Śnieżny armagedon w Rosji. Korek nad Donem na 80 km, a miasta bez prądu

Największe od 30 lat opady śniegu nawiedziły okolice Rostowa nad Donem w czwartek wieczorem. Tysiące ludzi utknęło w korku, a dziesiątki tysięcy domów pozostaje bez prądu. Wprowadzono stan wyjątkowy.

Publikacja: 31.03.2023 14:09

Śnieżny armagedon w Rosji. Korek nad Donem na 80 km, a miasta bez prądu

Foto: Adobe Stock

Z powodu nienormalnych opadów śniegu w czwartek wieczorem na drogach obwodu rostowskiego utworzyły się wielokilometrowe korki. Największe wystąpiły na autostradzie M-4, gdzie auta zablokowały 76 km drogi. W gigantycznym korku utknęły 33 autobusy z 766 pasażerami.

Całkowita liczba samochodów nie jest znana. Pięć pociągów zostało opóźnionych o kilka godzin z powodu opadów śniegu. W czterech obwodach oraz w mieście Szachty wprowadzono stan wyjątkowy.

Bez wody i benzyny

Ludzie spędzili w korku całą noc; Ratownicy, po godzinach przedzierania się przez zaspy, ewakuowali 51 osób starszych i dzieci. Na zewnątrz szalał wiatr i zamieć z mokrym śniegiem. Ludzie opowiadali i pisali na portalach, dopóki nie wysiadły baterie w komórkach: „W ciągu czterech godzin nie przejechałem ani metra. Korki ogromne: komuś zabrakło benzyny, komuś jedzenia i wody” – pisał internauta na portalu 161.ru. „Zadzwonili pod numer 112, powiedzieli, że wszystko wiedzą. Mówią, że trzeba czekać dwie godziny. W samochodach są dzieci”.

Czytaj więcej

Rosyjska motoryzacja na łopatkach. Przybywa samochodów z Chin i Iranu

"Stoimy niedaleko stacji benzynowej już szóstą godzinę. Jest tam herbata i jakaś żywność. Obok kawiarnia, ale nie ma prądu, pracuje generator i tak podgrzewają wodę w czajniku. Naród cierpliwie czeka, zestaw różny, dzieci, starsi" - pisal kolejny Rosjanin.

„Bez jedzenia, bez wody, bez paliwa stoimy pięć godzin. Dziecko już wyje jak wilk. I my, dorośli, już nie znajdujemy sobie miejsca. Ze strony władz nie widać żadnych działań, przynajmniej w promieniu trzech kilometrów. Próbowaliśmy jeździć innymi drogami, wszędzie jest tak samo. Utknęły samochody na letnich oponach, ciężarówki utknęły w poprzek drogi i tak dalej ”

Dawid, podróżny z Rostowa dla gazety RBK

Uruchomiono osiem mobilnych punktów ogrzewania i żywienia, siedem punktów tymczasowego zakwaterowania, w których przebywa 171 osób (56 z nich to dzieci). Zorganizowano również siedem tras dostaw żywności i opału.

By umożliwić dotarcie służbom ratunkowym zdemontowano (przecięto piłami) pięć metalowych barier oddzielających pasy ruchu na jezdni. W akcjach ratowniczych na trasach bierze udział blisko 300 osób i 132 sztuki sprzętu.

Nadciąga marznący deszcz

W piątek rano korek zmniejszył się do 30 km. Początkowo pierwsze ciężarówki zaczęły przejeżdżać w kierunku Moskwy na odcinku M-4, następnie ruch samochodów osobowych i tirów na autostradzie rozpoczął się w obu kierunkach. Ruch autobusów pasażerskich na trasach na północ regionu pozostaje wstrzymany.

Mokry, ciężki śnieg połamał liczne linie energetyczne. Prawie 35 tysięcy mieszkańców zostało bez prądu, ciepła i wody. W teren ruszyło 1200 pracowników z firm energetycznych i 640 jednostek sprzętu.

Według prognoz rosyjskich meteorologów deszcz ze śniegiem w rejonie Rostowa utrzyma się do wieczora, w nocy zamieni się w marznący deszcz.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Materiał Promocyjny
Świat w Smart TV
Biznes
iPhony będą produkowane w Indiach. Foxconn otwiera nową fabrykę w 2024 r.
Biznes
Poczta na równi pochyłej. Państwowy moloch ma problem
Biznes
Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję
Biznes
Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów