00:08
01.04.2023

Koniec piątkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.

00:04
31.03.2023

Waloryzacja emerytur w Rosji - o 3,3 proc.

„Od 1 kwietnia emerytury socjalne zostaną zindeksowane o kolejne 3,3 proc. oprócz waloryzacji o 10 proc. przeprowadzonej w czerwcu 2022 r. Decyzja ta została zatwierdzona przez rząd” – poinformował rosyjski resort pracy. Kwota indeksacji jest obliczana na podstawie tempa wzrostu minimum socjalnego dla emerytów i rencistów w ciągu ostatniego roku. Tradycyjnie indeksacja rent socjalnych przeprowadzana jest raz w roku - na początku kwietnia.

23:52
31.03.2023

W Rosji rusza wiosenny pobór do wojska

W Rosji w sobotę rozpoczyna się wiosenny pobór do armii. Łącznie planuje się powołanie 147 tys. Rosjan. Oficjalnie władze zapewniają, że poborowi nie będą wysyłani na wojnę. Pobór potrwa do 15 lipca. Najwięcej poborowych tradycyjnie trafi do Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej.

23:33
31.03.2023

Zełenski: Będzie nowa Norymberga - dla raszystów

- Najważniejszym dziś słowem jest „sprawiedliwość”. Sprawiedliwość – za nasze państwo, za wszystkich naszych ludzi, którzy stracili bliskich, rodzinę, zdrowie, dom, normalne życie w wyniku rosyjskiej agresji, w wyniku terroru okupanta - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu. Nawiązał przy tym do rocznicy wyzwolenia Buczy i szczytu, który dziś odbył się w podkijowskim mieście oraz w stolicy Ukrainy. - Mają one (szczyt i przeprowadzone rozmowy - red.) na celu przyspieszenie, bardziej energiczną globalną pracę na rzecz (powołania) trybunału w sprawie rosyjskiej agresji - tłumaczył.

Zełenski zapewnił, że rosyjscy „mordercy i kaci” zostaną sprawiedliwie osądzeni. - Na sto procent. Zapewnimy to. Znajdziemy formaty, znajdziemy narzędzia - obiecał rodakom.

- Ukraińcy przetrwają tę wojnę. Wyzwolimy naszą ziemię i wszystkich naszych ludzi spod rosyjskiej niewoli. I nadejdzie dzień, kiedy świat usłyszy, że sprawiedliwość została przywrócona Ukrainie. Będzie nowa Norymberga - w sprawie raszystów - powiedział Zełenski.

23:10
31.03.2023

Premier Chorwacji wymienił trzy warunki zwycięstwa Ukrainy

- Uważam, że są trzy ważne aspekty, które są niezbędne, aby Ukraina wygrała (wojnę z Rosją). Pierwszym jest patriotyzm ukraińskiego narodu i ukraińskiej armii oraz ich entuzjazm do obrony kraju - powiedział premier Chorwacji Andrej Plenković

Szef chorwackiego rządu zaznaczył, że drugą rzeczą konieczną do zwycięstwa Ukrainy jest jej stałe wspieranie. Jego zdaniem Kijów jest teraz silniejszy niż kiedykolwiek w ciągu ostatniej dekady. - Po trzecie, rządy krajów zachodnich powinny dbać o to, aby (...) nie dopuścić do wewnętrznych podziałów w naszych krajach, które mogłyby zaszkodzić obecnej jedności politycznej - dodał premier Chorwacji. 

22:45
31.03.2023

Prezydent Mołdawii chce specjalnego trybunału dla Rosji

Mołdawia popiera ideę powołania specjalnego trybunału do spraw osądzenia rosyjskich zbrodni na Ukrainie i jest gotowa pomóc w zbieraniu dowodów - zadeklarowała prezydent Mołdawii Maia Sandu. - Wszyscy musimy pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę, przywrócić integralność terytorialną oraz zachować wolność i demokrację - mówiła podczas swojej wizyty na Ukrainie.

22:34
31.03.2023

Państwa bałtyckie mówią "nie" rosyjskiej prezydencji w RB ONZ

Rein Tammsaar, stały przedstawiciel Estonii przy ONZ, na piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa odczytał wspólne oświadczenie trzech państw bałtyckich.

Czytaj więcej

Państwa bałtyckie sprzeciwiają się prezydencji Rosji w RB ONZ
22:15
31.03.2023

Prezydenci Ukrainy i Słowenii podpisali wspólną deklarację popierającą przystąpienie Ukrainy do UE i NATO

W deklaracji przywódcy Ukrainy i Słowenii potępili także inwazję wojskową Rosji na Ukrainę na pełną skalę, podkreślając, że podważa ona fundamenty Karty Narodów Zjednoczonych.

21:52
31.03.2023

USA przygotowują kolejny pakiet militarnej pomocy dla walczącej Ukrainy

Według agencji Reuters pakiet ma zostać ogłoszony w poniedziałek.

