Miedwiediew straszy Ukrainę bronią atomową. "Jeśli spróbują odbić Krym..."

Jeśli Kijów spróbuje odebrać Krym, wówczas będzie to podstawą do użycia wszystkich środków ochrony, w tym tych przewidzianych w Doktrynie Odstraszania Nuklearnego - ostrzegł zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew.

Publikacja: 24.03.2023 10:56

Dmitrij Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394

Odpowiadając na pytania rosyjskich dziennikarzy i użytkowników serwisu VKontakte Miedwiediew był pytany o stanowisko Ukrainy ws. odzyskania przez Kijów Krymu.

- Z jednej strony, to jest propaganda, powinno tak się to traktować, w czasie wojny ona zawsze istnieje. Co więcej, oni, delikatnie mówiąc, mają potworną sytuację w gospodarce, w przeciwieństwie do nas - stwierdził były prezydent Rosji.

Miedwiediew dodał, że Ukraina jest "całkowicie zależna od zagranicznych funduszy".

Czytaj więcej

Najważniejszy amerykański generał: Wojna na Ukrainie ważna dla interesu USA

- Wyobraźcie sobie, na przykład, że walki się skończą. Ukraina będzie nie tylko państwem-bankrutem, jest państwem w pełni zależnym od zagranicy, jest państwem upadłym. Czy nadal będą ich wspierać? Nie wiem - mówił były prezydent Rosji.

Zdaniem Miedwiediewa wszystkie oświadczenia Ukrainy o wejściu do UE są w "100 proc. kłamstwem". - Kto ich potrzebuje w takiej formie? - pytał.

Zdaniem Dmitrija Miedwiediewa próba "oderwania części Rosji" zagraża istnieniu państwa

Jednocześnie zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej stwierdził, że jeśli "planowane są poważne przestępstwa związane z próbą odbicia Krymu, jest dość oczywiste, że będzie to podstawą do użycia wszystkich środków ochrony, w tym tych przewidzianych przez Doktrynę Odstraszania Nuklearnego, gdy użycie broni przeciw Rosji zagraża jej istnieniu jako państwa". W takim przypadku rosyjska doktryna dopuszcza użycie broni atomowej nawet jeśli przeciwnik zaatakuje ją bronią konwencjonalną.

Miedwiediew wyjaśnił, że próba "oderwania części Rosji" zagraża istnieniu państwa. - Więc wyciągnijcie własne wnioski: jest podstawa, by użyć w takim przypadku każdej broni. Absolutnie każdej. I mam nadzieję, że nasi przyjaciele zza oceanu to zrozumieją - podkreślił.

Konflikty zbrojne
Think tank o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim: Kolejny atak Rosjan na Rosję
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Konflikty zbrojne
Sky News: Zdobycie Bachmutu kosztowało Rosjan życie 60 tys. ludzi
Konflikty zbrojne
Zamknięty schron w Kijowie. Zełenski zapowiada "nokaut"
Konflikty zbrojne
NATO zobowiązuje się do przygotowania Ukrainy do zakończenia wojny
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
17 milionów dolarów spada na ziemię. Rosja używa iskanderów
Konflikty zbrojne
Parlament Europejski przyjął ustawę o produkcji amunicji dla Ukrainy