Turcja zatwierdziła wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO

W czwartek turecki parlament jednogłośnie opowiedział się za członkostwem Finlandii, pokonując ostatnią przeszkodę w procesie akcesyjnym. Szwecja nadal czeka na decyzję Turcji i Węgier.

Publikacja: 31.03.2023 00:01

Prezydent Finlandii Sauli Niinistoi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Prezydent Finlandii Sauli Niinistoi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 400

Wynik głosowania tureckiego parlamentu spełnia „obietnicę” prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana dotyczącą wstąpienia Finlandii do sojuszu obronnego.

Turcja była ostatnim członkiem NATO, który zatwierdził przystąpienie Finlandii, Węgry zrobiły to dopiero w poniedziałek.

W oświadczeniu po głosowaniu fiński prezydent Przytłaczająca większość członków NATO z zadowoleniem przyjęła ich wnioski, zatwierdzając je w ciągu kilku tygodni. Jednak dwa kraje – Turcja i Węgry – zaczęły hamować ten proces. powiedział, że jego kraj jest „teraz gotowy do przystąpienia do NATO”.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Dla Finlandii Rosja może być tylko wrogiem

- Wszystkich członków NATO ratyfikowało członkostwo Finlandii. Chcę podziękować każdemu z nich za zaufanie i wsparcie  – powiedział także.  - Finlandia będzie silnym i zdolnym sojusznikiem, oddanym sprawie bezpieczeństwa Sojuszu.

- Mamy nadzieję, że Szwecja dołączy do nas tak szybko, jak to możliwe – dodał fiński prezydent.

Decyzję z zadowoleniem przyjął również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Z zadowoleniem przyjmuję głosowanie Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji  w celu zakończenia ratyfikacji przystąpienia Finlandii. To sprawi, że cała rodzina NATO będzie silniejsza i bezpieczniejsza” – napisał Stoltenberg na Twitterze.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Finlandia i Szwecja zrezygnowały z pielęgnowanej od dziesięcioleci neutralności i złożyły wnioski o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sprzeciwiały się temu jedynie dwa państwa.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarżył Finlandię i Szwecję o ukrywanie kurdyjskich „organizacji terrorystycznych”, podczas gdy premier Węgier Viktor Orban twierdził, że oba kraje rozpowszechniają  „jawne kłamstwa” na temat stanu praworządności jego kraju.

Turcja i Węgry później złagodziły swoje stanowisko w sprawie przystąpienia Finlandii, otwierając jej drzwi do członkostwa na początku tego miesiąca. Pozostają jednak przeciwni przystąpieniu Szwecji – przynajmniej na razie.

Konflikty zbrojne
Nieudany atak Ukraińców w obwodzie zaporoskim. Think tank: Nie zaskoczyli Rosjan
Konflikty zbrojne
Płynie woda, zmywa front. Okupanci okazali się tak samo zaskoczeni powodzią, jak i Ukraińcy
Konflikty zbrojne
Pierwsze próby przełamania rosyjskiej obrony. Ukraina napotkała silny opór i ponosi straty
Konflikty zbrojne
Ukraińcy wysłali na front pierwsze leopardy 2A4. Rosjanie mieli zniszczyć czołg
Konflikty zbrojne
Helpdesk.media zbiera pieniądze na pomoc ofiarom zniszczenia zapory na Dnieprze