Czytaj więcej

Reuters nieoficjalnie: W poniedziałek USA ogłoszą nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
21:36
31.03.2023

Alarm przeciwlotniczy na wschodzie Ukrainy

21:12
31.03.2023

Uczestnicy szczytu w Buczy podpisali deklarację o odpowiedzialności Rosji za zbrodnie popełnione na Ukrainie

Około 50 państw i organizacji międzynarodowych podpisało Deklarację Bucza o odpowiedzialności Rosji za zbrodnie popełnione na Ukrainie.

Uczestnicy szczytu w najostrzejszych słowach potępili  zbrodnie prawa międzynarodowego, które zostały popełnione na terytorium Ukrainy, w tym masakrę w Buczy, która stała się symbolem okropności rosyjskiej agresji. Wyrazili również poparcie dla wysiłków Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego i wyrazili głębokie uznanie dla wyjątkowych i krytycznych działań Międzynarodowego Trybunału Karnego na rzecz zapewnienia ścigania sprawców najpoważniejszych zbrodni w świetle prawa międzynarodowego i zapobiegania ich bezkarności.

20:58
31.03.2023

Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę. Wśród ofiar kilkumiesięczne  niemowlę

W sumie dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku ostrzału – poinformował szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

20:39
31.03.2023

Media w liście otwartym domagają się uwolnienia Gershkovicha

„Rosja wysyła wiadomość, że dziennikarstwo w waszych granicach jest kryminalizowane, a zagraniczni korespondenci, którzy chcą raportować z Rosji, nie korzystają z dobrodziejstw rządów prawa” - czytamy.

Czytaj więcej

Media żądają uwolnienia reportera WSJ. "Dziennikarstwo w Rosji jest kryminalizowane"
20:17
31.03.2023

Gen. Skrzypczak: Dajmy czas Ukraińcom na przygotowanie do kontrofensywy

- Kluczem do powodzenia jest silne, perfekcyjne, głębokie uderzenie tymi siłami, które Ukraińcy przygotowują do tej operacji - powiedział były dowódca Wojsk Lądowych, pytany o kontrofensywę Ukrainy.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Ukraińców będzie stać tylko na jedną kontrofensywę
19:52
31.03.2023

Władze USA wzywają wszystkich Amerykanów do opuszczenia Rosji

Stany Zjednoczone już wcześniej ostrzegały obywateli USA przed podróżowaniem do Rosji.

Czytaj więcej

Władze USA ostrzegają: To nie jest czas, aby Amerykanie byli w Rosji
19:40
31.03.2023

W wyniku piątkowego ostrzału w obwodzie zaporoskim zniszczonych jest 55 domów

19:19
31.03.2023

Europol zidentyfikował 150 osób podejrzanych o zbrodnie wojenne na Ukrainie

Europol, Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, dokonał analizy ok. 7 tys. zdjęć i nagrań wideo, identyfikując 150 osób podejrzanych o zbrodnie wojenne podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dyrektor wykonawcza Europolu Catherine de Bolle poinformowała o tym podczas konferencji „Zjednoczeni dla sprawiedliwości”, która odbyła się w Buczy, w rocznicę wyzwolenia miasta spod władzy najeźdźców. -  Wspólnie z Międzynarodowym Trybunałem Karnym przyczyniliśmy się również do rozwoju zdolności Ukrainy do ochrony świadków - dodała. Catherine de Bolle podkreśliła, że Europol przywiązuje pierwszorzędną wagę do śledztw w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, zbiera informacje i identyfikuje osoby w zbrodnie zaangażowane.

18:57
31.03.2023

Afrykański generał chce ruszyć na pomoc Putinowi

Gen. Muhoozi Kainerugaba, podejrzewany o nagminne korzystanie z Twittera w stanie upojenia alkoholowego, zapowiedział, że Uganda „wyśle żołnierzy do obrony Moskwy, jeśli kiedykolwiek będzie jej grozić imperializm”.

Czytaj więcej

Ugandyjski generał chce wysłać wojska na pomoc Moskwie. „Wierzymy tylko w Putina”
18:32
31.03.2023

Rosyjski żołnierz, który walczył na Ukrainie, wyrzucony z Mołdawii

Mołdawscy pogranicznicy poinformowali, że w piątek odmówili wjazdu do kraju rosyjskiemu żołnierzowi, który przyleciał do Kiszyniowa. Według straży granicznej zatrzymany to obywatel Rosji, który brał udział w działaniach przeciwko Ukrainie. „W trakcie rozmowy mężczyzna plątał się w swoich zeznaniach, próbując wprowadzić w błąd funkcjonariuszy straży granicznej. Odmówiono mu wjazdu do Mołdawii i odesłano samolotem do kraju, z którego przybył” – poinformowano w opublikowanym komunikacie, podkreślając, że Rosjanin zamierzał z Kiszyniowa udać się do Tyraspola,  stróże prawa. Dowiedzieli się również, że mężczyzna zamierzał podróżować z Kiszyniowa do Tyraspola w Nadniestrzu.

