Rosja: USA chcą ukryć prawdę o eksplozjach, które uszkodziły Nord Stream

Rosyjska ambasada w USA oskarżyła Waszyngton o to, że chce on zbagatelizować informacje na temat domniemanego udziału służb wywiadowczych USA w eksplozjach w rejonie Morza Bałtyckiego, które uszkodziły gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2.

Publikacja: 29.03.2023 09:09

Eksplozje uszkodziły gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2

Eksplozje uszkodziły gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2

Foto: PAP/Newscom

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 399

Rosji nie udało się przeforsować na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ rezolucji ws. niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie wrześniowych eksplozji na dnie Morza Bałtyckiego, które uszkodziły gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2. Gazociągi łączą Rosję z Niemcami.

Kreml zapowiedział we wtorek, że będzie nadal starał się doprowadzić do rozpoczęcia międzynarodowego śledztwa w tej sprawie. Wcześniej Niemcy, Dania i Szwecja nie dopuściły Rosji do działań śledczych badających przyczyny eksplozji.

Czytaj więcej

ISW: Prigożyn naśladuje Putina. Chce zostać prezydentem?

Teraz rosyjska ambasada w USA w oświadczeniu umieszczonym na jej kanale w serwisie Telegram napisała, że Waszyngton robi "wszystko co możliwe", aby przeciwdziałać "bezstronnym wysiłkom" mającym ustalić okoliczności, w jakich doszło do eksplozji.

"Postrzegamy to jako oczywistą próbę... bagatelizowania informacji renomowanych dziennikarzy, które są szkodliwe dla USA o prawdopodobnym bezpośrednim zaangażowaniu amerykańskiego wywiadu (w eksplozje)" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez ambasadę Rosji.

Zdobywca nagrody Pullitzera, dziennikarz śledczy Seymour Hersch, powołując się na anonimowe źródło stwierdził, że nurkowie US Navy doprowadzili do zniszczenia gazociągów

W lutym we wpisie na blogu zdobywca nagrody Pullitzera, dziennikarz śledczy Seymour Hersch, powołując się na anonimowe źródło stwierdził, że nurkowie US Navy doprowadzili do zniszczenia gazociągów ładunkami wybuchowymi, na polecenie prezydenta USA, Joe Bidena.

Biały Dom zaprzeczył publikacji Hersha. W mediach pojawiły się potem doniesienia, że za eksplozją mogły stać ukraińskie służby specjalne.

Konflikty zbrojne
Ławrow: Zachód bezpośrednio popiera ludobójstwo Rosjan
Konflikty zbrojne
Rosyjski propagandzista: Gdy skończą się Ukraińcy, przyjdą Polacy
Konflikty zbrojne
Prigożyn atakuje resort obrony po ataku na Moskwę. "Niech wasze domy spłoną"
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Na co muszą szykować się Rosjanie? Pieskow nie odpowiada
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Moskwa zaatakowana dronami chińskiej produkcji
Konflikty zbrojne
Minister obrony Ukrainy: Niemcy mogłyby przekazać nam myśliwce Eurofighter