04:32
31.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 401
00:26
31.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:18
31.03.2023

Najemnicy z Grupy Wagnera założyli bazę w Bachmucie

Najemnicy założyli bazę w lochach Artemiwskiej Fabryki Wina Szampańskiego w Bachmucie.

Dysponują kwaterą główną, dyspozytorniami, koszarami, szpitalem i strzelnicą. Ich działania pokazał dziennikarz rosyjskich "Izwiestii", Siergiej Prudnikow.

00:02
31.03.2023

Od wybuchu wojny kilkaset tysięcy ukraińskich dzieci zapisało się do szkół w Niemczech i w Polsce

Liczba ukraińskich dzieci w niemieckich szkołach wzrosła do prawie 210 tysięcy, donosi Berliner Zeitung. W porównaniu z poprzednim tygodniem liczba ta wzrosła o 1683. Dane Konferencji Ministrów Edukacji i Kultury (KMK) dotyczą szkół ogólnokształcących i zawodowych.

Według Polskiego Radia do końca lutego w polskich szkołach i przedszkolach zapisanych było blisko 188 tys. ukraińskich dzieci, które przybyły do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na pełną skalę

23:47
30.03.2023

Rosyjscy szpiedzy osłabili działalność w Finlandii

Wydalanie rosyjskich szpiegów i restrykcje wizowe dla obywateli rosyjskich znacznie osłabiły operacje wywiadowcze Moskwy w Finlandii w ciągu ostatniego roku.

- Rosyjska stacja wywiadowcza w Finlandii skurczyła się w zeszłym roku do mniej więcej połowy swojego poprzedniego rozmiaru” – powiedział dyrektor SUPO Antti Peltari, zauważając, że głównym powodem tego była seria wypędzeń podejrzanych o szpiegostwo i odmowy wydania wizy za radą jego agencji.

23:23
30.03.2023

UE potępia zatrzymanie dziennikarza "WSJ"

„Dziennikarze powinni mieć możliwość swobodnego wykonywania swojego zawodu, zasługują na ochronę. Rosyjskie władze po raz kolejny wykazały systematyczne lekceważenie wolności mediów” – powiedział Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

23:03
30.03.2023

Turcja zaakceptowała przyjęcie Finlandii do NATO

Parlament w Turcji zdecydował o akceptacji wniosku akcesyjnego Finlandii do NATO. Wcześniej prezydent Recep Tayyip Erdogan tłumaczył, że „Finlandia podjęła konkretne działania mające doprowadzić do wypełnienia złożonych wcześniej przez Helsinki obietnic”, a „NATO będzie silniejsze, gdy Finlandia zasili szeregi sojuszu”.

Czytaj więcej

Turcja zatwierdziła wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO
22:51
30.03.2023

USA ostrzegają: Rosja i Korea Północna mogą zawrzeć umowę

Rosja stara się wysłać delegację do Korei Północnej i że oferuje Korei Północnej żywność w zamian za amunicję - powiedział rzecznik. Dodał, że stany zjednoczone uważnie monitorują sytuację.

Czytaj więcej

USA: Moskwa i Pjongjang szykują umowę. Broń dla Rosji, żywność dla Korei?
22:37
30.03.2023

Alarm powietrzny w północno-wschodniej Ukrainie

W kilku obwodach, w tym w Kijowie, ogłoszony został alert powietrzny. W obwodzie charkowskim odnotowano co najmniej sześć ataków przy użyciu rakiet. Z kolei mieszkańców stolicy Ukrainy poinformowano o zagrożeniu atakiem dronów.

22:16
30.03.2023

Ukraińskie wojsko donosi o mniejszej liczbie rosyjskich nalotów i nieznacznej poprawie sytuacji wokół Bachmutu

Ukraińskie wojsko poinformowało, że w ciągu ostatniego dnia jego jednostki odparły prawie 50 rosyjskich ataków na linie frontu we wschodnim regionie Doniecka – ale nalotów rakietowych i powietrznych było znacznie mniej niż zwykle.

Rosyjskie ostrzały skupiły się wokół miasta Bachmut, Awdijiwki i Marjinki w Doniecku oraz Kupiańska w obwodzie charkowskim.

Z relacji jednostek w Bachmucie wynika również, że czwartek był spokojniejszy niż większość dni. Służby Państwowej Straży Granicznej poinformowały, że dwie rosyjskie grupy szturmowe Wagnera zostały wyeliminowane.

22:03
30.03.2023

Mechanizm moskiewski OBWE przeciwko Moskwie

We wspólnym oświadczeniu grupa krajów OBWE stwierdziła, że powołano się na tak zwany mechanizm moskiewski, który jest poważnym krokiem podjętym w celu zbadania zarzutów łamania praw człowieka.

Czytaj więcej

USA i kraje OBWE powołują się na mechanizm moskiewski wobec Rosji
21:47
30.03.2023

Ministerstwo Obrony: Rosjanie stracili 172900 żołnierzy

21:21
30.03.2023

Sześć rakiet spadło na Charków

Według szefa regionalnej administracji wojskowej Charkowa Rosja wystrzeliła co najmniej sześć pocisków rakietowych w kierunku miasta.

„Ostrzał nadchodzi z kierunku Biełgorodu” –napisał Ołeh Synehubow na Telegramie, „Informacje o ofiarach i zniszczeniach są aktualizowane. Nie opuszczajcie schronów, dopóki nie włączy się alarm!”

21:04
30.03.2023

Stany Zjednoczone wspierają Specjalny Trybunał do zbadania zbrodni agresji przeciwko Ukrainie

Jesteśmy zaangażowani we współpracę z Ukrainą w celu wsparcia umiędzynarodowionego trybunału i zmaksymalizowania szans na osiągnięcie znaczącej odpowiedzialności za sprawców tej wojny - napisał Antony Blinken.

20:55
30.03.2023

Papież: Wojna to szaleństwo

Papież, którego wczoraj zabrano do szpitala z infekcją dróg oddechowych, powiedział w wiadomości wideo nagranej, zanim jego stan zdrowia się pogorszył, że pokój jest „ostatecznym celem” wojny.

- Wojna to szaleństwo. To wykracza poza rozum. Każda wojna, każda konfrontacja zbrojna zawsze kończy się klęską wszystkich – powiedział Papież w swoim ostatnim comiesięcznym zaproszeniu do modlitwy.

20:36
30.03.2023

Ambasada USA w Moskwie zażądała oficjalnego powiadomienia o aresztowaniu reportera WSJ - poinformował Departament Stanu

Według Departamentu Stanu ambasada USA w Moskwie zażądała oficjalnego powiadomienia o aresztowaniu reportera Wall Street Journal Evana Gershkovicha.

 - Rosja jest zobowiązana do zapewnienia tego zgodnie z naszą dwustronną konwencją konsularną – powiedział zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.

20:15
30.03.2023

Ukraina twierdzi, że odparła 47 ataków na froncie wschodnim

Ukraińskie wojska pokonały kilka jednoczesnych rosyjskich ataków na różne odcinki frontu wschodniego, poinformowało ukraińskie wojsko.

Po raz kolejny w centrum akcji znalazło się położone na wschodzie Ukrainy miasto Bachmut, o które od miesięcy toczą się intensywne walki.

19:59
30.03.2023

Dania chce odbudować swoją armię

Dania, która jest członkiem-założycielem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) i jest obecnie gospodarzem ćwiczeń wojskowych NATO, po zakończeniu zimnej wojny ograniczyła swoje zdolności wojskowe.

Czytaj więcej

Dania przyznaje, że ma zbyt słabą armię, by się obronić
19:37
30.03.2023

W Rosji zaczyna się wiosenny pobór do wojska

Dekret zapowiada „przeprowadzenie od 1 kwietnia do 15 lipca 2023 r. poboru obywateli Federacji Rosyjskiej w wieku od 18 do 27 lat, którzy nie znajdują się w rezerwie i podlegają poborowi do służby wojskowej, w liczbie 147 tys.".

Czytaj więcej

Putin podpisał dekret. 147 tys. mężczyzn pójdzie do wojska
19:13
30.03.2023

USA będą miały dostęp do zatrzymanego dziennikarza "we właściwym czasie"

- Kanałami dyplomatycznymi strona amerykańska zwróciła się o dostęp konsula USA do zatrzymanego Evana Gershkovicha, przetrzymywanego w Jekaterynburgu pod zarzutem szpiegostwa - powiedziała Reuterowi rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Czytaj więcej

USA zabiegają o dostęp konsularny do Gerschkovicha. Rosja: We właściwym czasie
18:50
30.03.2023

AwtoWAZ ponownie wstrzyma produkcję

AwtoWAZ, największy rosyjski producent samochodów, ponownie zatrzyma swoją linię produkcyjną od końca maja z powodu braku importowanych części, poinformowały w czwartek służby prasowe firmy.

