Rosjanie kontrolują ponad połowę Bachmutu. Walki trwają

Ukraiński Sztab Generalny w opublikowanym w czwartek wieczorem raporcie z frontu podał, że Rosjanie nadal nacierają na położone w obwodzie donieckim miasta Bachmut i Awdijiwka. Z komunikatu wynika też, że ukraińska armia wciąż odpiera ataki i nie wycofuje się z rejonu obu miast.

Publikacja: 31.03.2023 05:40

Ukraiński żołnierz w rejonie Bachmutu

Ukraiński żołnierz w rejonie Bachmutu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 401

W Bachmucie od miesięcy trwa najbardziej krwawa bitwa piechoty w Europie od zakończenia II wojny światowej. Obie strony ponoszą w niej ciężkie straty. Ewentualne zajęcie Bachmutu przez Rosjan byłoby ich największym sukcesem na Ukrainie od lipca 2022 roku. Zdobycie Bachmutu umożliwiłoby też Rosjanom rozwinięcie ofensywy w kierunku Słowiańska i Kramatorska.

Rosjanie starają się doprowadzić do okrążenia ukraińskich sił broniących Bachmutu. Miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone przez nieustanny ostrzał i ataki z powietrza.

Rosjanom udało się w czasie zimowej ofensywy zająć wschodnią część Bachmutu (miasto dzieli na dwie części przepływająca przez nie rzeka Bachmutka).

W środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował o "pewnych postępach" Rosji w rejonie Bachmutu.

Czytaj więcej

Ukraińska armia przyznaje: Rosjanie czynią postępy w rejonie Bachmutu

"Nasi obrońcy utrzymują się w mieście i odpierają liczne ataki wroga" - głosi komunikat opublikowany przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w czwartek wieczorem.

Jewhen Dikij, ukraiński analityk wojskowy, w rozmowie z ukraińskim Radiem NV stwierdził, że Rosjanie kontrolują obecnie ponad połowę Bachmutu. 

Rosjanie prawdopodobnie przekroczyli rzekę Bachmutkę. Nacierają falami, fala za falą

Jewhen Dikij, ukraiński analityk wojskowy

- Mogę powiedzieć, że Bachmut trzyma się mocno. Ale trwają tam zacięte walki uliczne, które zbliżają się do centrum miasta - relacjonował.

- Jeśli pojawiła się informacja, że rosyjskie wojska poczyniły "pewne postępy", to prawdopodobnie dlatego, że przekroczyli rzekę Bachmutkę. Nacierają falami, fala za falą, mówimy o (zdobyciu) kilkuset metrów - wyjaśnił.

Przed miesiącem wydawało się, że ukraińska armia wycofa się z Bachmutu (upadek miasta przewidywał m.in. sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg), ale ostatecznie dowództwo ukraińskiej armii zdecydowało się kontynuować obronę, by zadać nacierającym Rosjanom jak największe straty w terenie sprzyjającym odpieraniu ataków nacierających rosyjskich jednostek.

Serhij Zguriec, redaktor naczelny Defense Express, w felietonie na stronie ukraińskiej telewizji internetowej Espreso TV napisał, że Zełenski jest zdeterminowany, by bronić Bachmutu, ponieważ jego utrata dałaby Rosji argument do domagania się koncesji ze strony Ukrainy. Rosja stawia sobie obecnie za główny cel militarny dotarcie do granic administracyjnych nielegalnie anektowanych jesienią 2022 roku obwodów donieckiego i ługańskiego - bez zdobycia Bachmutu realizacja tego celu jest niemożliwa.

Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią
Konflikty zbrojne
Putin zapowiedział powszechną mobilizację. Kreml: Atak hakerów
Konflikty zbrojne
Prigożyn wzywa Szojgu na front. "Zagrzeje do boju, albo bohatersko zginie"