Wysoka cena strachu Rosjan. Równa 5,2 proc. PKB kraju

Strach Rosjan został wyceniony na 5,2 proc. rosyjskiego PKB czyli równowartość 380 mld zł. Tak było tuż przed rosyjską agresją na Ukrainę. Dziś cena rosyjskiego strachu znacznie wzrosła.

Publikacja: 29.03.2023 11:48

Wysoka cena strachu Rosjan. Równa 5,2 proc. PKB kraju

Foto: AFP

Ekonomiści z Uniwersytetu Europejskiego w St. Petersburgu oszacowali straty z powodu przestępczości w Rosji w 2021 roku na 1,75 bln rubli, czyli 1,3 proc. PKB. Wyniki ich badań przedstawia raport „Koszty rosyjskiego społeczeństwa z powodu przestępczości: pomiar za pomocą kompensujących zmian dochodów”, opisany przez gazetę RBK.

Czytaj więcej

Rosyjska gospodarka się kurczy. Załamanie dochodów Kremla

Z badania ekspertów wynika, że ​​w 2021 roku 11 proc.obywateli Rosji było ofiarami przestępstw. Wartość jednego przestępstwa ekonomiści oszacowali na średnio 135,2 tys. rubli (7586 zł). Oznacza to, że o tyle trzeba zwiększyć roczny dochód poszkodowanego Rosjanina, aby jego zadowolenie z życia wróciło do poziomu sprzed przestępstwa, które podał ofiarą.

Eksperci dokonali również oceny poziomu strachu przed przestępczością. Oszacowali jego wartość na 6,82 bln rubli, czyli 5,2 proc. rosyjskiego PKB. Obawę przed staniem się ofiarą przestępstwa zgłosiło 42,5 proc. badanych. Autorzy zwracają uwagę, że według ich danych jest to „pierwsza tego rodzaju ocena kosztów przestępczości w Rosji”

Według rosyjskiego MSW ogólna liczba przestępstw zarejestrowanych w Rosji w 2022 r. spadła o 1,9 proc. w ujęciu rocznym. Jednak w roku rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy reżim wyciągnął z więzień setki tysięcy przestępców, posyłając ich na front, w Rosji po raz pierwszy od 20 lat liczba zabójstw i usiłowań zabójstw wzrosła o 4 procent.

Wszystko to zwiększa strach obywateli przed przestępczością, ale też przed wojną i możliwym w niej udziałem. Cena tego strachu może w tym roku sięgnąć 10 proc. PKB.

Gospodarka
Bloomberg: polski prezydent lekceważy inwestorów z USA
Gospodarka
Lira turecka może jeszcze osłabnąć. Szansa na tańsze wakacje
Gospodarka
Ekonomiści: Spada wiarygodność ekonomiczna Polski i przejrzystość finansów
Gospodarka
Metropolie Państwa Środka toną w długach
Gospodarka
Agencja S&P utrzymała rating Francji. Paryż odetchnął z ulgą