04:38
22.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392
00:10
22.03.2023

Koniec wtorkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wony Rosji z Ukrainą zapraszamy w środę od wczesnego poranka.

00:05
22.03.2023

„Obecność Xi Jinpinga w Moskwie to wyraźny sygnał nie tylko dla Zachodu”. Analiza

„Wizyta chińskiego przywódcy w Moskwie oznacza jedno – Pekin uznał, że sytuacja gospodarza Kremla jest na tyle kiepska, że Chiny muszą interweniować” - pisze Rusłan Szoszyn.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Xi ratując Putina myśli o sobie
23:51
21.03.2023

Ukraińskie kontrataki w okolicy Bachmutu

Na zachód od miasta odrzucono Rosjan od drogi zaopatrzeniowej do Konstantynówki. Jednocześnie w samej zabudowie miejskiej w kilku miejscach Rosjan wyrzucono za rzekę Bachmutkę. Ukraińcom nie udało się zlikwidować wszystkich rosyjskich przyczółków na zachodnim jej brzegu, ale znacznie zmniejszyli możliwości atakujących.

Czytaj więcej

Coraz słabsze ataki na wschodzie Ukrainy
23:37
21.03.2023

Gen Polko: MiG-i-29 to w tej chwili najlepsze, co możemy dać Ukraińcom

- Przejście nawet w Polsce na F-16, samoloty nowej generacji zachodniej produkcji, to był proces, który trwał latami. Trudno uwierzyć w to, żeby nawet teraz, szkoląc ukraińskich pilotów, w ciągu kilku miesięcy te samoloty mogłyby znaleźć się na polu walki. A Ukraina potrzebuje wsparcia tu i teraz - zauważył były dowódca jednostki GROM.

Czytaj więcej

Gen. Polko: W ciągu 5-10 lat raczej Rosja nas nie zaatakuje, bo już nie ma czym
23:22
21.03.2023

Alarm powietrzny na północy Ukrainy

W czterech obwodach na północy Ukrainy - czernichowskim, sumskim, kijowskim i połtawskim - oraz w samej stolicy Ukrainy ogłoszono alert powietrzny. Ukraińskie kanały na Telegramie donoszą o dwóch „niezidentyfikowanych obiektach”, które zmierzają w tym kierunku z Briańska w Rosji.

23:13
21.03.2023

Kobieta nowym szefem NATO? Coraz głośniejsze spekulacje

W grę wchodziłaby urzędująca premier Estonii Kaja Kallas albo litewska szefowa rządu Ingrida Šimonytė. Wspomina się również o prezydent Słowacji Zuzanie Čaputovej.

Czytaj więcej

Wielki powrót Theresy May? Może być kandydatem na nowego szefa NATO
22:59
21.03.2023

Silniki skopiowane z USA, komponenty z Chin. Tak Kamaz obchodzi sankcje

Kamaz chce wyjść z dołka i oferuje nowe ciężarówki z silnikami skopiowanymi od amerykańskiej firmy i z elementami zapożyczonymi od Chińczyków.

Czytaj więcej

Kamaz chwali się nowymi ciężarówkami. Mają podzespoły z Chin i skopiowane silniki
22:36
21.03.2023

Łotwa może wprowadzić zakaz rosyjskich napisów do filmów

Członkowie łotewskiej partii Zjednoczenie Narodowe (NA) wezwali do wprowadzenia zakazu napisów do filmów w języku rosyjskim. Zgłoszone przez frakcję poprawki do ustawy o języku państwowym przewidują, że filmy powinny być opatrzone napisami w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Rosyjski nie jest językiem urzędowym UE.

Politycy NA ocenili, że ​​projekt ustawy jest niezbędny do wzmocnienia statusu języka łotewskiego jako jedynego języka państwowego na Łotwie.

22:09
21.03.2023

Zełenski rozmawiał z prezydentem Chile

Prezydent Ukrainy poinformował na Twitterze o rozmowie telefonicznej, którą przeprowadził z Gabrielem Boricem, prezydentem Chile. „Podziękowałem za współpracę na forach międzynarodowych. Omówiliśmy dalszą konsolidację wsparcia ze strony Ameryki Łacińskiej” - napisał Wołodymyr Zełenski, dodając, że w trakcie rozmowy poruszona została tez kwestia nakazu aresztowania Władimira Putina, wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, propozycja powołania specjalnego trybunału ds. rosyjskich zbrodni oraz zaproponowana przez Kijów „Formuła Pokoju”.

21:54
21.03.2023

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła dwa pociski nad Odessą

Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły wieczorem nad obwodem odeskim dwa pociski rakietowe - poinformowano w komunikacie ukraińskich Sił Powietrznych na Telegramie. „Około 19:40 21 marca na niebie nad regionem Odessy siły obrony powietrznej i Dowództwa Lotnictwa Południowego zestrzeliły dwa pociski kierowane typu powietrze-ziemia Ch-59" - napisano w oświadczeniu. Dwie inne rakiety trafiły jednak „w miasto”. Uszkodzony został m.in. trzypiętrowy budynek na terenie monastyru. Trzy osoby zostały ranne.

Pociski zostały wystrzelone przez rosyjskie myśliwce Su-35 z Morza Czarnego.

21:26
21.03.2023

Rosja obchodzi sankcje. Przerabia zachodnie smartfony w warsztatach

Rosyjscy importerzy zaczęli sprowadzać do kraju telefony przeznaczone na inne rynki i dostosowywać sposobami chałupniczymi.

Czytaj więcej

Zachodnie smartfony w rosyjskich warsztatach. Prosty sposób na sankcje
20:57
21.03.2023

Turcja przyjmuje rosyjski biznes

W 2022 roku w Turcji powstało ponad 1300 rosyjskich firm.

Czytaj więcej

Wysyp rosyjskich firm w Turcji. Oligarchowie znaleźli spokojną przystań
20:30
21.03.2023

Ukraińscy żołnierze kończą szkolenie z obsługi patriotów

Grupa 65 ukraińskich żołnierzy w najbliższych dniach zakończy szkolenie na systemach Patriot w Fort Sill w Oklahomie - powiedzieli przedstawiciele amerykańskiej administracji, cytowani przez CNN.

Czytaj więcej

USA wyślą systemy Patriot i czołgi na Ukrainę szybciej, niż pierwotnie planowano
20:00
21.03.2023

W Odessie demontowana jest tablica pamiątkowa ku czci pisarza Maksyma Gorkiego

Władze Odessy podjęły decyzję o zdemontowaniu tablicy pamiątkowej ku czci rosyjskiego pisarza Maksima Gorkiego, znajdującej się na fasadzie budynku przy jednej z centralnych ulic miasta. Decyzję o demontażu podjęła komisja historyczno-toponimiczna przy radzie miejskiej. Tablica ku czci Gorkiego znajduje się na fasadzie budynku dawnego pensjonatu, w którym pisarz mieszkał w 1891 r., kiedy pracował jako ładowacz w porcie.

19:34
21.03.2023

Kreml: Xi Jinping raczej nie zadzwoni dziś ani jutro do Kijowa

Ewentualna rozmowa telefoniczna między prezydentem Chin Xi Jinpingiem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim raczej nie odbędzie się dziś ani jutro - powiedział przedstawicielom rosyjskich mediów Jurij Uszakow, doradca Władimira Putina, wyjaśniając, że chiński przywódca jest teraz zajęty wizytą w Moskwie.

Uszakow zapytany, czy ewentualna rozmowa telefoniczna Xi i Zełenskiego jest dla Rosji ważna w związku z inwazją na Ukrainie, odpowiedział: „W tym kontekście fakt ewentualnej rozmowy jest zupełnie nieistotny”. Wcześniej „Financial Times” informował, że Xi może zadzwonić do prezydenta Ukrainy zaraz po zakończeniu wizyty w Moskwie.

19:07
21.03.2023

Zełenski odpowiada na deklarację Xi i Putina dotyczącą „chińskiego planu pokojowego”

- Zaproponowaliśmy Chinom, aby zostały partnerem w realizacji (zaproponowanej przez Kijów - red.) formuły pokojowej. Przekazaliśmy naszą formułę wszystkimi kanałami. Zapraszamy was do dialogu. Wciąż czekamy na odpowiedź - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po tym, jak Władimir Putin oświadczył po rozmowie z Xi Jinpingiem w Moskwie, że chińska propozycja rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” mogłaby się stać podstawą do zakończenia wojny.

18:46
21.03.2023

Dwie rosyjskie rakiety lecą w kierunku Odessy

Co najmniej dwa rosyjskie obiekty powietrzne, prawdopodobnie rakiety, zmierzają w kierunku rejonu białogrodzkiego w obwodzie odeskim - informują ukraińskie media. W obwodzie odeskim obowiązuje alarm powietrzny. 

18:38
21.03.2023

Eksplozje w Chersoniu i obwodzie sumskim

Lokalne kanały na Telegramie donoszą o wybuchach, które słychać było w Chersoniu oraz obwodzie sumskim. Nie ma na razie potwierdzenia tych informacji z oficjalnych źródeł.

18:20
21.03.2023

Premier Japonii z wizytą na Ukrainie

Fumio Kishida, premier trzeciej gospodarki świata, nieoczekiwanie odwiedził Kijów, gdy Xi Jinping składał wizytę w Moskwie.

Czytaj więcej

Japońskie symbole. Pierwsza taka wizyta od końca drugiej wojny światowej
17:51
21.03.2023

Więcej rosyjskich okrętów z kalibrami na Morzu Czarnym

O godz. 16.00 kijowskiego czasu (15.00 w Polsce) zgrupowanie rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym zwiększyło się prawie dwukrotnie i liczy obecnie 12 jednostek - poinformowało Dowództwo Operacyjne „Południe”. Obecnie w służbie bojowej są dwa okręty rakietowe, które mogą być wyposażone w 16 rakiet Kalibr. Ukraińcy podkreślili, że „zagrożenie uderzeniami rakietowymi pozostaje wysokie”.

17:25
21.03.2023

Putin i Xi podpisali wspólne oświadczenie o strategicznej współpracy

Przywódcy Rosji i Chiny podpisali w Moskwie wspólne oświadczenie o pogłębieniu kompleksowego partnerstwa i współpracy strategicznej oraz oświadczenie w sprawie planu rozwoju kluczowych obszarów rosyjsko-chińskiej współpracy gospodarczej do 2030 roku.

Czytaj więcej

Putin po spotkaniu z Xi: „Chiński plan pokojowy” może być podstawą rozmów
16:57
21.03.2023

Rosjanie strącili drona USA w związku z wizytą Putina w Mariupolu?

Zachodni eksperci wojskowi zaczęli zastanawiać się, czy zniszczenie tydzień temu przez Rosjan amerykańskiego drona nie miało związku z planowaną wizytą Putina na okupowanych terenach.

Czytaj więcej

Kto był w Mariupolu? Putin czy jego sobowtór?
16:27
21.03.2023

Gen. Skrzypczak: Nie jest trudno prognozować strategię Rosji na najbliższe miesiące

Według byłego dowódcy Wojsk Lądowych będzie to „obrona za wszelka cenę wszystkimi dostępnymi środkami zdobytej części Ukrainy”.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak wskazał bitwę, która rozstrzygnie losy wojny
15:57
21.03.2023

Rosja straszy Wikipedię wielomilionową karą

Propagandowa agencja RIA Nowosti podała, że Wikipedii grozi grzywna w wysokości do 8 mln rubli (równowartość ok. 450 tys. zł) w związku z „fejkami” publikowanym w internetowej encyklopedii. Moskwa uznaje za fałszywe informacje np. pisanie o wojnie Rosji z Ukrainą, zamiast o „specjalnej operacji wojskowej”, jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej określa się inwazję.

15:29
21.03.2023

Na Kremlu rozpoczęły się rozmowy szerszych delegacji Rosji i Chin

W Sali Aleksandrowskiej na Kremlu Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping rozpoczęli rozmowy w rozszerzonym formacie - informują rosyjskie portale. Wcześniej strony prowadziły zamknięte rozmowy w wąskim formacie. Po rozmowach przywódcy mają wygłosić oświadczenia.

15:01
21.03.2023

Ukraińska armia dostanie od Wielkiej Brytanii amunicję do czołgów ze zubożonym uranem

Zubożony uran nie jest silnie radioaktywny, jest natomiast metalem ciężkim, toksycznym dla ludzi.

Czytaj więcej

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie pociski ze zubożonym uranem
14:42
21.03.2023

Zełenski: Świat stanie się bezpieczniejszy, gdy tyrania przegra i inni potencjalni agresorzy zobaczą pełna siłę wolności

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, na swoim kanale w serwisie Telegram, oprócz wpisu takiej treści publikuje zdjęcia żołnierzy, a także cywilów z Ukrainy.

14:20
21.03.2023

Pieskow przekonuje, że Zachód chce przeciwdziałać rozmowom pokojowym na Ukrainie

Rzecznik Kremla oskarżył Zachód i Unię Europejską o to, że - inaczej niż Rosja i Chiny - chcą "wypełnione pragnieniem, by nie pozwolić, pod żadnym pretekstem wejść na pokojową ścieżkę" jeśli chodzi o konflikt na Ukrainie. - Nie pozwalają Kijowowi nawet o tym pomyśleć - stwierdził Pieskow w rozmowie z telewizją Rossija-1. 

14:09
21.03.2023

Rosja we wtorek ostrzelała trzy razy północne pogranicze z Ukrainą

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" informuje o trzykrotnym ostrzale przez Rosjan pogranicza w obwodzie czernihowskim i sumskim przy użyciu moździerzy i artylerii.

13:44
21.03.2023

Rozpoczęło się oficjalne spotkanie Władimira Putina i Xi Jinpinga na Kremlu

Xi Jinping rozmawiał już z Putinem w poniedziałek, ale trwająca cztery i pół godziny rozmowa miała charakter nieformalny.

13:34
21.03.2023

Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z szefową PE o stworzeniu Specjalnego Trybunału, który miałby sadzić rosyjskie zbrodnie popełnione na Ukrainie

Dmytro Kułeba poinformował o swojej rozmowie z Robertą Metsolą na Twitterze.

13:28
21.03.2023

W Poznaniu trwa uroczyste przekształcenie Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych USA w Polsce

W uroczystości bierze udział wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej

Wojska amerykańskie na stałe w Polsce
12:59
21.03.2023

Władze obwodu briańskiego: Atak ukraińskich dronów na przepompownię ropy Transnieftu

Gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz, poinformował o ataku ukraińskich dronów na przepompownię ropy Transnieftu w rejonie miasta Nowozybkow. Z wpisu Bohomaza wynika, że w kilku miejscowościach, w związku z atakiem, wstrzymano dostawy prądu.

12:56
21.03.2023

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy publikuje zdjęcia premiera Japonii na dworcu w Kijowie

Fumio Kishida przybył we wtorek z wizytą na Ukrainę, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

12:47
21.03.2023

Scholz: Nawet po zakończeniu wojny nie wszystko od razu będzie normalne

Musimy być przygotowani na to, że może to zająć dużo czasu - powiedział Olaf Scholz podczas spotkania zorganizowanego przez dziennik „Rheinische Post” w Duesseldorfie w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Nawet po zakończeniu wojny nie wszystko od razu będzie normalne. Nie powinniśmy jednak ustawać w staraniach o to, by ta wojna dobiegła końca - dodał kanclerz Niemiec.

Czytaj więcej

Scholz o rozmowach telefonicznych z Putinem: Były uprzejme
12:41
21.03.2023

Nikołaj Patruszew ostrzega przed wpływem internetu na młodych Rosjan

- Fałszywe idee o historii naszego kraju, zwycięstw i osiągnięć, kryminalne subkultury, zażywanie narkotyków, samobójstwa, brak szacunku do norm moralności publicznej - wszystko to jest wprowadzane do nastoletniego środowiska przez różne destrukcyjne grupy. W tych warunkach jest ważne, aby nie tylko chronić mieszkańców kraju, przede wszystkim młodych ludzi, przed wpływem destrukcyjnych ruchów i organizacji, ale też stworzyć warunki do prowadzenia wszechstronnego rozwoju indywidualnego, nauki patriotyzmu, postaw obywatelskich i umacniania duchowości - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Bliski współpracownik Putina kontra internet. "Promuje obcy nam indywidualizm"
12:22
21.03.2023

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Bronimy Bachmutu, niszczymy Rosjan 24 godziny na dobę

Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że obrona Bachmutu nadal trwa, a ukraińska armia niszczy Rosjan "24 godziny na dobę". Syrski publikuje też zdjęcia z rejonu Bachmutu.

12:14
21.03.2023

Ukraiński mer okupowanego Siewierodoniecka: Nikt nie wywozi śmieci z miasta

W okupowanym przez Rosję Siewierodoniecku śmieci mają walać się po ulicach, ponieważ nikt ich nie wywozi, mieszkańcy mają dostęp do bieżącej wody w wybranych godzinach, a kanalizacja nie została naprawiona - twierdzi ukraiński mer Siewierodoniecka, Ołeksandr Striuk.

12:08
21.03.2023

Premier Japonii rozpoczął wizytę na Ukrainie

Fumio Kishida przybył do Kijowa - podała japońska agencja Kyodo.

11:27
21.03.2023

Bułgarska Poczta przestała tymczasowo wysyłać przesyłki do Rosji i na Białoruś

Bułgarski operator pocztowy poinformował klientów, że zawiesił realizację dostaw przesyłek do Rosji i na Białoruś w związku ze spadkiem "potencjału transportowego".

11:15
21.03.2023

Pieskow: Putin i Xi rozmawiali w poniedziałek o chińskim planie pokojowym dla Ukrainy

Rzecznik Kremla potwierdził, że przedmiotem poniedziałkowej rozmowy między Xi Jinpingiem a Władimirem Putinem był m.in. chiński plan pokojowy dla Ukrainy. Pieskow nie chciał jednak przedstawiać rosyjskiej oceny tego planu. - Poczekajmy na oświadczenie dla mediów - dodał.

11:03
21.03.2023

Nikołaj Patruszew: W internecie próbują zmniejszyć poparcie dla specjalnej operacji wojskowej

Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, w czasie wizyty w obwodzie nadwołżańskim stwierdził, że liczba przestępstw ekstremistycznych w tym obwodzie wzrosła w 2022 roku. Jak dodał chodzi głównie o przestępstwa popełniane przez internet, których liczba wzrosła rok do roku o 40 proc. - Wysiłki ekstremistów są wymierzone przede wszystkim w zredukowanie poziomu poparcia dla specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) - dodał.

10:31
21.03.2023

W mieście Dżankoj na Krymie władze wprowadziły stan wyjątkowy

Dzień wcześniej na terenie miasta Dżankoj zniszczony miał zostać, w wyniku rosyjskiego ataku, transport pocisków Kalibr. O wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Dżankoj informuje agencja RIA Novosti.

