17 tysięcy nazwisk. Dziennikarze potwierdzili tożsamość Rosjan zabitych na Ukrainie

Korzystając z otwartych źródeł, BBC Russia wraz z niezależnym portalem Mediazona, ustaliły nazwiska 17 375 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie.

Publikacja: 20.03.2023 10:37

17 tysięcy nazwisk. Dziennikarze potwierdzili tożsamość Rosjan zabitych na Ukrainie

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390

Jedną trzecią wszystkich tych strat stanowiły osoby niezwiązane z armią przed rozpoczęciem inwazji - ochotnicy, zmobilizowany personel, więźniowie i nowo zatrudnieni członkowie prywatnych firm wojskowych. Od początku 2023 roku, według ustaleń, zginęło co najmniej 1000 osób, które miały odsiedzieć swoje wyroki w rosyjskich więzieniach. 

BBC i Mediazona podają, że według najbardziej zachowawczych szacunków Rosja mogła stracić na Ukrainie około 35 tysięcy osób. Jednocześnie całkowite bezpowrotne straty Rosji, obejmujące rannych, zabitych i zaginionych, mogą wynieść co najmniej 157,5 tys. osób. 

Czytaj więcej

Putin ocenił, że Rosja nie była gotowa do przejęcia Ukrainy w 2014 r.

Trzynaście miesięcy po rozpoczęciu wojny na pełną skalę, liczba ofiar wśród rosyjskich wojskowych zweryfikowanych poprzez otwarte źródła przewyższyła obecnie oficjalnie potwierdzoną liczbę zabitych żołnierzy radzieckich podczas dziewięcioletniej wojny w Afganistanie. Od 1979 do 1989 roku w Afganistanie zginęło ponad 15 tysięcy sowieckich żołnierzy.

Według amerykańskich i innych zachodnich urzędników, liczba rosyjskich żołnierzy zabitych i rannych na Ukrainie może zbliżać się do 200 tysięcy. Urzędnicy zastrzegli, że ofiary są niezwykle trudne do oszacowania, zwłaszcza że uważa się, iż Rosja rutynowo zaniża liczbę swoich zabitych i rannych. 

Konflikty zbrojne
Think tank: Prigożyn chce 200 tys. ludzi i amunicji dla nich
Konflikty zbrojne
Ukraina: 42 tys. osób zagrożonych po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Katastrofa na Dnieprze
Konflikty zbrojne
Brytyjski wywiad bada zawalenie się tamy na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Powódź zatopiła zoo w Nowej Kachowce. Zginęło 300 zwierząt