Potężna francuska sieć opuszcza Rosję. Pomógł międzynarodowy bojkot?

Zatrudniająca w Rosji 45 tysięcy ludzi i posiadająca 111 hipermarketów w 65 miastach Rosji francuska sieć budowlana Leroy Merlin ogłosiła, że opuszcza federację. Sklepy zostaną przekazane lokalnym zarządom.

Publikacja: 24.03.2023 17:01

Leroy Merlin w Moskwie

Leroy Merlin w Moskwie

Foto: Adobe Stock

„Po ponad 18 latach działalności w Rosji, przekazanie kontroli nad Leroy Merlin lokalnemu kierownictwu powinno uratować miejsca pracy dla 45 tysięcy pracowników i zapewnić, że działalność firmy pozostanie w służbie mieszkańców” - informuje francuska grupa ADEO, do której należy sieć Leroy Merlin (cytat za gazetą "Kommersant").

Dla dobra rosyjskich pracowników

Francuzi zapewniają, że „proces wycofywania rozpoczął się kilka miesięcy temu”, a od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę „ADEO wstrzymało wszelkie nowe inwestycje w Rosji".

Czytaj więcej

Francuska sieć sklepów oskarżona o zaopatrywanie rosyjskiej armii na froncie

„Transakcja zostanie zatwierdzona przez odpowiednie władze w Rosji. W całym procesie priorytetem ADEO jest odpowiedzialne działanie z poszanowaniem wszystkich pracowników” – czytamy w komunikacie prasowym.

W Rosji sieć Leroy Merlin to 111 hipermarketów w 65 miastach. Po agresji Rosji na Ukrainę wiele zagranicznych firm szybko opuściło Rosję, ale nie Leroy Merlin. W marcu 2022 roku firma zapewniła swoich dostawców, że będzie nadal działać w Rosji. „Pomimo wszystkich plotek nadal pracujemy i nie planujemy zaprzestania działalności firmy” – powiedział Eric Poulet, dyrektor generalny Leroy Merlin Vostok LLC (spółka obsługująca sieć).

Wywołało to bojkot sklepów sieci w wielu krajach, w tym w Polsce. Zyskała konkurencja - brytyjska Castorama, która opuściła Rosję już w 2018 r i niemiecki OBI, który sprzedał swój rosyjski biznes w marcu 2022 r kazachskiej spółce.

Międzynarodowy sponsor rosyjskiej wojny

W styczniu br. roku okazało się również, że Decathlon, jeden z największych na świecie detalistów sportowych, sprzedaje swój biznes w Rosji (44,1 proc. detalisty jest własnością rodziny Mullier; założyciel Decathlon, Michel Leclerc, i założyciel Auchan, Gerard Mullier, są kuzynami).

Czytaj więcej

Znana marka wciąż zarabia w Rosji. Najwyżej zmieni nazwę

W przeciwieństwie do Leroy Merlin, Decathlon po rosyjskiej agresji na Ukrainę i nałożeniu zachodnich sankcji najpierw wstrzymał dostawy do Rosji, a następnie całkowicie zamknął sprzedaż detaliczną i internetową. Podobnie jak wiele innych firm, władze Decathlonu uznały, że troska o rosyjskich pracowników to obowiązek tych, którzy wywołali wojnę na Ukrainie, a co za tym idzie – międzynarodowe sankcje.

Ukraina wpisała Leroy Merlin na listę „międzynarodowych sponsorów rosyjskiej wojny”. I rzeczywiście, Francuzi dobrze zarobili po wybuchu wojny: przychody sieci w 2022 r. w Rosji zwiększyły się o 15 proc. – do 529,7 mld rubli (blisko 30 mld zł). I odpowiednio wzrosły podatki dla kremlowskiego fiskusa.

Warunki odsprzedaży sklepów Leroy Merlin w Rosji nie zostały upublicznione. Wiadomo, że po wyczerpaniu zapasów z magazynów, zaopatrzenie sklepów pozostanie na głowie rosyjskich właścicieli. Nie wiadomo, co z marką sieci.

Technologie
Najwięksi wrogowie sztucznej inteligencji. Potężne zmiany nie przejdą bez walki
Handel
Eksport żywności znowu bije rekordy. Smutne są tylko tego powody
Handel
Spór z Kijowem o zakaz importu. Polska obstaje przy restrykcjach
Handel
Unia Europejska chce swobodnie handlować ze światem
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Handel
Dobrowolne limity cenowe na żywność? Londyn rozważa taka możliwość
Handel
W tym roku Dzień Dziecka będzie skromny