Luke Skywalker ostrzega przed atakami powietrznymi na Ukrainie

Mike Hamill, aktor znany z roli Luke'a Skywalkera w "Gwiezdnych Wojnach", użyczył swojego głosu aplikacji "Air alert", która jest połączona z ukraińskim systemem obrony powietrznej. Gdy na Ukrainie rozlegają się syreny alarmowe, aplikacja ostrzega głosowo Ukraińców o zbliżających się rosyjskich rakietach - i wówczas słyszą oni głos Hamilla mówiącego "Uwaga. Alarm powietrzny. Udajcie się do najbliższego schronu".

Publikacja: 28.03.2023 15:00

Mark Hamill

Mark Hamill

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398

"Nie bądźcie lekkomyślni. Wasza nadmierność siebie jest waszą słabością" - ostrzega aplikacja głosem rycerza Jedi.

Aktor przyznaje, że podziwia to jak Ukraina "wykazuje się odpornością w tak strasznych okolicznościach". Według niego walka Ukrainy z Rosją przypomina trochę historię opisaną w "Gwiezdnych Wojnach", w której odważni rebelianci walczą i ostatecznie wygrywają z złowrogim imperium.

- Bajka o walce dobra ze złem rezonuje z tym, co dzieje się na Ukrainie – powiedział Hamill w wywiadzie dla The Associated Press. - Ukraińcy jednoczą się wokół sprawy i zachowują się tak heroicznie...… Nie można nie być zainspirowanym tym, jak przetrwali tę nawałnicę - dodał.

Kiedy alarm powietrzny się kończy aplikacja sygnalizuje to głosem Hamilla mówiącego "alarm powietrzny się skończył. Niech moc będzie z wami".

Hamill zbiera też pieniądze na zakup dronów rozpoznawczych dla ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Rosyjski minister obawia się ataków dronów. Nie wskazuje czyich

- Siedzę tu w wygodzie, we własnym domu, gdy na Ukrainie dochodzi do przerw w dostawach prądu a ludzie naprawdę cierpią - mówi. - To motywuje mnie, by zrobić tak dużo, jak mogę - dodaje w rozmowie z AP. 

Aplikacji używa m.in. 24-letni Bohdan Zwonik z Lwowa, który korzysta z anglojęzycznej wersji aplikacji z głosem Hamilla w tle, aby "poprawić swój angielski", a także dlatego, że jest fanem "Gwiezdnych Wojen".

- A poza tym możemy wykorzystać trochę mocy, której życzy nam Hamill - dodaje.

Po jednym z alarmów, gdy Zwonik jechał trolejbusem, aplikacja poinformowała go głosem Hamilla o odwołaniu alarmu. Wówczas jeden z pasażerów odwrócił się do niego, uśmiechnął i powiedział: "Och, ci cholerni Sithowie" (Sithowie to wrogowie dobrych rycerzy Jedi w "Gwiezdnych Wojnach").

Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią
Konflikty zbrojne
Putin zapowiedział powszechną mobilizację. Kreml: Atak hakerów
Konflikty zbrojne
Prigożyn wzywa Szojgu na front. "Zagrzeje do boju, albo bohatersko zginie"