18:17
31.03.2023

Rosyjski koncern sprzedał siedem papierni w Europie

Kontrolowany przez AFK Sistema oligarchy Jewgienija Jewtuszenkowa holding Segezha Group sprzedał swoją europejską spółkę zależną Segezha Packaging, która miała siedem fabryk opakowań papierowych. Rosjanie nie ujawnili kwoty transakcji, więc cena musiała być bardzo niska. Rosjanie zapewniają jednak, że była to transakcja "rynkowa”.

Czytaj więcej

Rosyjski koncern straci połowę mocy. Sprzedali zakłady w Europie
18:06
31.03.2023

MFW zatwierdza pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 12,6 mld funtów

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził pakiet finansowy dla Ukrainy o wartości 12,6 mld funtów, poinformował Reuters.

Zarząd Funduszu zgodził się rozłożyć fundusze na cztery lata, aby zaspokoić potrzeby Ukrainy w obronie przed rosyjską inwazją.

To najwyższa pożyczka dla Ukrainy od napaści Rosji w zeszłym roku i pierwszy duży pakiete zatwierdzony przez MFW dla kraju zaangażowanego w aktywny konflikt.

18:00
31.03.2023

Zełenski spotkał się z premierem Słowacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przybyłym na Ukrainę premierem Słowacji Eduardem Hegerem. Witając szefa słowackiego rządu w Kijowie, Zełenski podkreślił, że na Ukrainie jest on zawsze mile widziany. - W imieniu naszego narodu dziękuję za wsparcie, którego pan, pana rząd i prezydent Słowacji, a także zwykli ludzie, udzieliliście Ukrainie w tak trudnym i pełnym wyzwań roku - mówił. Jak relacjonuje kancelaria prezydenta, podczas spotkania Zełenski i Heger „szczegółowo omówili kwestię przeciwdziałania zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę oraz dalszej współpracy między Kijowem a Bratysławą, zarówno na poziomie dwustronnym, jak i na forach międzynarodowych.

president.gov.ua

17:50
31.03.2023

Rosja wyśle poborowemu wezwanie przez internet

Wysłanie Rosjanom elektronicznego wezwania do komisariatu wojskowego za pośrednictwem usługi internetowej „Służby państwowe” będzie równoznaczne z wręczeniem go osobiście – powiedział wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Dumy Jurij Szwytkin.

17:40
31.03.2023

Premier Słowenii z wizytą na Ukrainie

Słowenia popiera Formułę Pokojową, zaproponowaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jest gotowa wziąć udział w odbudowie Ukrainy - zapewnił Robert Golob, premier Słowenii, po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Słoweński premier wyraził też poparcie dla przystąpienia Ukrainy do UE i NATO oraz zadeklarował gotowość pomocy w dalszej integracji europejskiej i wzmacnianiu zdolności obronnych Ukrainy.

17:26
31.03.2023

Ukraiński kickbokser zginął na froncie

Witalij Merinow, czterokrotny mistrz świata w kickboksingu, zmarł w szpitalu z powodu ran odniesionych na polu bitwy - poinformował mer Iwano-Frankiwska Rusłan Marcinkiw. Merinow był obecnie członkiem komitetu wykonawczego tamtejszej rady miejskiej. Jak wspominał zmarłego Marcinkiw, były kickbokser „pierwszego dnia inwazji wyruszył do obrony swojego kraju”. Został ranny w nogę i po rekonwalescencji wrócił na front, by dalej bronić Ukrainy.

17:13
31.03.2023

Francja odwołuje etap Pucharu Świata w szermierce

Francuska Federacja Szermiercza odwołała francuski etap  Pucharu Świata  w związku z dopuszczeniem przedstawicieli Rosji i Białorusi do zawodów międzynarodowych.

„W związku z niemożnością spełnienia wymogów Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) dotyczących przyjmowania rosyjskich i białoruskich sportowców (…), Francuska Federacja Szermiercza z przykrością informuje o odwołaniu Challenge Monal w 2023 roku” –brzmi oświadczenie organizacji.

Challenge Monal, francuski etap Pucharu Świata, miał się odbyć w dniach 19-21 maja w Saint-Maur-des-Fosse.

Wcześniej z podobnego powodu Niemiecka Federacja Szermiercza ogłosiła odmowę organizacji Pucharu Świata Kobiet w rapierach.

16:59
31.03.2023

Nebenzia odrzuca oskarżenia o deportację ukraińskich dzieci

- Mówimy o ewakuacji ze strefy działań wojennych z pełnym poszanowaniem zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego, a także Konwencji o prawach dziecka - powiedział stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji przy ONZ: Deportacja dzieci? To ewakuacja ze strefy wojny
16:34
31.03.2023

Ukrainie zależy na misji MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Ukraina jest zainteresowana przedłużeniem misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej  przynajmniej do czasu całkowitego wyzwolenia elektrowni z rąk rosyjskich najeźdźców.

