Gen. Skrzypczak: Ukraińców będzie stać tylko na jedną kontrofensywę

Ukraińskie wojska nie są jeszcze gotowe na kontrofensywę, ale warto na nią poczekać. Kluczem do jej powodzenia jest „silne, perfekcyjne, głębokie uderzenie” - ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Publikacja: 31.03.2023 20:52

Gen. Skrzypczak: Ukraińców będzie stać tylko na jedną kontrofensywę

Foto: PAP/Rafał Guz

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 401

Generał w piątkowym podkaście „Układ Otwarty” stwierdził, że jego zdaniem Ukraińcy na kontrofensywę przeciwko rosyjskiej armii nie są jeszcze gotowi. - Strumień sprzętu płynie cały czas, słyszymy o tych transportach, ale pamiętajmy o tym, że te transporty muszą trafić do wojsk, muszą trafić na pozycje bojowe, muszą trafić w ręce żołnierzy, którzy muszą się jeszcze wyszkolić, muszą się zgrać - zauważył.

- Zatem dajmy czas Ukraińcom na przygotowanie się do tej kontrofensywy, żeby te zgrupowanie bojowe było dobrze przygotowane, bo kluczem do powodzenia jest silne, perfekcyjne, głębokie uderzenie tymi siłami, które Ukraińcy przygotowują do tej operacji - mówił Skrzypczak. Były dowódca Wojsk Lądowych ocenił, że jego zdaniem „Ukraińców będzie stać na takie uderzenie, ale tylko jedno”.

Czytaj więcej

Sondaż: Co trzeci Ukrainiec uważa, że zwycięstwem będzie rozpad Rosji

- Niektórzy mówią o wielu kontrofensywach... no nie da się. Rosjanie prowadzą wiele ataków na wielu kierunkach. Co im to daje? Utratę potencjału. Ofensywne działanie, czyli takie, które ma być decydującym, polega na tym, że się kumuluje na wybranym kierunku gros sił do wykonania zdecydowanego, gromiącego przeciwnika uderzenia, które ma wywołać dwa skutki - tłumaczył emerytowany wojskowy. Pierwszy z oczekiwanych efektów to odwrót wojsk agresora, drugim - zainicjowanie „rozkładu jego armii”.

- Ja wierzę, że Rosjanie po klęsce, takiej sromotnej klęsce, będą gotowi się wycofać z Ukrainy - podkreślił rozmówca Igora Jankego. - Bo Ukraińcy, gdyby chcieli całe terytorium, te utracone 20 proc., odbijać teraz swoimi siłami, to muszą mieć armię czterokrotnie lub pięciokrotnie większą, niż mają Rosjanie. To się nie uda - podsumował gen. Waldemar Skrzypczak. 

Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?