Współpraca Rosji z Iranem. Moskwa przekazuje broń cybernetyczną w zamian za drony

W zamian za stosunkowo tanie i skuteczne drony używane do uderzeń w ukraińską infrastrukturę, Rosja dostarcza Iranowi broń cybernetyczną, w szczególności możliwości cyfrowej inwigilacji - informuje "Wall Street Journal"

Publikacja: 28.03.2023 07:23

Współpraca Rosji z Iranem. Moskwa przekazuje broń cybernetyczną w zamian za drony

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398

Amerykańscy i irańscy urzędnicy, z którymi rozmawiali dziennikarze, powiedzieli, że współpraca między Moskwą a Teheranem zacieśniła się po tym Iran zgodził się na to, by przekazać rakiety krótkiego zasięgu oraz pociski czołgowe i artyleryjskie.

"Rosyjskie władze zdecydowały, że korzyści z pogłębienia stosunków wojskowych z Iranem przeważają nad wszelkimi wadami" - oceniają autorzy materiału.

Iran zabiega o pomoc cybernetyczną, a także o dziesiątki rosyjskich śmigłowców szturmowych i odrzutowców oraz o pomoc w programie rakietowym dalekiego zasięgu - twierdzą rozmówcy "WSJ".

Kluczowym dostawcą usług cybernetycznych dla Iranu jest rosyjska firma Protey, która ma kontrakty z rosyjskim Ministerstwem Obrony.

Czytaj więcej

Szef MSZ Estonii za dostarczeniem myśliwców F-16 Ukrainie

Rosja od początku wojny na Ukrainie dostarcza Iranowi m.in. nadzór nad komunikacją, a także urządzenia podsłuchowe, zaawansowane kamery i wykrywacze kłamstw. Wsparcie dotyczy również oprogramowania, które pozwoli władzom Iranu na hakowanie telefonów dysydentów i przeciwników politycznych.

Iran od dawna pracuje nad rozwojem swojej cyberbroni, a irańscy hakerzy rządowi przeprowadzili kampanie dezinformacyjne i uderzyli w infrastrukturę konkurencyjnych krajów, takich jak USA i Arabia Saudyjska.

Rosja od połowy ubiegłego roku używa na Ukrainie dronów Shahed produkcji irańskiej. Pomimo roszczeń Kijowa i Zachodu, Iran wielokrotnie zaprzeczał, że pomaga Federacji Rosyjskiej w dostarczaniu broni - ale przyznał się już do przekazania dronów przed inwazją na pełną skalę.

Konflikty zbrojne
Strona ukraińska podaje informacje o rosyjskich stratach w Bachmucie
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Protest przeciw wojnie w Watykanie. Nagi mężczyzna w Bazylice Św. Piotra
Konflikty zbrojne
Think tank o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim: Kolejny atak Rosjan na Rosję
Konflikty zbrojne
Sky News: Zdobycie Bachmutu kosztowało Rosjan życie 60 tys. ludzi
Konflikty zbrojne
Zamknięty schron w Kijowie. Zełenski zapowiada "nokaut"
Konflikty zbrojne
NATO zobowiązuje się do przygotowania Ukrainy do zakończenia wojny