- Ukraina jest bardzo zainteresowana przedłużeniem misji MAEA. Po pierwsze, misja  przebywa w elektrowni na zaproszenie Ukrainy. Po drugie, w ten sposób strona ukraińska otrzymuje informacje o stanie urządzeń i systemów, które są dla ekspertów MAEA dostępne - powiedział Ołeh Korikow, p.o. szefa Państwowego Inspektoratu Dozoru Jądrowego Ukrainy. Dodał, że obecność misji MAEA wywiera  presję na Rosjan, którzy nie są przyzwyczajeni do pracy pod kontrolą.

16:15
31.03.2023

Amerykańskie media wzywają Rosję do natychmiastowego uwolnienia Evana Gershkovicha

15:56
31.03.2023

Rosjanie i Białorusini wracają na Wimbledon. Kułeba: Czy Rosja zaprzestała swojej agresji"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba określił decyzję Wimbledonu o dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich graczy do rywalizacji jako „niemoralną”.

Czytaj więcej

Rosjanie i Białorusini na Wimbledonie. Ukraina apeluje: Nie wydawajcie im wiz
15:38
31.03.2023

Joe Biden wezwał Rosję do uwolnienia amerykańskiego dziennikarza

Opuszczając Biały Dom i udając się do spustoszonej przez burzę Mississippi, prezydent powiedział po prostu: - Wypuśćcie go.

Joe Biden oświadczył, że obecnie nie planuje wydalenia rosyjskich dyplomatów w związku z aresztowaniem 31-letniego Evana Gershkovicha z Wall Street Journal.

FSB oskarżyła Gershkovicha o gromadzenie informacji stanowiących tajemnicę państwową na temat fabryki wojskowej.

Bez przedstawienia dowodów Rosja poinformowała, że zatrzymała 31-letniego dziennikarza w Jekaterynburgu na Uralu, gdy próbował zdobyć tajne informacje.

15:19
31.03.2023

Josep Borell: Chiny nie rozróżniają agresora od ofiary agresji

Chiny nie mogą być mediatorem w wojnie na Ukrainie, ale mogą odgrywać rolę pośrednika w osiągnięciu porozumienia pokojowego z Rosją -  powiedział Borrell podczas panelu, który odbył się w Madrycie. Dodał:  - Chiny nie rozróżniają agresora od ofiary agresji.

14:59
31.03.2023

Premier Słowacji: Pomożemy Ukrainie dołączyć do UE tak szybko, jak to możliwe

Eduard Heger zadeklarował to w czasie przemówienia w Buczy, gdzie uczestniczył w uroczystych obchodach rocznicy wyzwolenia miasta.

14:48
31.03.2023

Putin zatwierdził nową koncepcję polityki zagranicznej Rosji

"Rosja nie uważa się za wroga Zachodu, nie izoluje się od niego, nie ma wobec niego wrogich zamiarów" - głosi uaktualniona koncepcja polityki zagranicznej Rosji, zatwierdzona przez Władimira Putina.

Czytaj więcej

Putin zatwierdził nową koncepcję polityki zagranicznej Rosji
14:36
31.03.2023

MSZ Litwy domaga się wstrzymania prac nad uruchomieniem drugiego reaktora jądrowego w elektrowni na Białorusi

"Kiedy Białoruś przygotowuje się do uruchomienia drugiego, wadliwego reaktora jądrowego, ukrywając (...) usterki przed opinią publiczną, a rosyjski prezydent grozi rozmieszczeniem broni atomowej na Białorusi, pokazuje to nieodpowiedzialność reżimów dyktatorskich jeśli chodzi o energię atomową i stwarza zagrożenie nuklearne dla całego regionu" - podkreśla MSZ Litwy.

Czytaj więcej

MSZ Litwy obawia się białoruskiego reaktora jądrowego
14:15
31.03.2023

Coroczne orędzie Aleksandra Łukaszenki trwało ponad trzy godziny

Dyktator szczególną uwagę poświęcił Polsce, planom rozwoju polskiej zbrojeniówki i armii. Mówił też o przeciwnikach reżimu, którzy znaleźli w Polsce schronienie oraz Białorusinach walczących po stronie Ukrainy.

Czytaj więcej

Łukaszenko grozi Zachodowi, a zwłaszcza Polsce
14:10
31.03.2023

Potężne opady śniegu w Rosji. Korek nad Donem na 80 km

Największe od 30 lat opady śniegu nawiedziły okolice Rostowa nad Donem w czwartek wieczorem. Tysiące ludzi utknęło w korku, a dziesiątki tysięcy domów pozostaje bez prądu. Wprowadzono stan wyjątkowy.

Czytaj więcej

Śnieżny armagedon w Rosji. Korek nad Donem na 80 km, a miasta bez prądu
14:03
31.03.2023

Tegoroczny Wimbledon znów z tenisistami z Rosji i Białorusi

W ubiegłym roku Rosjanie i Białorusini nie mogli wystartować w tym wielkoszlemowym turnieju.

Czytaj więcej

Rosjanie i Białorusini wracają na Wimbledon
13:52
31.03.2023

Premier Rosji zapowiada znaczące zwiększenie produkcji sprzętu wojskowego

- Potrzeby sił zbrojnych jeśli chodzi o sprzęt wzrosły znacząco, aby zagwarantować dostawy wszystkiego, co jest potrzebne, wykorzystamy maksymalnie możliwości fabryk firm kompleksu militarno-przemysłowego, będziemy realizować inwestycje w zwiększenie produkcji, w przyspieszonym tempie - zapowiedział premier Rosji, Michaił Miszustin.

13:34
31.03.2023

Obchody rocznicy wyzwolenia Buczy. Zełenski: Na naszej ziemi toczy się bitwa o fundamenty wolnego świata

Ukraińscy żołnierze znaleźli w Buczy ciała cywilów porzucone na ulicach, niektóre z rękoma związanymi z tyłu, co wskazywało, że osoby te padły ofiarą egzekucji. W mieście znaleziono też zbiorowe groby. Ukraina oskarżyła Rosję o dopuszczanie się zbrodni wojennych w Buczy - odpowiedzialność za to mieli ponosić żołnierze z 64 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Zełenski: Bucza sprawiła, że świat się obudził
13:05
31.03.2023

Na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty

Spośród czterech rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym jest uzbrojony w pociski Kalibr. Na jego pokładzie znajdują się cztery takie pociski.

12:48
31.03.2023

Premier Ukrainy: Doceniamy gotowość Chorwacji ws. przekazania nam śmigłowców Mi-8

Denys Szmyhal napisał o tym na swoim kanale w serwisie Telegram, po spotkaniu w Kijowie z premierem Chorwacji, Andrejem Plenkoviciem. "To przyczyni się do naszego zwycięstwa i do bezpieczeństwa całego europejskiego kontynentu" - podkreślił Szmyhal. 

12:43
31.03.2023

Pieskow: Kreml nie może ignorować możliwości rozmieszczenia broni atomowej na Ukrainie

- To hipotetyczne zagrożenie, którego nasz kraj nie może ignorować - powiedział rzecznik Kremla w czasie spotkania z dziennikarzami. Pieskow wspominał, że dwa lata temu Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, mówił o takiej możliwości na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

12:31
31.03.2023

Kreml: W przyszłym tygodniu rozmowy Putina i Łukaszenki o zawieszeniu broni na Ukrainie

Propozycja Aleksandra Łukaszenki, przywódca Białorusi, który zaapelował o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie, będzie prawdopodobnie przedmiotem dyskusji między Łukaszenką a Władimirem Putinem w przyszłym tygodniu - zapowiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. W przyszłym tygodniu ma odbyć się posiedzenie Najwyższej Rady Państwa Związkowego, która ma być okazją do takiej dyskusji - wyjaśnił Pieskow. 

12:23
31.03.2023

Orban mówi, że UE może wysłać siły pokojowe na Ukrainę. Jest reakcja Kremla

Jak dotąd żaden przywódca państwa Unii Europejskiej nie mówił o takiej możliwości. Przed rokiem propozycję wysłania na Ukrainę jakiejś formy misji pokojowej NATO przedstawił w Kijowie prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale inne państwa nie podjęły tego tematu.

Czytaj więcej

Siły pokojowe UE na Ukrainie? Orban ostrzega, Kreml mówi o "groźnej sytuacji".
12:18
31.03.2023

Litwa ukarze grzywną i konfiskatą za łamanie antyrosyjskich sankcji

Wilno jako pierwsze w Unii wprowadza do swojego prawodawstwa konkretne kary za łamanie antyrosyjskich sankcji tak międzynarodowych, jak i litewskich. Osobom prywatnym i firmom grożą grzywny i konfiskaty.

Czytaj więcej

Litwa jako pierwsza w UE wprowadza kary za łamanie antyrosyjskich sankcji
11:55
31.03.2023

Prezydent i minister obrony spotkali się na poligonie z załogami czołgów K2 i armatohaubic K9

Żołnierze biorą udział w ćwiczeniach na poligonie w Bemowie Piskim.

11:42
31.03.2023

Andrzej Duda podpisał dokument określający kierunki rozwoju Sił Zbrojnych

11:35
31.03.2023

Sondaż: Co drugi Ukrainiec wierzy w zwycięstwo nad Rosją do końca roku

Takie wyniki przynosi najnowsze badanie przeprowadzone przez Centrum Razumkowa.

Czytaj więcej

Sondaż: Co trzeci Ukrainiec uważa, że zwycięstwem będzie rozpad Rosji
11:14
31.03.2023

Łukaszenko proponuje zawieszenie broni na Ukrainie

Aleksandr Łukaszenko zaproponował zamrożenie konfliktu na Ukrainie i pozostanie sił obu stron na obecnie zajmowanych pozycjach. Oznaczałoby to, że rosyjska armia pozostanie na terenach stanowiących ok. 20 proc. terytorium Ukrainy.