„Ciągła produkcja kompletnych samochodów będzie niemożliwa od drugiej połowy maja” – ostrzegł AwtoWAZ. Pojawiły się problemy z dostawcami, którzy powiadomili firmę o wstrzymaniu wysyłek.

18:31
30.03.2023

Siergiej Riabkow zmienia zdanie

Oświadczenie Riabkowa nastąpiło tuż po jego środowej wypowiedzi, gdy stwierdził, że Moskwa wstrzymała wszelką wymianę informacji z Waszyngtonem przewidzianą w ramach paktu nuklearnego Nowy START z 2011 r., w tym ostrzeżenia o testach rakietowych.

Czytaj więcej

Broń jądrowa. Rosja jednak będzie informować USA o testach
18:14
30.03.2023

Zełenski spotkał się z przybyłym do Kijowa Arminem Pappergerem, szefem Grupy Rheinmetall

"Szczegółowo omówiono obecny stan naszej współpracy oraz perspektywy jej rozwoju. Konieczne jest dalsze pogłębianie partnerstwa w celu zaspokojenia zarówno pilnych potrzeb sił obronnych Ukrainy, jak i znacznego wzmocnienia zdolności obronnych naszego kraju w przyszłości. Jestem wdzięczny wiodącej niemieckiej firmie obronnej, a także całemu narodowi niemieckiemu za wszechstronną pomoc i wsparcie dla Ukrainy" - napisał Zełenski na Telegramie.

17:54
30.03.2023

Bank Rosji z największą stratą w historii. Jak się tłumaczy?

Rosyjski bank centralny jest na minusie od sześciu lat, ale w 2022, roku rosyjskiej agresji na Ukrainę, strata Banku Rosji okazała się największa w historii. Przekroczyła 720 mld rubli, czyli 40,3 mld zł. To ponad 27 razy więcej niż w 2021 r.

Czytaj więcej

Rekordowa strata Banku Rosji, który dziwnie się tłumaczy
17:31
30.03.2023

Rosja: Sprawa przeciwko dziennikarzowi WSJ będzie jawna

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że opinia publiczna będzie miała okazję zweryfikować twierdzenie Moskwy, że reporter Wall Street Journal był "zaangażowany w działalność niezwiązaną z dziennikarstwem".

Wcześniej w czwartek moskiewski sąd orzekł, że obywatel USA Evan Gershkovich zostanie zatrzymany na prawie dwa miesiące w związku z podejrzeniem o szpiegostwo na rzecz Waszyngtonu.

17:12
30.03.2023

Nexta pokazuje najnowsze zdjęcia z Bachmutu

16:57
30.03.2023

Rosja nie otrzymała jeszcze wiadomości od USA w sprawie aresztowania dziennikarza

Według rosyjskiego MSZ Stany Zjednoczone nie zwróciły się jeszcze formalnie do Federacji Rosyjskiej w sprawie korespondenta Wall Street Journal Evana Gershkovicha.

Reżimowa agencja informacyjna TASS zacytowała wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych Jewgienija Iwanowa, który powiedział, że do tej pory nie było żadnego kontaktu.

16:36
30.03.2023

Więcej amunicji dla Ukrainy

Po napaści Putina na Ukrainę istniejące firmy amunicyjne naszych wschodnich sąsiadów już w pierwszych dniach moskiewskiej agresji zostały zniszczone atakami powietrznymi lotniczymi i rakietowymi.

Czytaj więcej

Polska zbrojeniówka podwoi produkcję amunicji
16:20
30.03.2023

Sąd we Francji odmówił ekstradycji popierającego Putina oligarchy Kostiantyna Żewago na Ukrainę

16:09
30.03.2023

Ławrow w przyszłym tygodniu odwiedzi Turcję

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ma odwiedzić Turcję w dniach 6-7 kwietnia, a tematem rozmów z tureckimi politykami mają być wojna na Ukrainie i wydarzenia w Syrii .

Ławrow w ostatnich miesiącach wielokrotnie podróżował do Afryki, starając się pokazać, że Zachodowi nie udało się odizolować Moskwy po inwazji na Ukrainę.

