Państwa bałtyckie sprzeciwiają się prezydencji Rosji w RB ONZ

Estonia, Łotwa i Litwa wspólnie sprzeciwiły się rozpoczynającej się 1 kwietnia rosyjskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Odpowiedzialni członkowie tego organu muszą przeciwstawić się rosyjskim próbom przekształcenia głównego miejsca międzynarodowej dyplomacji w pośmiewisko i platformę dezinformacji".

Publikacja: 31.03.2023 23:09

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia, podczas podziedzenia RB ONZ w rocznicę rosyjsk

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia, podczas podziedzenia RB ONZ w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 401

Rein Tammsaar, stały przedstawiciel Estonii przy ONZ, na piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa odczytał wspólne oświadczenie trzech państw bałtyckich.

W swoim wystąpieniu Tammsaar zaznaczył, że kraj rządzony przez zbrodniarza wojennego ściganego przez Międzynarodowy Trybunał Karny nie może przewodniczyć organowi odpowiedzialnemu za pokój i bezpieczeństwo na świecie.

Czytaj więcej

Rosja chce posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie rusofobii

- Czy to nie wymowne, że jutro, w rocznicę masakry w Buczy, Rosja będzie przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa? To haniebne, upokarzające i niebezpieczne dla wiarygodności tego organu i jego efektywnego funkcjonowania  – podkreślił estoński polityk.

Dyplomata dodał, że kraj prowadzący agresywną wojnę z sąsiadem, dopuszczający się najstraszliwszych okrucieństw, grożący światu bronią nuklearną, kraj,  którego przywódcą jest zbrodniarz wojenny, przeciwko któremu MTK wydał nakaz aresztowania, nie może kierować Radą Bezpieczeństwa,

-  Odpowiedzialni członkowie tego organu muszą przeciwstawić się rosyjskim próbom przekształcenia głównego miejsca międzynarodowej dyplomacji w pośmiewisko i platformę dezinformacji – podkreślił.

Prezydencja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zmienia się rotacyjnie co miesiąc, a każdy kolejny kraj jest wybierany w kolejności alfabetu angielskiego spośród aktualnego składu organu.

Na początku tego tygodnia Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, nazwał prezydencję Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ „kiepskim żartem”, ponieważ  Federacja Rosyjska prowadzi wojnę, a jej przywódca jest zbrodniarzem wojennym poszukiwanym przez MTK za uprowadzenie dzieci.

Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?