Rosyjski koncern straci połowę mocy. Sprzedali zakłady w Europie

Papierniczy koncern rosyjskiego oligarchy sprzedał siedem swoich papierni w Europie. Sankcje uniemożliwiły dostawy rosyjskiego drewna na potrzeby tych zakładów.

Publikacja: 31.03.2023 17:49

Rosyjski koncern straci połowę mocy. Sprzedali zakłady w Europie

Foto: Bloomberg

Kontrolowany przez AFK Sistema oligarchy Jewgienija Jewtuszenkowa holding Segezha Group sprzedał swoją europejską spółkę zależną Segezha Packaging, która miała siedem fabryk opakowań papierowych. Rosjanie nie ujawnili kwoty transakcji, więc cena musiała być bardzo niska. Rosjanie zapewniają jednak, że była to transakcja "rynkowa”.

Nabywca nieznany

Nie informują, kto kupił zakłady Segezha Packaging zlokalizowane w siedmiu krajach - Niemczech, Danii, Holandii, Włoszech, Czechach, Turcji i Rumunii. Łącznie mogą one wyprodukować około 700 mln toreb papierowych rocznie. To połowa produkcji całej grupy. Sprzedając je, rosyjski koncern, może więc utracić połowę mocy produkcyjnych.

Gazeta RBK pisze, że umowa sprzedaży 100 proc. spółki Arka Merchants Limited i jej spółek zależnych (za pośrednictwem tej spółki rosyjska grupa posiadała siedem zakładów Segezha Packaging) została zawarta 22 lutego 2023 r.

Przychody i zysk netto Arka Merchants Limited i jej spółek zależnych za rok 2022 wyniosły odpowiednio 13,747 mld rubli i 384 mln rubli (21,32 mln zł). Tym samym fabryki te odpowiadały za około 13 proc. przychodów grupy i 6,3 proc. zysków. Koszty utrzymania działalności operacyjnej tych przedsiębiorstw w sytuacji, kiedy nie mogły być zaopatrywane w rosyjskie drewno, wynoszą około 2 mld rubli. rocznie.

Czytaj więcej

Chiny mają gospodarkę Rosji w garści. Zależność między krajami rośnie

Piąty pakiet pogrążył papiernie

Grupa Segezha zaopatrywała europejskie fabryki w papier, z którego produkowano torby i inne opakowania. Papier i opakowania wyprodukowane z rosyjskich papierni wykorzystywane są do konfekcjonowania cementu, suchych mieszanek budowlanych, produktów chemicznych, a także w przemyśle spożywczym, do produkcji toreb papierowych i toreb dla detalistów. Produkty fabryk zlokalizowanych w Europie i Turcji były sprzedawane na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, a potrzeby rynku Rosji i krajów sąsiednich zaspokajają rosyjskie przedsiębiorstwa w Karelii i obwodzie rostowskim.

Jednak od lipca 2022 r Unia zakazała importu rosyjskich produktów z drewna w ramach piątego pakietu sankcji. Teraz cały dostarczony tam papier, a także pozostałe produkty z drewna (tarcica, belki klejone, panele CLT itp.) firma przekierowała do innych krajów. Rosjanie zapewniają, że zrobili to „świetnie”.

„Przeorientowaliśmy wszystkie te produkty na rynki Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki, częściowo Ameryki Łacińskiej, Malezji, Korei Południowej, Izraela i krajów WNP”. Jednakże koszty logistyki firmy niemal się podwoiły w 2022 roku do 16 mld rubli (890 mln zł). Były więc wyższe od przychodów firmy.

Kim jest właściciel AFK Sistiema

Jewgienij Jewtuszenkow (75 lat) razem z synem Feliksem kontroluje blisko 65 proc. udziałów AFK Sistiema. Ma trzy wille na Lazurowym Wybrzeżu i dwie kamienice w Londynie. W 2022 r został objęty sankcjami W. Brytanii, Australii, Ukrainy i Nowej Zelandii. We wrześniu 2022 r ukraiński sąd antykorupcyjny skonfiskował 17 nieruchomosci oligarchy na Ukrainie. AFK Sistiema działa w deweloperce, ubezpieczeniach, usługach finansowych, przemyśle naftowym i drzewnym. 

Biznes
Chcą podbić cenę ropy. Saudowie zaskoczyli inwestorów
Biznes
Polskę zalewa groźna fala ataków hakerskich
Biznes
Pride Month problemem dla firm? Prawicowe bojkoty mogą być skuteczne
Biznes
Ponad 28 mln zł zebrano podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023
Biznes
Traktory znikają w Wielkiej Brytanii. Trop prowadzi do Rosji
Biznes
Niezwykła kolekcja legendarnego hollywoodzkiego aktora trafi na licytację