11:12
31.03.2023

Łukaszenko: Zachód rozbudowuje siły w Polsce, chce zniszczyć Białoruś

Aleksandr Łukaszenko, wygłaszając orędzie do narodu i Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) stwierdził, że rozmieszczenie na Białorusi rosyjskiej taktycznej broni jądrowej jest szansą na "zapewnienie bezpieczeństwa kraju wobec zagrożenia z zachodu".

11:11
31.03.2023

Japonia bije w Rosję nowymi sankcjami

Japoński rząd po raz kolejny rozszerzył sankcje wobec Rosji. Zakazał eksportu m.in. części do dronów, stali, sprzętu nawigacyjnego. Najboleśniejszy jest jednak zakaz eksportu z Japonii do Rosji części i sprzętu dla przemysłu lotniczego i kosmicznego.

Czytaj więcej

Nowe sankcje Japonii uderzą w lotnictwo i kosmiczne plany Rosji
11:06
31.03.2023

Premierzy Słowacji, Chorwacji i Słowenii na Ukrainie

Szefowie rządów Słowacji (Eduard Heger), Chorwacji (Andrej Plenković) oraz Słowenii (Robert Golob) przybyli z wizytą do Kijowa - podała agencja Interfax-Ukraina.

10:58
31.03.2023

Na Litwie rozpoczęły się ćwiczenia wojsk NATO, które potrwają do 11 kwietnia

W Ćwiczeniach bierze udział 1,3 tys. żołnierzy i 250 jednostek sprzętu.

10:37
31.03.2023

Rosjanie informują o ofiarach ostrzału okupowanej miejscowości Hoła Prystań

Cztery osoby zginęły, a jedna została ranna w wyniku ostrzału okupowanej przez Rosję miejscowości Hoła Prystań na lewym brzegu Dniepru, w obwodzie chersońskim - informują okupacyjne władze.

10:25
31.03.2023

Andrij Jermak publikuje nagranie z Bachmutu

Szef kancelarii opisuje nagranie hashtagiem #FortecaBachmut.

10:15
31.03.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Kramatorsk

W wyniku ostrzału Kramatorska uszkodzonych zostało osiem budynków mieszkalnych - informuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko poinformował też o nalocie na Awdijiwkę oraz ostrzale tego miasta przez rosyjskie czołgi.

09:56
31.03.2023

Rosja: Aktor Teatru Dramatycznego podciął sobie żyły podczas spektaklu. „Nie mam siły do walki "

Artur Szuwałow, aktor Rosyjskiego Teatru Dramatycznego w Ułan Ude, stolicy Buriacji na Syberii, okaleczył się na scenie po zakończonym przedstawieniu, podcinając sobie żyły – podaje portal The Insider, powołując się na syberyjskie media. Aktor był jednym z pracowników, którzy domagali się przywrócenia do pracy byłego dyrektora placówki Siergieja Lewickiego. Mężczyznę zwolniono, gdyż sprzeciwiał się agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosja: Aktor okaleczył się podczas spektaklu. Artysta potępiał wojnę w Ukrainie
09:49
31.03.2023

Ukraińscy sportowcy nie będą mogli brać udziału w kwalifikacjach olimpijskich, jeśli mieliby rywalizować z Rosjanami

Informację taką przekazał zasiadający w ukraińskim rządzie Ołeh Nemczinow. Decyzja w tej sprawie została przyjęta w związku z propozycją ministra sportu Ukrainy.

09:35
31.03.2023

Rosyjski Sztab Generalny zapewnia, że nie wyśle poborowych w rejon walk na Ukrainie

Admirał Władimir Cimlianskij, przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego, w rozmowie z telewizją Rossija-24 oświadczył, że Rosja nie wyśle poborowych w rejon działań wojennych na Ukrainie. - Nawet jeden poborowy nie zostanie wysłany w rejon specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) - powiedział admirał Cimlianskij.

09:28
31.03.2023

MSZ Rosji odpowiada szefowi dyplomacji UE: Wstaw się za Assangem

Maria Zacharowa, szefowa MSZ Rosji, skrytykowała szefa dyplomacji UE, Josepa Borrella na swoim kanale w serwisie Telegram, za jego krytyczną wypowiedź na temat zatrzymania w Rosji dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. "Dziennikarze powinni być wolni i wykonywać swój zawód z należną ochroną" - oświadczył Borrell. "Dowiedź, Josep, swoich słów - wstaw się za Julianem Assange i Maratem Kasemem. Dla równowagi" - napisała Zacharowa (Marat Kasem to redaktor naczelny litewskiej wersji Sputnika, który w styczniu został zatrzymany na Litwie).

09:01
31.03.2023

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak z użyciem dronów na obiekty infrastruktury w rejonie iziumskim

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z jego wpisu wynika, że w nocy z czwartku na piątek Rosjanie przeprowadzili ostrzał rakietowy Charkowa - na jedną z dzielnic miało spaść dziewięć pocisków wystrzelonych z zestawów przeciwlotniczych S-300. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej, budynki mieszkalne, a trzy osoby zostały lekko ranne. W nocy Rosjanie przeprowadzili też atak z użyciem dronów-kamikadze na infrastrukturę cywilną rejonu iziumskiego. W wyniku ataku rannych zostało dwóch cywilów.

08:54
31.03.2023

Wołodymyr Zełenski o Buczy: 33 dni okupacji, 1 400 zabitych, w tym 37 dzieci

Na swoim kanale w serwisie Telegram Wołodymyr Zełenski pisze, że Bucza, miejscowość pod Kijowem, stała się symbolem okrucieństw armii okupacyjnej.

08:29
31.03.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. z Ukrainy do Polski wjechało ponad 10,769 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że tylko 30 marca z Ukrainy do Polski wjechało 23,6 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 26 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - prawie 8,894 mln osób.

08:23
31.03.2023

Brytyjski resort obrony: Ukraińcy pokazali zniszczony rosyjski radar kontrbateryjny

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że Rosja straciła co najmniej sześć radarów ZOOPARK-1M i prawdopodobnie "pozostało jej już niewiele takich radarów na Ukrainie". "Odtwarzanie arsenału radarów kontrbateryjnych jest prawdopodobnie priorytetem dla obu stron konfliktu, Rosji będzie jednak o to ciężko, ponieważ te systemy opierają się na nowoczesnej elektronice, której dostawy są zakłócane przez sankcje" - czytamy w raporcie.

08:03
31.03.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę z użyciem dronów-kamikadze

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje, że od 21:10 w czwartek do 1:30 w piątek Rosjanie mieli wysłać w kierunku celów na Ukrainie drony-kamikadze i pięć innych obiektów powietrznych, prawdopodobnie balonów. Dziewięć z dziesięciu dronów-kamikadze Shahed-136/131 wysłanych przez Rosjan z terenu obwodu briańskiego w stronę obwodu sumskiego i czernihowskiego zostało zestrzelonych.

07:36
31.03.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginął jeden cywil

Sześciu innych cywilów zostało rannych - podał gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:30
31.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 173 360 żołnierzy, 3 615 czołgów, 6 977 pojazdów opancerzonych, 2 675 zestawów artyleryjskich, 526 wyrzutni rakiet, 278 zestawów przeciwlotniczych, 306 samolotów, 291 śmigłowców, 2 248 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 521 pojazdów (w tym cystern), 294 jednostek sprzętu specjalnego.

07:26
31.03.2023

Jeden cywil zginął, dwóch zostało rannych w wyniku ostrzału obwodu chersońskiego 30 marca

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu wynika, że obwód chersoński został ostrzelany w ciągu doby 64 razy. Na cele w obwodzie spadły 243 pociski. Sam Chersoń został ostrzelany 9 razy.

07:11
31.03.2023

Straty poniesione w rejonie Bachmutu mają ograniczyć możliwości działania rosyjskiej armii na Ukrainie

Taką ocenę przedstawia think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.

Czytaj więcej

Think tank: Duże straty Rosjan w rejonie Bachmutu. 30 tys. zabitych i rannych
06:46
31.03.2023

W nocy Rosja ostrzelała przedmieścia Zaporoża

Informacje takie przekazuje p.o. mer Zaporoża, Anatolij Kurtiew, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z wpisu Kurtiewa wynika, że w wyniku ostrzału uszkodzony został obiekt infrastruktury cywilnej w mieście. Rosjanie mieli ostrzelać Zaporoże i jego okolice przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300.

06:15
31.03.2023

W 2022 r. w Rosji wyprodukowano niespełna 350 tys. aut osobowych i 103 tys. ciężarowych

Połowa tego przypadła na dwa pierwsze miesiące roku, kiedy jeszcze Kreml nie rozpętał wojny z Ukrainą. To najgorsze wyniki od 30 lat. Dla porównania w 2021 r. Rosjanie kupili 1,5 mln nowych aut osobowych, głównie koncernów europejskich.

Czytaj więcej

Rosyjska motoryzacja na łopatkach. Przybywa samochodów z Chin i Iranu
06:08
31.03.2023

Von der Leyen: Reakcja Chin na wojnę Putina, zdecyduje o stosunkach między UE i Chinami

W przyszłym tygodniu Ursula von der Leyen leci z Emmanuelem Macronem do Pekinu. W czwartek przedstawiła gorzki bilans relacji UE – Chiny. Efektem tej refleksji jest coraz lepsze wyposażenie Unii w instrumenty ochrony przed chińską ekspansją.

