Think tank: Duże straty Rosjan w rejonie Awdijiwki. To pozorowana ofensywa?

Rosjanie zwiększyli tempo operacji wokół Awdijiwki - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie. Zdaniem ISW działania Rosjan w tym rejonie mają na celu głównie odciągnięcie ukraińskich jednostek z innych odcinków frontu.

Aktualizacja: 21.03.2023 09:19 Publikacja: 21.03.2023 05:42

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 391

W najnowszym raporcie ISW czytamy, że Rosjanie posunęli się nieznacznie naprzód w południowo-zachodniej i północnej części Bachmutu, a także na północny zachód od Bachmutu, pomiędzy miejscowościami Bohdaniwka i Chromowe.

19 marca Rosjanie mieli nacierać w kierunku wsi Berdyczi (10 km na północny zachód od Awdijiwki), co wskazuje, że Rosjanie prawdopodobnie zajęli wieś Stepowe, na zachód od Krasnohoriwki.

Czytaj więcej

Tajemnicza eksplozja na Krymie. Zniszczony transport rakiet Kalibr?

ISW pisze, że rosyjskie wojska prawdopodobnie zwiększyły tempo działań na północ od Awdijiwki w ramach próby stworzenia warunków do okrążenia tej miejscowości. Jak czytamy w raporcie w ostatnich dniach Rosjanie mają intensywniej korzystać ze wsparcia lotnictwa w tym rejonie.

"Mer Awdijiwki, Witalij Barabasz, powiedział AFP 20 marca, że Rosjanie częściej używają pocisków Ch-59, Ch-101, CH-555 i S-300 w rejonie Awdijiwki" - zauważa ISW.

Analitycy think tanku piszą też, że rzecznik ukraińskiej armii poinformował 20 marca o straceniu przez Rosjan trzech kompanii (prawdopodobnie piechoty) w natarciach na Awdijiwkę prowadzonych od 19 marca.

Wiosenna ofensywa Rosjan zbliża się do kulminacji

Fragment analizy ISW

20 marca Awdijiwka była celem rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego i ataku rakietowego. Zdjęcia ilustrujące skutki ostrzału publikuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. W wyniku ostrzału zginął jeden cywil, a dwóch zostało rannych.

Według ISW zwiększone tempo działań bojowych w rejonie Awdijiwki wiąże się z dużymi stratami przez Rosjan i jest - prawdopodobnie - nieudaną próbą odciągnięcia ukraińskich wojsk z innych odcinków frontu.

"ISW nie zauważyło, aby Rosjanie gromadzili znaczne siły bojowe na przedmieściach Doniecka i jest mało prawdopodobne, by byli w stanie utrzymać to tymczasowo zwiększone tempo (działań w rejonie Awdijiwki)" - czytamy w analizie.

Think tank powtarza też swoją wcześniejszą ocenę, zgodnie z którą wiosenna ofensywa Rosjan zbliża się do kulminacji, a intensywniejsze działania Rosjan mają na celu uzyskanie jakichkolwiek zdobyczy zanim Rosjanie stracą inicjatywę na rzecz Ukraińców.

"Nadal jest możliwe, że rosyjskie natarcie skłoni Ukrainę do wycofania się z Bachmutu i/lub Awdijiwki, chociaż żadne z tych rozwiązań nie wydaje się prawdopodobne w tym momencie" - czytamy w analizie.

Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią
Konflikty zbrojne
Putin zapowiedział powszechną mobilizację. Kreml: Atak hakerów
Konflikty zbrojne
Prigożyn wzywa Szojgu na front. "Zagrzeje do boju, albo bohatersko zginie"