Think tank: Duże straty Rosjan w rejonie Bachmutu. 30 tys. zabitych i rannych

"Grupa Wagnera i rosyjskie siły konwencjonalne straciły znaczną część swojej siły żywej w rejonie Bachmutu, co jeszcze bardziej ograniczy rosyjską ofensywę w Bachmucie" - pisze thinka tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie.

Publikacja: 31.03.2023 07:10

Ukraiński żołnierz w rejonie Bachmutu

Ukraiński żołnierz w rejonie Bachmutu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 401

ISW, pisząc o stratach rosyjskich wojsk walczących od lipca 2022 roku o Bachmut, powołuje się na zachodnie źródła.

Jak czytamy w raporcie przewodniczący Połączonego Kolegium Szefów Sztabów USA, gen. Mark Milley, 29 marca szacował, że w rejonie Bachmutu walczy ok. 26-36 tys. najemników z Grupy Wagnera, z czego 20-30 tys. stanowią rekruci, w większości byli rosyjscy więźniowie, którzy zaciągnęli się w szeregi najemników w zamian za ułaskawienie.

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy prezydencie USA, w grudniu 2022 roku szacował, że Grupa Wagnera ma na Ukrainie 50 tys. żołnierzy - w tym 10 tys. najemników służących na kontraktach i 40 tys. skazańców z rosyjskich więzień.

Czytaj więcej

Rosjanie kontrolują ponad połowę Bachmutu. Walki trwają

Jak czytamy w analizie ISW Grupa Wagnera rzuciła większość swoich sił do wsparcia ofensywy w rejonie Bachmutu, a różnica miedzy 50 tys. o których mówił Kirby, a 26-36 tys. z wypowiedzi gen. Milleya to prawdopodobnie efekt strat poniesionych przez najemników w walkach o Bachmut.

"KIrby mówił 17 lutego, że Grupa Wagnera straciła 30 tys. najemników, w tym 9 tys. zabitych, w czasie walk na Ukrainie" - przypomina ISW.

Straty w sile ludzkiej będą nadal powstrzymywać rosyjskie działania ofensywne w rejonie Bachmutu i na szerszym teatrze działań

Fragment analizy ISW

Ponadto - jak pisze think tank - Grupa Wagnera może stracić kolejne tysiące najemników w związku ze zbliżaniem się do końca sześciomiesięcznego okresu służby skazańców - przy rekrutacji w więzieniach rosyjskim skazanym obiecywano ułaskawienie w zamian za sześć miesięcy służby na Ukrainie.

ISW cytuje też doradcę wojskowego misji Wielkiej Brytanii przy OBWE, Iana Stubbsa, który 30 marca ocenił, iż w czasie trwających od lipca 2022 roku walk o Bachmut Rosjanie stracili 30 tys. zabitych i rannych - zarówno najemników z Grupy Wagnera, jak i żołnierzy regularnych jednostek wojskowych. Według Stubbsa duża część tych strat została poniesiona w ostatnich tygodniach - w związku z czym rosyjskie jednostki pilnie muszą uzupełnić swoje stany osobowe.

"Te straty w sile ludzkiej będą nadal powstrzymywać rosyjskie działania ofensywne w rejonie Bachmutu i na szerszym teatrze działań, a znaczące straty Grupy Wagnera prawdopodobnie zagrożą zdolności tej formacji do odgrywania znaczącej roli jeśli chodzi o rosyjskie siły walczące na Ukrainie"

Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią
Konflikty zbrojne
Putin zapowiedział powszechną mobilizację. Kreml: Atak hakerów
Konflikty zbrojne
Prigożyn wzywa Szojgu na front. "Zagrzeje do boju, albo bohatersko zginie"