Wysyp rosyjskich firm w Turcji. Oligarchowie znaleźli spokojną przystań

W 2022 roku Rosjanie założyli w Turcji ponad 1300 firm. To skok o 670 procent w ujęciu rocznym. Na rynku nieruchomości rosyjscy klienci stanowili jedną czwartą wszystkich nabywców.

Publikacja: 21.03.2023 19:24

Stambuł

Stambuł

Foto: Bloomberg

Według raportu The Economic Policy Research Foundation of Turkey w 2022 roku na tle masowych antyrosyjskich sankcji gospodarczych, Rosjanie założyli w Turcji ponad 1300 firm, co stanowi wzrost o 670 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ekonomiści tłumaczą wzrost liczby nowych firm z rosyjskimi partnerami, rosnącą atrakcyjnością Turcji jako miejsca docelowego rosyjskich pieniędzy, po tym jak Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę. Firmy z irańskimi partnerami uplasowały się na drugim miejscu.

Czytaj więcej

Turcja blokuje import „na szaro” do Rosji

Tendencję tą odzwierciedla też turecki rynek mieszkaniowy, na którym w ubiegłym roku Rosjanie stanowili prawie jedną czwartą wszystkich zagranicznych nabywców nieruchomości.

Zarobić na Rosjanach, pomóc Ukrainie

Rosyjski kapitał przyciąga do Turcji przede wszystkim niejednoznaczne zachowanie tureckich władz. Nie potępiły one rosyjskiej agresji i powstrzymały się od udziału w zachodnich sankcjach wobec Rosji. Czyni Turcję atrakcyjnym celem dla inwestorów szukających schronienia przed sankcjami, w tym oligarchów próbujących uniknąć potencjalnej konfiskaty aktywów. Wprawdzie pod naciskiem Zachodu tureckie banki przestały obsługiwać rosyjskie karty Mir, ale oferują Rosjanom inne sposoby lokowania gotówki.

Stany Zjednoczone i UE skrytykowały zacieśniające się więzi między Rosją a Turcją, twierdząc, że zwiększony eksport z Turcji do Rosji pozwala Moskwie ominąć sankcje. Dzięki temu w 2022 r Turcja stała się jednym z głównych szlaków dostaw chipów i mikroukładów produkowanych w UE i innych krajach do Rosji. W listopadzie 2022 r. Turcja zaczęła płacić za rosyjski gaz w rublach.

Czytaj więcej

Turecki hub na rosyjski gaz odpływa w siną dal

W styczniu 2023 r. Stany Zjednoczone ostrzegły ZEA i Turcję przed konsekwencjami obejścia sankcji wobec Rosji. Od 1 marca 2023 r. Turcja przestała być głównym ośrodkiem obchodzenia antyrosyjskich sankcji. 9 marca 2023 r. Turcja nagle zablokowała tranzyt objętych sankcjami towarów do Rosji.

Po wizycie czołowego amerykańskiego dyplomaty w Ankarze tureckie służby celne nagle przypomniały sobie, że obchodzenie sankcji jest nielegalne. Od miesięcy też deklarują, że opowiadają się za pokojem i wspierają Ukrainę.

Biznes
Chcą podbić cenę ropy. Saudowie zaskoczyli inwestorów
Biznes
Polskę zalewa groźna fala ataków hakerskich
Biznes
Pride Month problemem dla firm? Prawicowe bojkoty mogą być skuteczne
Biznes
Ponad 28 mln zł zebrano podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023
Biznes
Traktory znikają w Wielkiej Brytanii. Trop prowadzi do Rosji
Biznes
Niezwykła kolekcja legendarnego hollywoodzkiego aktora trafi na licytację