10:22
21.03.2023

Aleksander Kwaśniewski: Musimy się przygotować na długi czas wojny

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił w rozmowie z RMF FM, że wojna w Ukrainie „może być niestety długotrwała”. - Nadzieje, że ona skończy się w tym roku, są raczej ograniczone. Musimy być przygotowani na długi czas wojny, niepokoju, ograniczonego bezpieczeństwa, także dla Polski - powiedział. Jak dodał, 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się nowa era, a scenariusze rozwoju w wojnie w Ukrainie mogą być bardzo różne.

Czytaj więcej

Kwaśniewski: Jan Paweł II nie może wygrać wyborów w 2023 roku. To byłby absurd
10:13
21.03.2023

Xi tłumaczy, dlaczego przyjechał do Rosji

Xi Jinping, który niedawno zapewnił sobie bezprecedensową trzecią kadencję tłumaczył w rozmowie, z premierem Michaiłem Miszustinem, dlaczego w pierwszą po formalnym zaprzysiężeniu podróż zagraniczną udał się do Rosji. - To zgodne z logiką historyczną - powiedział dodając, że Chiny i Rosja są swoimi największymi sąsiadami i partnerami strategicznymi.

09:48
21.03.2023

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" komentuje doniesienia o ataku na transport Kalibrów na Krymie

W poniedziałek o eksplozjach w mieście Dżankoj na Krymie pierwsze poinformowały lokalne kanały na Telegramie. Według tych przekazów nad miastem słychać było drony i działającą obronę powietrzną. W mediach społecznościowych opublikowane zostały także nagrania, na których można było zobaczyć potężny wybuch w okolicy miasta Dżankoj na północy okupowanego Krymu.

Czytaj więcej

Atak na transport pocisków Kalibr na Krymie. "Sygnał dla Rosjan, by wyjeżdżali"
09:41
21.03.2023

Xi Jinping zaprosił Putina do Chin

Prezydent Chin miał zaprosić prezydenta Rosji do Chin w czasie nieformalnego spotkania z Putinem w poniedziałek, po przylocie do Rosji. Do wizyty Putina w Chinach miałoby dojść w 2023 roku.

Czytaj więcej

Xi Jinping zaprosił Władimira Putina do Chin
09:17
21.03.2023

W poniedziałek Awdijiwka była celem ataku artyleryjskiego i rakietowego

W wyniku ostrzału w mieście zginął jeden cywil, a dwóch zostało rannych. Zdjęcia ilustrujące skutki rosyjskiego ostrzału publikuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

09:14
21.03.2023

W Moskwie rozpoczęło się spotkanie Xi Jinpinga z premierem Michaiłem Miszustinem

Głównym tematem rozmów będą kwestie związane z wymianą handlową, a także współpracą w zakresie gospodarki i inwestycji między Rosją a Chinami.

08:53
21.03.2023

Ilu żołnierzy z Ukrainy zostało wyleczonych w Polsce?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Radiu Plus, że w Polsce zostało wyleczonych "kilkuset" żołnierzy z Ukrainy.

08:46
21.03.2023

Brytyjski resort obrony: Najemnicy zrekrutowani w więzieniach zaczną opuszczać Grupę Wagnera

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że w najbliższych tygodniach duża część najemników zrekrutowanych przez Jewgienija Prigożyna i jego współpracowników w rosyjskich łagrach, zacznie opuszczać szeregi Grupy Wagnera, po odsłużeniu w niej sześciu miesięcy, co było warunkiem ich ułaskawienia. "Biorąc pod uwagę, że Wagner ma zakaz rekrutowania większej liczby więźniów, ten eksodus pogłębi problemy personalne" Grupy Wagnera - ocenia brytyjski resort obrony.

08:28
21.03.2023

Rozmowa Zełenskiego z Xi? "Czekamy na potwierdzenie"

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała w rozmowie z "Corriere della Sera", że proponowana rozmowa prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Xi Jinpinga to "ważny ruch". Kiedy odbędzie się rozmowa? - Nie wiem, czekamy na potwierdzenie - przekazała. 

08:10
21.03.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 10,541 mln osób

20 marca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 19,4 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 22,3 tys. osób, a od 24 lutego - 8,658 mln osób.

07:52
21.03.2023

Prokudin o skutkach poniedziałkowych ostrzałów

W poniedziałek w obwodzie chersońskim wojska rosyjskie przeprowadziły 66 ostrzałów - podał szef regionalnej administracji Ołeksandr Prokudin. "Niestety są ofiary. Jedna osoba zginęła, siedem (w tym dziecko) zostało rannych" - napisał w mediach społecznościowych.

07:36
21.03.2023

Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego rozmawiał z doradcą Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego

W czasie rozmowy z Jakem Sullivanem Andrij Jermak przedstawił obecną sytuację na froncie - informują służby prasowe prezydenta Ukrainy.

07:33
21.03.2023

W ciągu doby w obwodzie donieckim w wyniku działań wojennych zginęło dwóch cywilów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:13
21.03.2023

W poniedziałek Ukraińcy zestrzelili dwa rosyjskie drony zwiadowcze nad obwodem mikołajowskim

O zestrzeleniu dronów informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim.

07:05
21.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 166 570 żołnierzy, 3 552 czołgi, 6 879 pojazdów opancerzonych, 2 586 zestawów artyleryjskich, 507 wyrzutni rakiet, 270 zestawów przeciwlotniczych, 305 samolotów, 290 śmigłowców, 2 167 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 428 pojazdów (w tym czołgów), 266 jednostek sprzętu specjalnego.

07:03
21.03.2023

Rosyjski uczony twierdzi, że w Rosji występuje odra m.in. dlatego, że "Ukraina przestała szczepić"

Prof. Giennadij Oniszczenko w rozmowie z TASS wspomina czasy ZSRR, gdy "wszyscy wokół byli wyszczepieni jak my (Rosjanie - red.), może nawet lepiej".

Czytaj więcej

Rosyjski uczony chwali program szczepień w ZSRR. "Ukraina przestała szczepić"
06:36
21.03.2023

MSZ Japonii potwierdza: Premier Japonii w drodze na Ukrainę

We wtorek Fumio Kishida spotka się w Kijowie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

Czytaj więcej

Premier Japonii jedzie na Ukrainę. W Kijowie spotka się z Zełenskim
06:22
21.03.2023

Biały Dom wzywa Xi Jinpinga, by wpłynął na Władimira Putina ws. Ukrainy

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu oświadczył, że USA obawiają się, iż Xi, w czasie wizyty w Moskwie, podtrzyma wezwania do zawieszenia broni na Ukrainie, które oznaczałoby, że rosyjskie wojska pozostałyby na okupowanym terytorium sąsiada. - Zachęcamy prezydenta Xi, aby nacisnął na prezydenta Putina bezpośrednio, w sprawie potrzeby poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - oświadczył Kirby.

06:07
21.03.2023

Wizyta Xi Jinpinga w Rosji: Chiński przywódca pokazuje, że Zachód nic nie będzie mu narzucał

- Xi Jinping udał się do Moskwy, by wesprzeć Putina, by przypadkiem nie został obalony. Putin czy inny „putinista” na Kremlu gwarantuje antyzachodnią Rosję i dzięki temu Chiny mają spokój na północnej granicy. Poza tym Xi Jinping chce się postawić Amerykanom, bo relacje chińsko-amerykańskie są złe, zwłaszcza od incydentu z balonem. Takie wsparcie dla Kremla niewiele Chiny kosztuje, łatwiej jest przyjechać do Moskwy, niż wysłać czołgi czy myśliwce, za które Chiny spotkałyby sankcje - mówi prof. Michał Lubina, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.

