Rosja grozi Armenii "konsekwencjami" za przystąpienie do MTK

Zamiar Armenii przystąpienia do Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) może mieć "negatywne konsekwencje" dla Erewania - zapowiada rosyjski MSZ.

Publikacja: 28.03.2023 09:06

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398

Według dyplomaty, który wypowiedział się dla agencji RIA Nowosti, w ocenie Moskwy posunięcie władz Armenii jest nie do przyjęcia na tle decyzji MTK o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sam nakaz rosyjskie kierownictwo nazywa "prawnie nieważnym".

"Armeńscy koledzy zostali ostrzeżeni o skrajnie negatywnych konsekwencjach ich ewentualnych kroków dla stosunków dwustronnych z Rosją" - podkreślił rozmówca agencji.

Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Armenii Arman Dilanyan  powiedział 24 marca, że zobowiązania zapisane w Statucie Rzymskim MTK są zgodne z ustawą zasadniczą tego kraju. Według niego decyzja trybunału jest ostateczna i wchodzi w życie po jej opublikowaniu. Teraz musi zostać ratyfikowana przez parlament kraju.

Czytaj więcej

Duma wzywa do zakazu działalności MTK w Rosji

17 marca MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowskiej-Belowej. Są oni oskarżeni o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie, w szczególności o deportację ukraińskich dzieci z anektowanych terytoriów Ukrainy.

MTK działa na podstawie Statutu Rzymskiego, który podpisały 123 państwa. Po wydaniu nakazu aresztowania w którymkolwiek z tych krajów, prezydent Rosji może zostać zatrzymany w celu przewiezienia do Hagi.

Polityka
Donald Trump oskarżony w sprawie o nielegalne przechowywanie tajnych dokumentów
Polityka
Pekin się zreflektował. Chiny dystansują się od Rosji?
Polityka
Czy sprzęt wojskowy ze Szwajcarii trafi na Ukrainę? Neutralność do dyskusji
Polityka
Komisja Europejska bada zgodność lex Tusk z prawem UE. Co nie podoba się Unii?
Polityka
Chiny utworzą bazę szpiegowską na Kubie. Zawarto tajne porozumienie