Ambasador Rosji przy ONZ: Deportacja dzieci? To ewakuacja ze strefy wojny

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia zaprzeczył wywożeniu ukraińskich dzieci na terytorium FR i oddawaniu ich do nielegalnej adopcji. Deportacje nazwał "ewakuacją ze strefy działań wojennych", a adopcje - "tymczasową opieką".

Publikacja: 31.03.2023 16:36

Wasilij Nebenzia

Wasilij Nebenzia

Foto: PAP/EPA,Council Meeting

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 401

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał na początku tego miesiąca nakaz aresztowania Putina i rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Aleksiejewnej Lwowej-Biełowej za „nielegalną deportację” ukraińskich dzieci z terenów Ukrainy okupowanych przez siły rosyjskie na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Nie jest jasne, ile dzieci zostało zabranych z Ukrainy przez siły rosyjskie. Yale Humanitarian Research Lab opublikowało w zeszłym miesiącu raport, w którym twierdzi, że co najmniej 6000 dzieci z Ukrainy zostało wysłanych do rosyjskich obozów „reedukacji” w ubiegłym roku.

Czytaj więcej

Rosja przetrzymuje co najmniej 6 tysięcy ukraińskich dzieci w celu "reedukacji"

Prokurator MTK Karim Khan powiedział, że jego biuro zidentyfikowało przypadki deportacji „co najmniej setek dzieci zabranych z sierocińców i domów opieki dla dzieci”.

Ukraińcy liczbę uprowadzonych dzieci szacuje na ponad 16 tysięcy. Wiele z tych dzieci zostało odebranych rodzicom w „punktach filtracyjnych”, gdy próbowały opuścić nowo zdobyte terytorium, zostały usunięte z instytucji opiekuńczych lub odebrane osobom, które opiekowały się nimi po śmierci rodziców na wojnie.

Rosyjskie władze otwarcie mówią o wywożeniu ukraińskich dzieci do Rosji i umieszczaniu ich w obozach lub oddawaniu do adopcji przez rosyjskie rodziny. Moskwa twierdzi, że miliony ludzi zdecydowały się przenieść na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosja. Adopcje nielegalnie deportowanych dzieci. Finansowe "zachęty"

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia w wywiadzie dla propagandowej agencji TASS zaprzeczył oskarżeniom.

Stwierdził, że nie ma mowy o "deportacjach", tym bardziej "nielegalnych".

- Mówimy o ewakuacji ze strefy działań wojennych z pełnym poszanowaniem zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego, a także Konwencji o prawach dziecka - powiedział Nebenzia.

Dodał, że w ten sposób ewakuowano miliony ludzi, w tym dzieci, które "w zdecydowanej większości przybywają na terytorium Rosji wraz z rodzicami lub opiekunami".

Oskarżył państwa Zachodu, twierdzące, że takie dzieci zostały adoptowane, o „celowe wprowadzanie w błąd”.

- W rzeczywistości mówimy o tymczasowej opiece wstępnej lub tymczasowej opiece. Głównym celem jest, aby dzieci były w rodzinach, a nie w domach dziecka. Ta forma została wybrana specjalnie z myślą o ewentualnym ponownym połączeniu małoletnich z ich krewnymi, jeśli tacy zostaną odnalezieni - powiedział rosyjski dyplomata.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 466
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Członek Dumy Państwowej: Nie osiągnęliśmy żadnych celów na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Generał USA: Ukraińska kontrofensywa będzie bardzo imponująca
Konflikty zbrojne
ISW: Dlaczego Prigożyn oskarżył rosyjskie wojsko o próbę likwidacji jego najemników
Konflikty zbrojne
Doradca Zełenskiego: Rosja musi ponieść totalną klęskę
Konflikty zbrojne
Prigożyn ponownie krytykuje rosyjskie wojsko i mówi, że jego najemnicy mogą udać się do Biełgorodu