15:47
30.03.2023

Kijów apeluje do Rosjan, którzy adoptowali ukraińskie dzieci

„Wywożenie sierot z Ukrainy i przekazywanie ich obywatelom rosyjskim do adopcji jest nielegalne i podłe" - napisała do Rosjan minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Czytaj więcej

Ukraina chce odebrać deportowane dzieci na granicy Rosji z dowolnym krajem UE
15:30
30.03.2023

Karol III odwiedził ukraińskich uchodźców

Król Karol III, który wraz z małżonką przebywa z wizytą w Niemczech, spotkał się z uchodźcami z Ukrainy. Żona króla, Camilla, spotkała się z mieszkańcami i uchodźcami w Refugio House w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg.

15:22
30.03.2023

Sekretarz stanu USA Antony Blinken weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli

Spotkanie odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia. Blinken ma na nim odkreślić dalsze wsparcie USA dla Ukrainy i bezpieczeństwa transatlantyckiego - poinformował Departament Stanu.

W Brukseli Blinken spotka się z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem, sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

15:14
30.03.2023

Rosyjska FSB przeprowadza „poniżające procedury filtrowania” cywilów na Krymie

Rosyjskie służby bezpieczeństwa FSB przeprowadzają „upokarzające procedury filtrowania” cywilów na Krymie, które obejmują rozbieranie ich, przesłuchiwanie i bicie – poinformowały ukraińskie siły zbrojne.

W oświadczeniu na Facebooku armia ukraińska poinformowała, że w niektórych osadach na okupowanym terytorium siły rosyjskie „wywierają presję na obywateli Ukrainy i naruszają prawa człowieka”.

Szczególne nasilenie takich praktyk ma mieć miejsce w Krasnoperekopsku.

15:00
30.03.2023

Minister rolnictwa obiecał powstrzymać napływ zboża z Ukrainy

Mają być cła oraz i duże dopłaty dla polskich rolników.

Czytaj więcej

Jest porozumienie w sprawie zboża z Ukrainy. Ale łatwo nie będzie
14:54
30.03.2023

W Moskwie za euro trzeba płacić 84,02 rubla

Rosyjska waluta jest najsłabsza wobec euro od 20 kwietnia 2022 roku. W stosunku do kursu zamknięcia poprzedniego dnia, kurs rubla wzrósł o 21 kopiejek.

14:24
30.03.2023

Władimir Putin musi pogodzić się z granicami NATO kończącym się 400 km od granic Petersburga

Rosjanie dobrze wiedzą, że pięciomilionowy kraj może być groźnym przeciwnikiem. Zwycięstwo Związku Radzieckiego w wojnie w latach 1939-40 okazało się tak kosztowne, że Finlandia zdołała zachować neutralność, demokrację i wolnorynkowy ustrój stając się jednym z najbogatszych krajów świata. Znając dobrze swojego wschodniego sąsiada, nie uległa pokusie „pokojowej dywidendy” gdy skończyła się Zimna Wojna i dziś ma jedną z najlepszych armii w całym NATO - pisze dziennikarz działu zagranicznego, Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Dla Finlandii Rosja może być tylko wrogiem
14:20
30.03.2023

Kijów otrzymał cztery nowe wozy strażackie od Niemiec i Polski

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, przekazał wozy strażakom z Kijowa - informuje agencja Ukrinform.

13:43
30.03.2023

Zmiana władzy w samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republice Ludowej

Po wyznaczeniu premiera tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, Witalija Chocenki, na stanowisko p.o. gubernatora obwodu omskiego, stojący na czele samozwańczej republiki Denis Puszylin poinformował o odwołaniu rządu quasirepubliki istniejącej na terenie ukraińskiego obwodu donieckiego. Chocenko zastąpił na stanowisku gubernatora obwodu omskiego Aleksandra Burkowa, który zrezygnował ze stanowiska.

13:28
30.03.2023

Rosjanie publikują zdjęcie z „ludzkiego zoo” w Brukseli. „Europejskie wartości”

Rosyjskie ambasady w krajach afrykańskich przypominają na Twitterze zdjęcie z 1958 roku. Zrobiono je podczas wystawy światowej W Brukseli, przedstawia ono tak zwane „ludzkie zoo”. Czym były te niechlubne „wystawy” i w jaki sposób Rosjanie próbują wykorzystać rasistowskie epizody z historii państw kolonialnych do dyplomatycznej walki z Zachodem o wpływy w Afryce?

Czytaj więcej

„Ludzkie zoo” w Belgii. Zdjęcie z 1958 roku nowym orężem rosyjskiej propagandy
13:26
30.03.2023

Senat uchwałą potępił porywanie ukraińskich dzieci przez Rosjan

Uchwała została przyjęta 90 głosami "za". Nikt nie głosował przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Czytaj więcej

Senat jednogłośnie potępił Rosję za porywanie ukraińskich dzieci
13:14
30.03.2023

Protest przeciw wystąpieniu Zełenskiego w austriackim parlamencie

Deputowani FPÖ wyszli z sali obrad po tym, jak prezydent Ukrainy rozpoczął przemówienie.

Czytaj więcej

Zełenski przemawiał w parlamencie Austrii, część posłów wyszła z sali
13:11
30.03.2023

Chińska armia chce wzmacniać strategiczną komunikację i koordynację z armią Rosji

Oświadczenie takie wydało chińskie Ministerstwo Obrony. Rzecznik resortu, Tan Kefei, poinformował, że oba kraje będą współpracować w zakresie wdrażania inicjatyw z zakresu globalnego bezpieczeństwa oraz wspólnie stać na straży sprawiedliwego ładu międzynarodowego.

12:53
30.03.2023

Zełenski przypomina o rosyjskich zbrodniach w Buczy i Irpieniu

"Dla wielu mieszkańców obwodu kijowskiego ubiegły rok był najstraszniejszym rokiem w życiu. A wyzwolenie obwodu kijowskiego stało się symbolem tego, że Ukraina jest w stanie wygrać wojnę" - napisał prezydent Ukrainy w serwisie Telegram.

12:49
30.03.2023

Kreml: Dziennikarz USA, podejrzany o szpiegostwo w Rosji, zatrzymany na gorącym uczynku

Dziennikarzowi "Wall Street Journal" grozi do 20 lat więzienia.

Czytaj więcej

Dziennikarz "Wall Street Journal" aresztowany w Rosji
12:44
30.03.2023

Porażka rosyjskiej podróbki McDonald's

Rosjanie jednak nie polubili dań z „Wkusno i Toczka”.

Czytaj więcej

Niesmacznie i kropka, czyli fiasko rosyjskiej podróbki McDonald’sa
12:40
30.03.2023

Kreml nie podjął jeszcze decyzji w kwestii ewentualnego wyjazdu Putina do Turcji

Nie wiadomo jeszcze w jakiej formule - osobiście czy zdalnie - Władimir Putin weźmie udział w uroczystej inauguracji pierwszego w Turcji reaktora jądrowego, zbudowanego przez rosyjską firmę energetyczną Rosatom. Wcześniej prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że Putin może przyjechać do Turcji lub wziąć udział w ceremonii za pośrednictwem wideołącza.

12:28
30.03.2023

Bosak: Zatrzymać zalew polskiego rynku niekontrolowanym importem

Szef koła Konfederacji Krzysztof Bosak odniósł się w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem do kwestii napływu do Polski zboża z Ukrainy. Ocenił, że straty dla polskiej gospodarki są już liczone w miliardach.

Czytaj więcej

Bosak o ukraińskim zbożu: To jedna z największych afer gospodarczych rządu PiS
12:27
30.03.2023

Puszylin o okrążeniu Bachmutu

Wkrótce będzie można mówić o faktycznym okrążeniu Artemowska (rosyjska nazwa Bachmutu - red.) - oświadczył przywódca separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszylin. Wszystkie drogi do miasta mają się znajdować pod "kontrolą ogniową rosyjskiego wojska".

12:13
30.03.2023

Niespodziewany biznesowy sukces córki współpracownika Putina

 - 25-letnia Jelizawieta, córka rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, zarabia dzięki firmie zajmującej się organizacją dużych imprez i konferencji, która to zanotowała w 2022 roku gwałtowny wzrost przychodu i zysku.

Czytaj więcej

Nadzwyczajne zyski firmy córki rzecznika Kremla
11:53
30.03.2023

Rosja deklaruje, że wciąż pracuje nad stworzeniem strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow oświadczył, że Rosja jest "w stałym kontakcie z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Rafaelem Grossim" i pracuje nad utworzeniem strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Europie elektrowni jądrowej, która od marca 2022 roku jest okupowana przez Rosjan.

11:32
30.03.2023

W ciągu doby w rejonie Bachmutu doszło do 28 potyczek

Okolice Bachmutu zostały w ciągu doby ostrzelane przez Rosjan 187 razy. W rejonie miasta, o które toczą się ciężkie walki, doszło też do 28 potyczek - podaje płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego słów wynika, że Rosjanie stracili w ciągu doby, w rejonie Bachmutu, 100 zabitych żołnierzy. 97 kolejnych zostało rannych. Płk Czerewaty podkreślił, że choć walki nadal są intensywne, to jednak aktywność Rosjan w tym rejonie spada. 

11:26
30.03.2023

Norwegowie nie dostarczą amunicji do Ukrainy. Z powodu… TikToka

Tamtejsza fabryka amunicji poinformowała, że nie jest w stanie produkować pocisków artyleryjskich, które mają być wysyłane do Ukrainy z uwagi na problemy z dostawą prądu. To efekt potężnego zapotrzebowania na energię ze strony serwerów TikToka.

Czytaj więcej

TikTok zablokował produkcję amunicji dla Ukrainy. „To może nie być przypadek”
11:25
30.03.2023

Poseł PSL mówi o konieczności zablokowania wwozu zboża z Ukrainy do Polski

- Europa otworzyła się w momencie, gdy czarnomorskie porty były całkowicie zablokowane, co sprawiło, że ceny zboża na światowych rynkach poszły w górę. Ale gdy w lipce ukraińskie porty zostały odblokowane, to automatycznie ceny poszły w dół. Wtedy też zaproponowaliśmy ustawę, która wprowadziłaby opłatę 1 000 zł przy wwożeniu zboża do Polski, tzw. wwozowe. Premier Kowalczyk mówi, że udrożni eksport zboża z Polski na rynki trzecie. Ale jak to zrobi? Patrząc na ubiegłe lata, w 2021 roku mieliśmy rekord importu zbóż z Polski (4,5 miliona ton). A w ubiegłym roku, gdy pojawił się napływ zboża ukraińskiego, już tylko 3,8 miliona ton - podkreślił polityk w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Czytaj więcej

Sawicki: Jedynym rozwiązaniem jest całkowite zablokowanie zboża z Ukrainy
11:05
30.03.2023

Rosyjskie samoloty zaczęły atakować miasta na Ukrainie

Informacje o nowym zagrożeniu - atakach rosyjskiego lotnictwa, z użyciem pocisków kierowanych, na ukraińskie miasta - przekazał na antenie ukraińskiej telewizji rzecznik ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych, Jurij Ignat. Jak dodał Ignat rosyjskie samoloty przy przeprowadzaniu takich ataków nie znajdują się w zasięgu ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i dlatego - jak przekonywał - Ukraina potrzebuje zachodnich myśliwców wielozadaniowych.

10:38
30.03.2023

Rosja ma nie wysyłać poborowych do nielegalnie anektowanych części Ukrainy

1 kwietnia w Rosji rozpocznie się wiosenny pobór. Przewodniczący komisji ds. obrony Dumy, Andriej Kartapołow zapowiedział, że powołani do rosyjskiej armii w czasie wiosennego poboru nie będą wysyłani do "nowych podmiotów Federacji Rosyjskiej". Chodzi o nielegalnie anektowane przez Rosję jesienią 2022 roku części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

10:34
30.03.2023

W Rosji aresztowano amerykańskiego dziennikarza

Dziennikarzowi "Wall Street Journal" grozi 20 lat więzienia.

Czytaj więcej

Dziennikarz "Wall Street Journal" aresztowany w Rosji
10:17
30.03.2023

Japonia przeznaczy 400 mln dolarów na odbudowę infrastruktury krytycznej Ukrainy

Informacje takie przekazał wicepremier Ukrainy, Ołeksandr Kubrakow.

10:06
30.03.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie cztery rosyjskie okręty

Z czterech rosyjskich okrętów przebywających na wodach Morza Czarnego jeden uzbrojony jest w cztery pociski Kalibr - wynika z komunikatu Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy na jej profilu na Facebooku.

09:29
30.03.2023

Z wizytą w Polsce przebywał wiceminister obrony Ukrainy, Ołeksandr Pawliuk

Wiceminister obrony poinformował "przedstawicieli państw sojuszniczych o potrzebach ukraińskiej armii jeśli chodzi o przygotowanie jednostek Sił Zbrojnych i, ogólnie, zagwarantowanie odparcia rosyjskiej agresji".

