Raport: Broń atomowa na świecie ma moc 135 tys. bomb zrzuconych na Hiroszimę

W ciągu roku na świecie wzrosła liczba głowic atomowych zdolnych do użycia - wynika z danych opublikowanych przez organizację pozarządową, Norwegian People's Aid.

Publikacja: 30.03.2023 05:58

Wycofany z użycia amerykański pocisk Titan II w silosie rakietowym

Wycofany z użycia amerykański pocisk Titan II w silosie rakietowym

Foto: PAP/EPA

W raporcie Nuclear Weapons Ban Monitor czytamy, że dziewięć państw dysponujących bronią atomową posiada dziś w arsenałach 9 576 gotowych do użycia głowic atomowych, podczas gdy rok temu liczba ta wynosiła 9 440. 

W raporcie czytamy, że głowice atomowe gotowe do użycia mają łączną moc "ponad 135 tys. bomb zrzuconych na Hiroszimę" (bomba atomowa, którą USA zrzuciły w 1945 roku na Hiroszimę, miała moc ok. 20 kiloton trotylu.

Czytaj więcej

Białoruś: Do przyjęcia rosyjskich rakiet jądrowych zmusiły nas działania NATO

Swoje arsenały broni atomowej w 2022 roku powiększyły Rosja (posiada największą liczbę takich głowic - 5 889), a także Chiny, Indie, Korea Północna i Pakistan.

W sobotę prezydent Rosji, Władimir Putin zapowiedział, że Moskwa rozmieści taktyczną broń jądrową na Białorusi.

Odpowiedzialna za raport Grethe Lauglo Ostern zwraca uwagę, że trend wzrostowy jeśli chodzi o liczbę gotowych do użycia głowic atomowych jest obserwowany od 2017 roku.

12 512

Tyle głowic atomowych znajduje się w arsenałach państw świata (zarówno gotowych do użycia, jak i wycofanych ze służby)

Jednocześnie ogólna liczba głowic atomowych na świecie, w tym tych wycofanych ze służby, stale spada - w ubiegłym roku zmniejszyła się z 12 705 do 12 512 w związku z wycofaniem z eksploatacji starych głowic przez Rosję i USA.

Ostern ostrzegła jednak, że jeśli liczba gotowych do użycia głowic nadal będzie rosła wkrótce może dojść do pierwszego, od zakończenia zimnej wojny przypadku, gdy ogólna liczba głowic atomowych na świecie wzrośnie.

Mocarstwami atomowymi są USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan i Korea Północna. Broń atomową najprawdopodobniej posiada też Izrael.

Polityka
Izba Reprezentantów poparła zawieszenie limitu długu w USA. Teraz Senat
Polityka
Starzejący się Waszyngton
Polityka
Czy Węgry zostaną pozbawione prawa kierowania Unią Europejską?
Polityka
Mocna reakcja Unii Europejskiej na "lex Tusk"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Ukraina musi poczekać w kolejce do NATO
Polityka
Lex Tusk w unijnej debacie