Ukraińska armia przyznaje: Rosjanie czynią postępy w rejonie Bachmutu

Rosyjskie wojska odniosły "pewne sukcesy" w walkach na wschodzie Ukrainy, w rejonie Bachmutu - przyznają przedstawiciele ukraińskiej armii dodając, że ukraińscy obrońcy miasta nadal utrzymują pozycje obronne.

Publikacja: 30.03.2023 05:08

Ukraiński czołg w pobliżu Bachmutu

Ukraiński czołg w pobliżu Bachmutu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 400

W Bachmucie od miesięcy trwa najbardziej krwawa bitwa piechoty w Europie od zakończenia II wojny światowej. Obie strony ponoszą w niej ciężkie straty. Ewentualne zajęcie Bachmutu przez Rosjan byłoby ich największym sukcesem na Ukrainie od lipca 2022 roku. Zdobycie Bachmutu umożliwiłoby też Rosjanom rozwinięcie ofensywy w kierunku Słowiańska i Kramatorska.

Rosjanie starają się doprowadzić do okrążenia ukraińskich sił broniących Bachmutu. Miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone przez nieustanny ostrzał i ataki z powietrza.

Czytaj więcej

CSIS: Miesięczne straty Rosji 35 razy większe niż w Afganistanie

Rosjanom udało się w czasie zimowej ofensywy zająć wschodnią część Bachmutu (miasto dzieli na dwie części przepływająca przez nie rzeka Bachmutka).

W opublikowanym w środę wieczorem raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanom udało się "osiągnąć pewien sukces w czasie nacierania na Bachmut". 

Dzień wcześniej przywódca separatystów z obwodu donieckiego, Denis Puszylin, mówił o wyparciu przez Rosjan ukraińskich sił broniących zakładów metalurgicznych w zachodniej części miasta.

"Nasi obrońcy utrzymują pozycje w mieście i odpierają liczne ataki wroga" - zaznacza jednocześnie ukraiński Sztab Generalny.

Z informacji podawanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wynika też, że liczba przeprowadzanych przez Rosjan ataków na linii frontu spada od czterech tygodni. W ciągu ostatnich siedmiu dni średnia liczba takich ataków wynosiła 69, podczas gdy w pierwszych siedmiu dniach marca - 124. W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 57 ataków.

57

Tyle ataków przeprowadzili Rosjanie w ciągu doby wzdłuż linii frontu

Tymczasem strona rosyjska podaje, że jej wojska nadal zdobywają teren w czasie walk ulicznych w Bachmucie.

Zdaniem Ołeha Żdanowa, ukraińskiego analityka wojskowego, Rosjanie skupiają się obecnie na walkach w samym Bachmucie. - Tam toczą się teraz najcięższe walki - stwierdził Żdanow.

Tymczasem stojący na czele Połączonego Kolegium Szefów Sztabów, gen. Mark Milley przekonywał kongresmenów, że przez ostatnie trzy tygodnie rosyjskie wojska nie poczyniły żadnych postępów w Bachmucie i w jego okolicach. 

Podstawowym celem militarnym Rosji na Ukrainie jest obecnie dotarcie do administracyjnych granic obwodów ługańskiego i donieckiego. Zajęcie Bachmutu jest niezbędne, by Rosjanie mogli nacierać dalej na zachód, ku administracyjnym granicom obwodu, który Rosja nielegalnie anektowała jesienią 2022 roku.

Konflikty zbrojne
Sky News: Zdobycie Bachmutu kosztowało Rosjan życie 60 tys. ludzi
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Konflikty zbrojne
Zamknięty schron w Kijowie. Zełenski zapowiada "nokaut"
Konflikty zbrojne
NATO zobowiązuje się do przygotowania Ukrainy do zakończenia wojny
Konflikty zbrojne
17 milionów dolarów spada na ziemię. Rosja używa iskanderów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Parlament Europejski przyjął ustawę o produkcji amunicji dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Zełenski apeluje do sojuszników. "Patrioty to patrioty"