Korupcja pogrąża największą inwestycję kolejową Rosji

Koszty rozbudowy Kolei Transsyberyjskiej i Magistrali Bajkalsko-Amurskiej zostały zawyżone, terminy znacznie opóźnione, a dokumentacja jest niskiej jakości. Tymczasem budowane trasy są kluczowe w przestawianiu rosyjskiego eksportu z Europy na Azję.

Publikacja: 27.03.2023 16:48

Korupcja pogrąża największą inwestycję kolejową Rosji

Foto: Adobe Stock

Prokuratura Generalna Rosji poinformowała o licznych złamaniach prawa przy rozbudowie BAM (Magistrala Bajkalsko-Amurska) i Kolei Transsyberyjskiej. Według śledczych, pierwsza część projektu rozbudowy nie została ukończona. Są też duże opóźnienie w stosunku do harmonogramu drugiego etapu.

– Grozi nam zerwanie realizacji projektu „Koleją Transsyberyjską w siedem dni”. Sytuacja nie zmieniła się znacząco od początku realizacji do dziś. Do tej pory nie zakończyliśmy jeszcze pierwszego etapu… Jeśli chodzi o przepustowość, to jedna trzecia odcinków jej nie osiągnęła. W drugim etapie są poważne zaległości – poinformowała w poniedziałek Jekaterina Peresypina, przedstawicielka prokuratury.

Czytaj więcej

Gwałtowny skok polskiego eksportu do Ukrainy. Co sprzedajemy?

Zawyżone koszty o miliard rubli

Prokuratorzy ujawnili fakty dotyczące opóźnień w dokumentacji projektowej, niskiej jakości dokumentacji, a projekty są przesyłane wykonawcom nawet trzy lub cztery razy, bo zmieniają się decyzje projektowe.

Ponadto projekty zawierały nieopłacalne ekonomicznie metody budowy. W 2022 roku tylko w trzech lokalizacjach ujawniono zawyżenie kosztów o miliard rubli (56,7 mln zł).

- Organizacje projektowe wykorzystują fałszywe oferty handlowe do zawyżania cen na niektóre prace lub dostawy materiałów - precyzuje przedstawicielka Prokuratury Generalnej.

W zeszłym roku ujawniono również kradzież środków publicznych przeznaczonych na budowę BAM i Kolei Transsyberyjskiej. Wykryto plan wypłat awansem firmom, które albo znajdowały się w stanie upadłości lub miały niespełnione zobowiązania.

W 2022 r. na podstawie materiałów prokuratury wszczęto dwa postępowania karne przeciwko „kierownikom dwóch kolei za lobbowanie interesów kontrahentów”.

W tym wypadku celem projektu jest zwiększenie do 2024 r rocznej przepustowości i zdolności przewozowej obu tras kolejowych w kierunku Azji do 180 mln ton. Wobec skali przekrętów, dziś ten termin oraz wielkość zakładanych przewozów nie jest już realny.

Rośnie góra towarów do Chin

Sytuacja robi się trudna, bo wobec blokady transportu Rosji do Europy, firmy gwałtownie zmieniają kierunek dostaw.

„Trudno było przygotować się na to, że wszystkie przepływy towarów wszystkich przedsiębiorstw europejskiej części Rosji zwrócą się na Daleki Wschód. Jest więc problem”.

Jurij Trutniew, wicepremier Rosji

Rozbudowa BAM i Kolei Transsyberyjskiej to największy projekt infrastrukturalny w Rosji. Jego koszt nie został podany do publicznej wiadomości. Jak w wielu innych podobnych wielkich inwestycjach (kosmodrom Wastoczynyj, obiekty olimpijskie w Soczi) na budowie króluje korupcja, kilkukrotne zawyżanie kosztów i marnotrawstwo budżetowych pieniędzy.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Transport
Autosan w końcu produkuje broń. Pancerny waran znad Sanu
Transport
Linie lotnicze zbierają rezerwacje na lot elektrykiem. Odbędzie się w 2028 r.
Transport
Ukraińcy chcą więcej połączeń kolejowych z Polską. Testują swoje nowe wagony
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Transport
Boeing zwiększa produkcję dreamlinerów
Transport
OT Logistics stawia na rozwój w portach