Rosja: Córka pokazała antywojenny rysunek. Ojciec skazany na dwa lata kolonii karnej

Sąd lokalny w mieście Jefriemow w obwodzie tulskim skazał samotnie wychowującego ojca Aleksieja Moskalewa na dwa lata kolonii karnej za wielokrotne naruszenie przepisów o cenzurze wojennej, które uznają za przestępstwo "dyskredytowanie" rosyjskiego wojska.

Publikacja: 29.03.2023 10:26

Rosja: Córka pokazała antywojenny rysunek. Ojciec skazany na dwa lata kolonii karnej

Foto: OVD-Info

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 399

53-latek miał uciec z aresztu domowego w przeddzień ogłoszenia wyroku i nie był obecny w sądzie podczas ogłoszenia wyroku.

- Dziś ogłoszono wyrok, ale oskarżony nie był obecny, ponieważ uciekł wczoraj wieczorem - poinformowała sekretarz prasowy sądu Olga Diaczuk. Jej wypowiedź spotkała się z oklaskami zwolenników Moskalewa na sali sądowej.

Sprawa Moskalewa zyskała szeroką uwagę publiczną 1 marca, gdy został on aresztowany za zamieszczenie komentarzy na rosyjskiej platformie mediów społecznościowych Odnoklassniki na temat rosyjskich zbrodni popełnionych w ukraińskim mieście Bucze i zabójstw ukraińskich jeńców wojennych w ataku na więzienie w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy.

"Gdyby zapytać o opinię na temat specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, to sądzę, że nawet ponad 90 proc. osób tu w sądzie powiedziałoby, że jest jej przeciwne. I ja się z nimi zgadzam" - cytowano Moskalewa w mowie końcowej przed ogłoszeniem wyroku.

Czytaj więcej

Ojciec aresztowany, córka w sierocińcu. Tak w Rosji zareagowano na antywojenny rysunek 12-latki

12-letnia córka Moskalewa, Masza, która po aresztowaniu ojca została sama w domu, została umieszczona w placówce opiekuńczej w Jefriemowie. Chociaż mężczyzna został zwolniony z aresztu i umieszczony w areszcie domowym następnego dnia, władze odmówiły zwrócenia Maszy jej ojcu. 

Masza ma zakaz widywania się z ojcem i rozmawiania z nim przez telefon, ma również zakaz przyjmowania gości w ośrodku opiekuńczym - podaje niezależna organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka OVD-Info. 

We wtorek sąd nakazał, aby dziewczynka została oddana pod opiekę służb socjalnych na czas odbycia kary ojca.

Rodzina Moskalewów po raz pierwszy zwróciła uwagę miejscowych organów ścigania w kwietniu, kiedy 12-latka narysowała na zajęciach plastycznych w szóstej klasie antywojenny obraz, na którym widniała ukraińska i rosyjska flaga z napisami "Nie dla wojny" i "Chwała Ukrainie" oraz kobieta chroniąca swoje dziecko przed rosyjskimi rakietami. 

Nauczycielka zgłosiła obraz dyrektorowi szkoły, który z kolei poinformował o incydencie władze. 

Kilka dni później Moskalew został oskarżony o "dyskredytowanie" rosyjskiego wojska za antywojenne komentarze w mediach społecznościowych, a jego córkę odwiedzili w szkole funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Lokalne organy ochrony dzieci w styczniu złożyły wniosek o ograniczenie rodzicom Maszy dostępu do córki. Rozprawa w tej sprawie jest zaplanowana na 6 kwietnia.

Społeczeństwo
Rodzice poszli na nabożeństwo, zostawili dziecko w samochodzie. Niemowlę zmarło z przegrzania
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Społeczeństwo
Japonia: Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci niekonstytucyjny
Społeczeństwo
USA: 12-latek ukończył college. Otrzymał dyplom z pięciu dziedzin
Korea Płd.
Pasażer otworzył drzwi samolotu w czasie lądowania, bo chciał wysiąść
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
białoruś
Apelacja odrzucona, Andrzej Poczobut trafi do łagru. Polskie MSWiA zapowiada reakcję
Społeczeństwo
Włoski sąd darował życie niedźwiedzicy. Na razie