09:14
30.03.2023

W czasie alarmu autobusy w Kijowie mają wciąż stać

Władze Kijowa nie poparły petycji wzywającej do odwołania wstrzymywania ruchu komunikacji miejskiej podczas alarmów powietrznych. Autorzy wniosku przekonywali, że brak ruchu komunikacji miejskiej ma negatywny wpływ na mieszkańców, którzy nie mogą dotrzeć z domu do pracy lub z pracy do domu. Pytali, co mają robić ludzie, gdy alarm trwa dłużej niż godzinę. Mer Kijowa Witalij Kliczko odpowiedział na petycję pisząc, że decyzja w sprawie zawieszania ruchu pojazdów komunikacji miejskiej została podjęta "z uwzględnieniem oceny aktualnej i przewidywanej sytuacji bezpieczeństwa w stolicy". Według Kliczki, zawieszenie funkcjonowania komunikacji miejskiej na czas alarmu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla pasażerów, gdyż pod odwołaniu alerty mogą oni korzystać z wcześniej opłaconych biletów.

09:09
30.03.2023

Dmytro Kułeba: Rosja na czele RB ONZ od 1 kwietnia to kiepski żart

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, w kontekście zbliżającego się objęcia przewodnictwa w RB ONZ przez Rosję stwierdził, że Moskwa "prowadzi wojnę kolonialną", a jej prezydent jest "poszukiwanym przez MTK zbrodniarzem wojennym w związku z porwaniami dzieci". "Świat nie może być bezpiecznym miejscem z Rosją w RB ONZ" - dodał.

08:48
30.03.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 10,746 mln osób

29 marca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 22 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 25,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 8,868 mln osób.

08:32
30.03.2023

Od początku wojny zginęło 466 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 466 dzieci, a 943 zostało rannych.

08:21
30.03.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 45 razy ostrzelały tereny obwodu chersońskiego. Spadło 216 pocisków. Jedna osoba zginęła, jedna została ranna - przekazał Ołeksandr Prokudin, szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

08:10
30.03.2023

Humeniuk: Z powodu sztormu Rosja ograniczyła liczbę okrętów na Morzu Czarnym

Ze względu na sztormową pogodę i porywisty wiatr Rosja zredukowała swoją flotę na Morzu Czarnym do sześciu okrętów, w tym jednego okrętu podwodnego - powiedziała rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk. Jedna z jednostek jest uzbrojona w pociski manewrujące Kalibr (do 4).

07:59
30.03.2023

Duda w czasie Szczytu Demokracji: Ukraina nigdy nie była i nie będzie sama w swojej walce

- Ukraińcy walczą za nas wszystkich - powiedział polski prezydent w czasie zorganizowanego przez Joe Bidena Szczytu.

07:42
30.03.2023

Brytyjski resort obrony: Rosja może przygotowywać się do zmobilizowania 400 tys. żołnierzy

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, powołując się na publikacje rosyjskich mediów, pisze w najnowszym raporcie, że Rosjanie mogą przygotowywać się do zmobilizowania kolejnych 400 tysięcy żołnierzy, poprzez zachęcanie Rosjan do dobrowolnego zaciągania się do armii. Resort zauważa przy tym, że Rosji potrzeba dziś nie tylko żołnierzy, ale też sprzętu i amunicji - w większych ilościach niż te, które obecnie są w Rosji dostępne.

07:28
30.03.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginął jeden cywil

Informacje takie podaje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że pięciu cywilów w ciągu doby zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału.

07:11
30.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 172 900 żołnierzy, 3 610 czołgów, 6 974 pojazdów opancerzonych, 2 671 zestawów artyleryjskich, 526 wyrzutni rakiet, 278 zestawów przeciwlotniczych, 306 samolotów, 291 śmigłowców, 2 239 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 518 pojazdów (w tym cystern), 291 jednostek sprzętu specjalnego.

06:50
30.03.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali wybrzeże rejonu oczakowskiego

Informację o moździerzowym ostrzale wybrzeża rejonu oczakowskiego, w obwodzie mikołajowskim, podał gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim. Do ostrzału doszło ok. 1:10 w nocy.

06:29
30.03.2023

Budżet Ukrainy zasilony kwotą w wysokości 1,25 mld dolarów przekazaną przez USA

Ministerstwo Finansów Ukrainy podało, że pieniądze te zostaną w większości wydane na wypłatę świadczeń socjalnych.

06:10
30.03.2023

Obecnie na Ukrainie poszukiwanych jest ponad 19,5 tys. dzieci

Najprawdopodobniej proceder deportacji ukraińskich dzieci do Rosji trwa cały czas. Jedynie 327 dzieci wróciło.

Czytaj więcej

Z żelaznym prętem do ukraińskich dzieci
05:59
30.03.2023

Raport: Coraz więcej gotowej do użycia broni atomowej na świecie

Odpowiedzialna za raport Grethe Lauglo Ostern zwraca uwagę, że trend wzrostowy jeśli chodzi o liczbę gotowych do użycia głowic atomowych jest obserwowany od 2017 roku.

Czytaj więcej

Raport: Broń atomowa na świecie ma moc 135 tys. bomb zrzuconych na Hiroszimę
05:35
30.03.2023

Ukraińcy zestrzelili rosyjski bombowiec Su-24M

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że w ciągu ostatniej doby nad Ukrainą zestrzelony został rosyjski bombowiec frontowy Su-24M. Ponadto ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały rosyjską stację walki radioelektronicznej, skład amunicji i dwa składy paliw oraz smarów.

05:12
30.03.2023

Rosyjska armia informuje o zniszczeniu ukraińskiego czołgu w rejonie Awdijiwki

Jednostka rozpoznania rosyjskiego 1. Korpusu Armijnego miała namierzyć zamaskowany ukraiński czołg w rejonie Awdijiwki, który następnie został zniszczony w czasie ataku powietrznego - podają służby prasowe rosyjskiego zgrupowania "Południe".

05:09
30.03.2023

Ukraiński analityk wojskowy: Najcięższe walki toczą się w samym Bachmucie

Strona rosyjska podaje, że jej wojska nadal zdobywają teren w czasie walk ulicznych w Bachmucie.

Czytaj więcej

Ukraińska armia przyznaje: Rosjanie czynią postępy w rejonie Bachmutu
04:49
30.03.2023

W czwartek parlament Turcji ma zagłosować za ratyfikacją decyzji o rozszerzeniu NATO o Finlandię

O tym, że parlament Turcji zgodzi się w czwartek na rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię mówił - w rozmowie z Bloomberg News - parlamentarzysta rządzącej Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), Yilmaz Tunc.

04:29
30.03.2023

Zełenski: Demokratyczny świat jest w stanie wygrać

- Aby wygrać z tyranią, potrzebna jest większa jedność. Jestem pewien, że demokratyczny świat jest w stanie to osiągnąć. Jest w stanie wygrać. Demokracja potrzebuje zwycięstwa! Tak szybko, jak to możliwe. Wszyscy razem: Ukraińcy, Europejczycy, nasi amerykańscy sojusznicy, nasi przyjaciele na wszystkich kontynentach - w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej, Australii - zrobimy wszystko, by przybliżyć zwycięstwo. Zwycięstwo Ukrainy. Zwycięstwo wolności. Zwycięstwo porządku międzynarodowego opartego na zasadach - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:25
30.03.2023

Słowacja przekazała Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości 10 proc. jej budżetu obronnego

Ołena Kondratiuk, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy), spotkała się z przewodniczącym słowackiego parlamentu, Borisem Kollarem, któremu podziękowała za wsparcie wojskowe, humanitarne i polityczne, jakiego Słowacja udziela walczącej z Rosją Ukrainie. Jak zauważyła Kondratiuk wsparcie wojskowe przekazane przez Słowację Ukrainę ma wartość 10 proc. rocznego budżetu obronnego Słowacji.

04:21
30.03.2023

Prezydent Argentyny: Wojna na Ukrainie wyrządziła niezmierzone szkody światowej gospodarce

Alberto Fernández, który w środę spotkał się z prezydentem USA, Joe Bidenem, w Białym Domu stwierdził, że "inwazja Rosji na Ukrainę stworzyła poważny problem". - Musimy pracować razem i zjednoczyć swoje wysiłki, aby wojna mogła się skończyć, by przerwać ludzkie cierpienie i by światowa gospodarka mogła się odbudować - podkreślił.

04:17
30.03.2023

Putin w kwietniu odwiedzi Turcję?

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że prezydent Rosji, Władimir Putin, może wziąć udział w uroczystej inauguracji pierwszego w Turcji reaktora jądrowego, zbudowanego przez rosyjską firmę energetyczną Rosatom. Uroczystość odbędzie się 27 kwietnia. Według słów Erdogana Putin weźmie w niej udział osobiście, albo za pośrednictwem wideołącza.

04:16
30.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 399