USA wyślą systemy Patriot i czołgi na Ukrainę szybciej, niż pierwotnie planowano

Amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej Patriot i czołgi Abrams zostaną wysłane na Ukrainę szybciej niż pierwotnie planowano - poinformowali we wtorek przedstawiciele amerykańskiej administracji, odpowiedzialni za obronę.

Publikacja: 21.03.2023 20:31

USA wyślą systemy Patriot i czołgi na Ukrainę szybciej, niż pierwotnie planowano

Foto: U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Michelle Larche

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 391

Grupa 65 ukraińskich żołnierzy w najbliższych dniach zakończy szkolenie na systemach Patriot w Fort Sill w Oklahomie - powiedzieli urzędnicy, cytowani przez CNN.

Żołnierze udadzą się następnie do Europy na dodatkowe szkolenie w zakresie dwóch systemów Patriot - amerykańskiego i niemieckiego - które zostaną rozmieszczone na Ukrainie w najbliższych tygodniach. Informacja o przyspieszeniu rozmieszczenia Patriotów na Ukrainie została podana krótko po tym, jak Stany Zjednoczone przekazały, że szybciej na pomoc Kijowowi wysłane zostaną także czołgi Abrams. Amerykanie mają bowiem przekazać starsze modele M1-A1, zamiast bardziej nowoczesnej wersji czołgu Abrams.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak wskazał bitwę, która rozstrzygnie losy wojny

CNN tłumaczy, że Amerykanie byli w stanie znacznie przyspieszyć przekazanie patriotów ze względu na „podstawową wiedzę Ukraińców na temat systemów obrony powietrznej”. - Nasza ocena jest taka, że ukraińscy żołnierze są niesamowici i szybko się uczą - powiedział gen. bryg. Shane Morgan, dowódca Fort Sill. - Ze względu na ich rozległą wiedzę z zakresu obrony powietrznej i doświadczenie w strefie walki, łatwiej było im - choć nigdy nie jest łatwo - pojąć zasady użytkowania systemów Patriot - wyjaśniał.

Zazwyczaj ukończenie szkolenia z obsługi patriotów zajmuje amerykańskim żołnierzom około roku, chociaż rzecznik Pentagonu gen. bryg. Patrick Ryder mówił w styczniu, że przyspieszony harmonogram szkolenia dla żołnierzy ukraińskich obejmie „kilka miesięcy”.

Czytaj więcej

Kto był w Mariupolu? Putin czy jego sobowtór?

Ryder w czasie wtorkowej konferencji prasowej odmówił podania szczegółów dotyczących przyspieszenia dostaw. Stwierdził jedynie, że USA są pewne, iż „będą w stanie dostarczyć patrioty na miejsce w przyspieszonym terminie”.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Ukraińcy: Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
ISW: Kadyrow jest gotów bronić obwodu biełgorodzkiego. Chce uniknąć walk na froncie
Konflikty zbrojne
Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek