Litwa jako pierwsza w UE wprowadza kary za łamanie antyrosyjskich sankcji

Wilno wprowadza do swojego prawodawstwa konkretne kary za łamanie antyrosyjskich sankcji tak międzynarodowych, jak i litewskich. Osobom prywatnym i firmom grożą grzywny i konfiskaty.

Publikacja: 31.03.2023 12:15

Litwa jako pierwsza w UE wprowadza kary za łamanie antyrosyjskich sankcji

Foto: Adobe Stock

Sejm Litwy uchwalił zmiany w kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń administracyjnych i ustawie o sankcjach międzynarodowych, zaproponowane przez litewski MSZ. Przewidują one, że osoby fizyczne, jak i osoby prawne będą karane nie tylko za naruszenie sankcji międzynarodowych, ale także za naruszenie sankcji ustanowionych przez ustawodawstwo litewskie.

Posłowie przegłosowali 3 z 4 projektów zaproponowanych w pakiecie ustaw. Poprawki do ustawy o określeniu środków ograniczających w związku z agresją rosyjską na Ukrainę mają zostać przegłosowane w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej

Rosyjska motoryzacja na łopatkach. Przybywa samochodów z Chin i Iranu

Koalicja rządząca argumentowała, że akty prawne na etapie uchwalania obejmują nie tylko sankcje krajowe, ale także międzynarodowe. Ponadto podkreślono, że odpowiedzialność karna za przestępstwa nie będzie stosowana, dopóki nie będzie ku temu podstawy prawnej, czyli do czasu uchwalenia ustawy o środkach ograniczających.

- Jeżeli w ustawodawstwie Republiki Litewskiej nie są przewidziane środki ograniczające, sankcje międzynarodowe na Litwie obowiązują w takim zakresie, w jakim zostały ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Unię Europejską i które nie są przenoszone do naszego ustawodawstwa krajowego. (…) Obowiązują sankcje międzynarodowe, należy ustalić odpowiedzialność za ich naruszenie – wyjaśniła sytuację premier Ingrida Simonyte, cytowana przez agencję ELTA.

Przyjęty przez litewski Sejm projekt ustawy przewiduje grzywny w wysokości od 200 euro do 6000 euro dla osób fizycznych łamiących sankcje; dla osób prawnych kara wyniesie od 600 euro do 6000 euro. W wypadku recydywy grzywna wzrasta do wysokości od 2000 do 6000 euro dla osób prywatnych, a dla przedsiębiorcy lub innej osoby odpowiedzialnej za osobę prawną - od 4000 do 6000 euro.

Ponadto w ustawie zapisano, że naruszający sankcje wobec Rosji, mogą też zostać objęci konfiskatą towarów, usług lub innych środków wykorzystywanych do naruszania sankcji. Wspomniane ograniczenia mają być zapisane w Kodeksie wykroczeń administracyjnych i Kodeksie karnym.

Biznes
Pride Month problemem dla firm? Prawicowe bojkoty mogą być skuteczne
Biznes
Ponad 28 mln zł zebrano podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023
Biznes
Traktory znikają w Wielkiej Brytanii. Trop prowadzi do Rosji
Biznes
Niezwykła kolekcja legendarnego hollywoodzkiego aktora trafi na licytację
Biznes
Konferencja Infoshare 2023. Festiwal społeczności napędzanej technologią!
Biznes
Aukcja 5G w czerwcu