Czytaj więcej

UE ostrożniej z Chinami. Popieranie Putina będzie Pekin kosztowało
05:59
31.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Zestrzeliliśmy 9 z 10 rosyjskich dronów-kamikadze

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 11 ataków rakietowych i cztery rakiety powietrzne przeciwko celom na Ukrainie, przeprowadzili też 43 ostrzały artyleryjskie celów na Ukrainie. W czasie ataków powietrznych Rosjanie wysłali w kierunku Ukrainy 10 dronów-kamikadze Shahed-136, z których dziewięć zostało zestrzelonych - wynika z komunikatu.

05:41
31.03.2023

Według ukraińskiego analityka wojskowego walki uliczne w Bachmucie zbliżają się do centrum miasta

- Jeśli pojawiła się informacja, że rosyjskie wojska poczyniły "pewne postępy", to prawdopodobnie dlatego, że przekroczyli rzekę Bachmutkę. Nacierają falami, fala za falą, mówimy o (zdobyciu) kilkuset metrów - wyjaśnił Jewhen Dikij, ukraiński analityk wojskowy.

Czytaj więcej

Rosjanie kontrolują ponad połowę Bachmutu. Walki trwają
05:19
31.03.2023

Rosyjski Sztab Generalny przekonuje, że rośnie liczba Rosjan zgłaszających się na ochotnika do wojska

- Obecnie liczba obywateli, którzy zdecydowali się rozpocząć dobrowolnie służbę wojskową, jako żołnierze kontraktowi, znacząco wzrosła. Aby zapewnić ich sprawną rejestrację, Ministerstwo Obrony rozszerzyło sieć punktów rekrutacyjnych dla żołnierzy kontraktowych i zwiększyło liczbę instruktorów, którzy mają pracować z kandydatami (na żołnierzy) - mówił przedstawiciel rosyjskiego Sztabu Generalnego.

Czytaj więcej

Rosyjski Sztab Generalny: Nie będzie mobilizacji. Jest dużo ochotników
04:58
31.03.2023

Ukraiński mer Mariupola: Pełna odbudowa miasta potrwa 20 lat

Wadim Bojczenko, ukraiński mer okupowanego przez Rosjan Mariupola, stwierdził na antenie ukraińskiej telewizji, że "odbudowa i ożywienie półmilionowego miasta, nowoczesnego, europejskiego, ukraińskiego miasta (...), które w ciągu dwóch miesięcy pełnowymiarowej agresji Federacji Rosyjskiej zostało zniszczone w 50 proc., zajmie 20 lat". Koszty odbudowy Bojczenko ocenił na 14 mld hrywien (ok. 400 mln dolarów). 

04:24
31.03.2023

Zełenski: Jeśli twoje intencje są dobre, cały świat będzie po twojej stronie

- Co jest siłą Ukrainy? Jeśli twoje intencje są dobre, cały świat będzie po twojej stronie i będzie ci pomagał - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski, przemawiając w czterechsetnym dniu pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę dziękował "wszystkim na świecie, którzy wspierają Ukrainę". - Którzy podzielają naszą interpretację wolności. Którzy wspierają nasze dążenie do sprawiedliwości. Którzy mają te same silne przekonania, które mamy my, Ukraińcy... Przekonanie, że świat musi być oparty na prawach, cywilizowanych prawach - na prawach humanitaryzmu, poszanowania i pokoju. I dlatego Ukraina wygra - podkreślił. - Ponieważ wolność i sprawiedliwość, ludzkość i szacunek, pokój zasłużony przez ludzi, muszą zwyciężyć - dodał.

04:21
31.03.2023

Rosyjska prokuratura pokazała skutki ostrzelania przez Rosjan Charkowa przy użyciu zestawów S-300

Do ataku doszło późnym wieczorem, 30 marca. Charkowska prokuratura opublikowała nagranie, na którym widać skutki ataku. Na miasto miało spaść sześć pocisków S-300, wystrzelonych z terytorium rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały domy i dwa samochody prywatne w jednej z dzielnic miasta.

04:18
31.03.2023

Łukaszenko wygłosi orędzie do Białorusinów i Zgromadzenia Narodowego

O tym, że przywódca Białorusi 31 marca ma wygłosić orędzie do narodu i Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) informuje kanał na Telegramie powiązany ze służbą prasową białoruskiego prezydenta.

04:15
31.03.2023

Rosja: Kolejny pułk, wyposażony w wyrzutnie rakiet międzykontynentalnych Jars, rozpoczął ćwiczenia

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że w ramach ćwiczeń pułk będzie przemieszczał się i rozpraszał, a także szkolił się z zakresu odpierania ataków grup sabotażowych i rozpoznawczych. Już wcześniej resort obrony Rosji informował o rozpoczęciu na Syberii ćwiczeń dowódczo-sztabowych, w których ma wziąć udział 3 tys. żołnierzy i ok. 300 sztuk sprzętu, w tym wyrzutnie rakiet Jars.

04:15
31.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 400