Morawiecki: Polska otrzyma od UE rekompensatę za broń przekazaną Ukrainie

Polska będzie największym beneficjentem Europejskiego Instrumentu Pokojowego. To ogromny sukces - mówił po zakończeniu szczytu UE w Brukseli Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 24.03.2023 14:15

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Andrzej Lange

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394

- Wskazywałem na to, że kluczowe jest dzisiaj, aby małe i średnie firmy miały jak najłatwiejszy dostęp do kapitału. Temu była poświęcona znaczna część debaty. Polska ma dobrą sytuację gospodarczą na tle tego co było dzisiaj przedstawiane. Mamy jeden z niższych poziomów długu publicznego w porównaniu do innych krajów, wielu premierów zazdrościło mi takiego poziomu długu publicznego. W tym roku będzie to poziom niższy niż 50 proc. PKB - mówił szef rządu.

- Deficyt budżetowy za zeszły rok ok. 3,5 proc. W tym roku też chcemy, żeby był dobrze zarządzany deficyt budżetowy - dodał.

Czytaj więcej

Przed szczytem w Brukseli. Potas z Białorusi dzieli Unię Europejską

- Udało się uzyskać wiele. W ślad za tą bronią, którą przekazaliśmy na Ukrainę, otrzymamy od UE rekompensatę. I ta rekompensata będzie bardzo dobra, bardzo przydatna dla Polski. Już do świąt Wielkiejnocy ta rekompensata wyniesie łącznie ok. 300 mln euro... do 300 mln euro - oświadczył szef polskiego rządu.

300 mln

Tyle euro trafi do Polski w ramach rekompensaty za broń przekazaną Ukrainie - zapowiedział Morawiecki

- Potem będzie to kolejne 500-600 mln euro w kolejnych miesiącach - zapowiedział Morawiecki.

- Z Europejskiego Instrumentu Pokojowego (Europejski Instrument na rzecz Pokoju - EPF), z tego również, który jest przeznaczony na zakup amunicji, lwia część trafi do Polski. Polska będzie największym beneficjentem Europejskiego Instrumentu Pokojowego. To ogromny sukces - dodał.

- W miejsce starszej broni, którą przekazywaliśmy na Ukrainę, będziemy mogli za europejskie pieniądze kupować nowoczesną broń, ale także amunicję, tworzyć linię produkcyjne amunicji i nowych rodzajów broni - podkreślił szef rządu.

Czytaj więcej

Polska pomoc dla Ukrainy. Wysyłamy broń, amunicję i szkolimy żołnierzy

W lutym Ministerstwo Obrony poinformowało, że Polska przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości 2,2 mld euro. W marcu zapadła decyzja, że Polska przekaże Ukrainie część swoich myśliwców MiG-29 stając się pierwszym - obok Słowacji - państwem NATO, które przekaże myśliwce Ukrainie.

Czytaj więcej

Olaf Scholz, Ursula von der Leyen: Plan Marshalla dla Ukrainy

- Będziemy zabiegać o to, aby ten Europejski Instrument Pokojowy był jak najwyższy. Dzisiaj praktycznie między nami panował konsensus, że w ciągu najbliższych miesięcy uzgodnimy, że będzie on opiewał na kwotę co najmniej 3,5 mld euro. A z tego również większość środków trafi do Polski - stwierdził Morawiecki.

Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest
Dyplomacja
Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
USA mówią, że nie popierają ataków na Rosję. Rosyjski ambasador: Czyli zachęcają
Dyplomacja
"Lex Tusk". MSZ wydał oświadczenie ws. "uwag sojuszników". Wskazuje na USA