Zidentyfikowano Rosjanina, który zlecił atak bombowy na teatr w Mariupolu

Rozkazy o zbombardowaniu Teatru Dramatycznego oraz szpitala położniczego i dziecięcego w Mariupolu w obwodzie donieckim wydał 41-letni dowódca jednostki wojskowej pułku lotnictwa szturmowego Siergiej Atroszczenko - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko.

Publikacja: 29.03.2023 12:16

Zidentyfikowano Rosjanina, który zlecił atak bombowy na teatr w Mariupolu

Foto: infonapalm.org

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 399

"Ustalono zabójcę numer jeden mieszkańców Mariupola. Ten, który wydawał rozkazy i kontrolował bombardowanie teatru dramatycznego, szpitala położniczego i dziecięcego" - napisał Andruszczenko.

Według niego ustalono, że samoloty, które zrzuciły bomby na Mariupol, wystartowały z lotniska położonego na obrzeżach miasta Primorsko-Achtarsk na wybrzeżu Morza Azowskiego.

Ukraińcy ustalili, że Atroszczenko posiada stopień pułkownika i jest dowódcą 75387 jednostki wojskowej 960 pułku lotnictwa szturmowego Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Kto był w Mariupolu? Putin czy jego sobowtór?

Atroszczenko urodził się w ukraińskim Owruczu, później przeniósł się do rosyjskiego Lipiecka, następnie mieszkał w Woroneżu, po czym przez pewien czas był zameldowany w miejscu służby na okupowanym Krymie. Obecnie mieszka w pobliżu lotniska w Primorsko-Achtarsku.

Materiały dotyczące Atroszczenki i jego podwładnych zostały już przekazane do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

16 marca 2022 roku rosyjskie samoloty zrzuciły na budynek Teatru dramatycznego dwie 500-kilogramowe bomby lotnicze. W chwili uderzenia znajdowało się w nim nawet 1000 cywilów. W zdecydowanej większości były to kobiety i dzieci ukrywające się przed rosyjskim ostrzałem.

Czytaj więcej

Putin przygotowuje Rosję do "wiecznej wojny" z Zachodem

Według różnych szacunków, podczas uderzenia zginęło tam od 300 do 700 osób.

Ukraińcom udało się skontaktować z żoną Antroszczenki, która była przekonana, że rozmawia z oficerem pułku męża. Kobieta zgodziła się na wykonanie "patriotycznej sesji zdjęciowej", która miała być przeznaczona do celów prywatnych. W sesji wzięły udział inne partnerki rosyjskich pilotów. Pozwoliło to na dalsze ustalanie nazwisk żołnierzy, którzy dopuścili się zbrodni w Mariupolu.

Konflikty zbrojne
Think tank o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim: Kolejny atak Rosjan na Rosję
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Konflikty zbrojne
Sky News: Zdobycie Bachmutu kosztowało Rosjan życie 60 tys. ludzi
Konflikty zbrojne
Zamknięty schron w Kijowie. Zełenski zapowiada "nokaut"
Konflikty zbrojne
NATO zobowiązuje się do przygotowania Ukrainy do zakończenia wojny
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
17 milionów dolarów spada na ziemię. Rosja używa iskanderów
Konflikty zbrojne
Parlament Europejski przyjął ustawę o produkcji amunicji dla Ukrainy