Czytaj więcej

Xi Jinping w Moskwie. Cios smoka w Zachód
05:43
21.03.2023

ISW: Rosjanie chcą osiągnąć jakiekolwiek sukcesy, zanim Ukraińcy odzyskają inicjatywę

"Nadal jest możliwe, że rosyjskie natarcie skłoni Ukrainę do wycofania się z Bachmutu i/lub Awdijiwki, chociaż żadne z tych rozwiązań nie wydaje się prawdopodobne w tym momencie" - czytamy w analizie.

Czytaj więcej

Think tank: Duże straty Rosjan w rejonie Awdijiwki. To pozorowana ofensywa?
05:21
21.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o odparciu ponad 120 rosyjskich ataków w ciągu doby

Z najnowszego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na temat sytuacji na froncie wynika, że głównym celem działań wojennych Rosji na Ukrainie jest nadal dotarcie do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego. "W tym celu okupanci skupiają swoje wysiłki na ofensywie na odcinkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim, marijinskim (...)" - czytamy w raporcie. "(...) nasi obrońcy odparli ponad 120 rosyjskich ataków na tych odcinkach" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy.

04:57
21.03.2023

Japońskie media: Premier Japonii jedzie na Ukrainę, spotka się z Zełenskim

Japoński kanał NHK TV podaje, powołując się na kilka źródeł, że premier Japonii, Fumio Kishida, jest w drodze na Ukrainę. Do Kijowa ma dotrzeć we wtorek po południu. W stolicy Ukrainy Kishida spotka się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

04:26
21.03.2023

Zełenski dziękuje UE i USA za pomoc wojskową

- Nasi europejscy partnerzy porozumieli się ws. planu mającego przyspieszyć dostawy amunicji dla naszej artylerii. Decyzja jest warta 2 mld euro. Zapewni ona nadzwyczajne dostawy i produkcję amunicji. To strategiczny krok. Daje nam pewność co do naszej jedności - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, dziękując "wszystkim partnerom Ukrainy w Europie". - Wszystkim, którzy są prawdziwie zainteresowani w uczynieniu Europy silną i wolną - dodał. Zełenski mówił też o nowym pakiecie pomocy wojskowej z USA, wartym 350 mln dolarów, w skład którego wchodzą pociski do zestawów HIMARS, pociski artyleryjskie i inne rodzaje amunicji. - Jestem wdzięczny prezydentowi (Joe) Bidenowi, Kongresowi i wszystkim Amerykanom - podkreślił.

04:23
21.03.2023

Ukraiński wywiad: Zmobilizowani Rosjanie uciekliby z frontu, gdyby nie jednostki zaporowe

W Rosji trwa ukryta mobilizacja prowadzona w związku z porażkami ponoszonymi na Ukrainie. Jednocześnie morale rosyjskich żołnierzy jest skrajnie niskie - gdyby nie jednostki zaporowe, większość zmobilizowanych uciekłoby z pola walki - twierdzi Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

04:20
21.03.2023

Od początku wojny ukraińska policja rozpoczęła 67 639 postępowań ws. zbrodni popełnionych przez Rosjan i ich popleczników

Informacje takie przekazuje ukraińska policja. Najwięcej - 55 590 postępowań - jest prowadzonych z art. 438 Kodeksu karnego, mówiącego o zbrodniach wojennych.

04:16
21.03.2023

We wtorek na Kremlu oficjalne spotkanie Xi Jinpinga z Władimirem Putinem

Przebywający z wizytą w Rosji prezydent Chin, Xi Jinping, spotka się we wtorek z premierem Rosji, Michaiłem Miszustinem, po czym, o 15 czasu moskiewskiego (13 czasu polskiego) zostanie oficjalnie przyjęty na Kremlu, gdzie będzie rozmawiał z Władimirem Putinem. Negocjacje zakończą się uroczystym obiadem.

04:15
21.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 390