Dziennikarz "Wall Street Journal" aresztowany w Rosji

Dziennikarz amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal", Evan Gershkovich, został zatrzymany w rosyjskim Jekaterynburgu pod zarzutem szpiegostwa - poinformowała rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa.

Aktualizacja: 30.03.2023 12:48 Publikacja: 30.03.2023 10:33

Evan Gershkovich

Evan Gershkovich

Foto: Wall Street Journal

FSB informuje o "powstrzymaniu nielegalnych działań obywatela USA, Gershkovicha Evana, urodzonego w 1991 roku korespondenta amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal", akredytowanego w Rosji przez rosyjski MSZ".

Jak czytamy w komunikacie Gershkovich jest "podejrzewany o szpiegowanie w interesie amerykańskiej administracji".

Czytaj więcej

Griner na wolności, a co z Whelanem? Administracja Bidena analizuje kolejne kroki

Według FSB Gershkovich, "działając według instrukcji strony amerykańskiej, zbierał informacje będące tajemnicami państwowymi o działaniach jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu militarno-przemysłowego".

"Próbując pozyskać tajne informacje Amerykanin został zatrzymany w Jekaterynburgu" - podaje FSB.

Departament Śledczy FSB wszczął postępowanie kryminalne przeciwko obywatelowi USA na podstawie artykułu 276 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, który mówi o szpiegostwie.

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, komentując informację na temat aresztowania stwierdził, że Gershkovich został zatrzymany "na gorącym uczynku". - Nie mamy nic do dodania. Jedyne, co mogę powiedzieć to że, z tego co wiem, został złapany na gorącym uczynku - powiedział.

Pieskow zapewnił przy tym, że ci dziennikarze "Wall Street Journal" i innych redakcji, którzy "wykonują normalną, dziennikarską pracę i mają ważną akredytację, będą mogli nadal pracować" w Rosji.

20 lat

Tak długie więzienie grozi amerykańskiemu dziennikarzowi

Dziennikarzowi "Wall Street Journal" grozi do 20 lat więzienia.

W 2022 roku doszło do wymiany więźniów między Rosją a USA - Rosjanie uwolnili skazaną za posiadanie narkotyków koszykarkę, mistrzynię olimpijską Brittney Griner, a Amerykanie uwolnili Wiktora Buta, znanego handlarza bronią, odsiadującego wyrok wieloletniego więzienia w Stanach Zjednoczonych.

W rosyjskim łagrze nadal siedzi natomiast skazany za szpiegostwo były żołnierz piechoty morskiej USA, Paul Whelan. USA zapowiedziały staranie o jego uwolnienie.

Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest