Rosyjski minister obawia się ataków dronów. Nie wskazuje czyich

Potencjalne ataki dronów przeciwko kluczowym obiektom infrastruktury energetycznej są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji - oświadczył rosyjski minister energetyki, Nikołaj Szulginow.

Publikacja: 28.03.2023 11:17

Nikołaj Szulginow, minister ds. energetyki

Nikołaj Szulginow, minister ds. energetyki

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398

Szulginow nie wymienił z nazwy Ukrainy. Jednak w ostatnich miesiącach nad Rosją wielokrotnie dochodziło do strącania dronów, których Ukraińcy zamierzali użyć do ataków na różnego rodzaju cele.

Ukraina nigdy oficjalnie nie potwierdziła, że dokonuje ataków na terytorium Rosji. Przedstawiciele władz w Kijowie często z zadowoleniem przyjmują jednak informacje o takich atakach.

- Kluczowym zagrożeniem są dziś akty nielegalnej ingerencji, z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych - powiedział Szulginow w czasie dyskusji na temat bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej Rosji.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Lotniska w głębi Rosji zaatakowały drony wysłane z Ukrainy

Szulginow dodał, że współpracuje z rosyjskim resortem obrony i Federalną Służbą Bezpieczeństwa w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa infrastrukturze energetycznej.

Do ataków z użyciem dronów dochodziło zarówno na nielegalnie anektowanym przez Rosjan Krymie, jak i na obszarach graniczących z Ukrainą (obwody briański, biełgorodzki i kurski) a nawet kilkaset kilometrów od granic Ukrainy - najgłośniejszym takim atakiem były ataki na lotniska wojskowe w Riazaniu i Saratowie, na których stacjonowały rosyjskie bombowce strategiczne.

W niedzielę resort obrony Rosji informował o udaremnieniu ataku dronów na miasteczko położone 220 km na południe od Moskwy. Zestrzelony dron miał spaść na domy mieszkalne w Kirejewsku.

Równolegle Rosja regularnie przeprowadza - począwszy od 8 października - zmasowane ataki rakietowe, a także z użyciem dronów-kamikadze na infrastrukturę - w tym głównie energetyczną - Ukrainy. W związku z atakami w wielu częściach Ukrainy zimą dochodziło do długotrwałych przerw w dostawach prądu.

Konflikty zbrojne
Putin: Ukraina wybrała drogę zastraszania
Konflikty zbrojne
Ławrow: Zachód bezpośrednio popiera ludobójstwo Rosjan
Konflikty zbrojne
Rosyjski propagandzista: Gdy skończą się Ukraińcy, przyjdą Polacy
Konflikty zbrojne
Prigożyn atakuje resort obrony po ataku na Moskwę. "Niech wasze domy spłoną"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Na co muszą szykować się Rosjanie? Pieskow nie odpowiada
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Moskwa zaatakowana dronami chińskiej produkcji