Sąd przychylił się do wniosku i zajął udziały w rosyjskim przedstawicielstwie VW i kontrolowanych przez niego podmiotach prawnych.

Czytaj więcej

Rosjanie przerzucili się na używane auta. W motoryzacji sankcje działają

Kommersant podkreśla, że pozew został złożony 14 marca, a decyzja podjęta już 17 marca. Decyzją sądu cała własność koncernu w Federacji Rosyjskiej została aresztowana. Ponadto sąd zakazał wszelkich czynności rejestracyjnych związanych z likwidacją, reorganizacją, zmianą składu uczestników, podwyższeniem i obniżeniem kapitału zakładowego rosyjskiej „córki” VW i kontrolowanych przez nią podmiotów prawnych, informuje Interfax.

W marcu 2022 roku Volkswagen Group Rus wstrzymała do odwołania produkcję samochodów w swoich zakładach w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. W październiku niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung poinformowała, że ​​Volkswagen szuka inwestora, który byłby skłonny kupić fabrykę. Niemiecki koncern zezwolił na sprzedaż swoich aktywów w Rosji.