Rosja: Aktor okaleczył się podczas spektaklu. Artysta potępiał wojnę w Ukrainie

Jak informuje rosyjski portal The Insider, powołując się na media z Syberii, aktor rosyjskiego teatru w stolicy Buriacji Ułan Ude na zakończenie przedstawienia wygłosił ze sceny manifest, podczas którego wyznał, że ze względu na to, iż sprzeciwiał się wojnie w Ukrainie, był prześladowany.

Publikacja: 31.03.2023 09:52

Rosja: Aktor okaleczył się podczas spektaklu. Artysta potępiał wojnę w Ukrainie

Foto: Pixabay

Artur Szuwałow, aktor Rosyjskiego Teatru Dramatycznego w Ułan Ude, stolicy Buriacji na Syberii, okaleczył się na scenie po zakończonym przedstawieniu, podcinając sobie żyły – podaje portal The Insider, powołując się na syberyjskie media. Aktor był jednym z pracowników, którzy domagali się przywrócenia do pracy byłego dyrektora placówki Siergieja Lewickiego. Mężczyznę zwolniono, gdyż sprzeciwiał się agresji na Ukrainę.

Z wystąpienia mężczyzny wynika, iż dyrekcja miała się domagać jego dymisji, a wcześniej poniżać go, prześladować czy pozbawiać pensji.

- Dzisiaj zwolniono z pracy moją żonę Swietłanę Polańską, kierownictwo podpisało jej rezygnację. Nie godzę się dłużej na takie traktowanie, ale nie mam wyboru. Czuję się bezradny i wyczerpany. Odrzucam porównanie artystów do "przedstawicieli najstarszej profesji". Ponadto uważam, że nasza publiczność zasługuje na wyrafinowaną reżyserię, wbrew poglądom naszego dyrektora artystycznego - mówił do widzów na scenie teatru Szuwałow. - Ci ludzie, Wiaczesław Michajłowicz Diaczenko (dyrektor teatru) i Natalia Nikołajewna Swietozarowa (kierowniczka teatru) są odpowiedzialni za moją śmierć - podkreślił. - Nie mam już siły do walki - powiedział aktor w stronę widowni, a następnie wyjął ostre narzędzie i kilkakrotnie przejechał nim po nadgarstku lewej ręki. Artystę szybko zabrano ze sceny. Wybaczcie jeszcze raz - dodał. 

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 401

Radio Swoboda informuje, że aktor przebywa obecnie w szpitalu, gdzie jest pod opieką lekarzy.

Artyści teatru w Ułan Ude sprzeciwiali się zwolnieniu poprzedniego dyrektora Siergieja Lewickiego, który był autorem inscenizacji, w której występował Szuwałow. W proteście przeciwko kierownictwu placówki zdjęli m.in. transparent z literą „Z”. 

Jak podkreśla The Insider, wskutek protestów przeciwko rosyjskiej inwazji z teatrów zwolnionych zostało wielu utytułowanych artystów.

Społeczeństwo
Polska będzie płacić za uchodźców z Południa? Państwa UE osiągnęły porozumienie
Społeczeństwo
Młody Rosjanin zginął w ataku rekina w egipskiej Hurghadzie
Społeczeństwo
Sondaż: Putin zwrócił dwie trzecie Europejczyków przeciwko Rosji
Społeczeństwo
Wściekłość skrajnej lewicy w Lipsku
Społeczeństwo
Anglia: 30 osób dostanie równowartość 8,3 tys. zł miesięcznie za to, że są