UE zatwierdza plan zakupu amunicji dla Ukrainy o wartości 2 mld euro

Ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili plan o wartości 2 mld euro, aby zrównoważyć swoje zapasy i wspólnie zakupić pociski artyleryjskie dla Ukrainy - podała agencja AFP, powołując się na dyplomatów.

Publikacja: 20.03.2023 14:34

UE zatwierdza plan zakupu amunicji dla Ukrainy o wartości 2 mld euro

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony, którzy spotkali się w Brukseli, uzgodnili wielostronną inicjatywę mającą na celu dostarczenie Ukrainie ok. miliona pocisków w ciągu najbliższego roku i uzupełnienie własnych zapasów.

- Osiągnęliśmy polityczny konsensus w sprawie wysłania na Ukrainę 1 mln sztuk amunicji kalibru 155 mm - powiedział minister obrony Estonii Hanno Pevkur. 

Ukraina informowała, że jej siły zbrojne muszą racjonować siłę ognia, ponieważ inwazja Rosji zamieniła się w wojnę na wyniszczenie.

Kijów przekazał, że potrzebuje 350 tys. pocisków miesięcznie, aby pomóc swoim żołnierzom powstrzymać trwającą inwazję i umożliwić im rozpoczęcie nowej kontrofensywy w późniejszym okresie roku.

Według szacunków UE, siły rosyjskie wystrzeliwały w ostatnich miesiącach od 20 do 50 tys. pocisków artyleryjskich dziennie, podczas gdy armia Ukrainy ogranicza się do około 4 do 7 tys. pocisków artyleryjskich dziennie.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiadał, że UE sfinansuje amunicję do broni zachodniej i radzieckiej, a na liście zakupów znajdą się pociski artyleryjskie kalibru 155 mm i 152 mm. Państwa członkowskie będą mogły działać samodzielnie, jeśli nie będą chciały przyłączyć się do unijnego programu wspólnych zakupów. Unijne dostawy amunicji dla Ukrainy muszą być "szybkie, tanie i w niezbędnych ilościach" - przekonywał, bagatelizując obawy, że pociski nie dotrą na czas.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który wirtualnie uczestniczył w spotkaniu, podkreślił, że amunicja artyleryjska jest priorytetem, a ratowanie życia Ukraińców bezpośrednio zależy od wielkości i tempa dostaw.

Konflikty zbrojne
Nieudany atak Ukraińców w obwodzie zaporoskim. Think tank: Nie zaskoczyli Rosjan
Konflikty zbrojne
Płynie woda, zmywa front. Okupanci okazali się tak samo zaskoczeni powodzią, jak i Ukraińcy
Konflikty zbrojne
Pierwsze próby przełamania rosyjskiej obrony. Ukraina napotkała silny opór i ponosi straty
Konflikty zbrojne
Ukraińcy wysłali na front pierwsze leopardy 2A4. Rosjanie mieli zniszczyć czołg
Konflikty zbrojne
Helpdesk.media zbiera pieniądze na pomoc ofiarom zniszczenia zapory na Dnieprze