Ugandyjski generał chce wysłać wojska na pomoc Moskwie. „Wierzymy tylko w Putina”

Generał Muhoozi Kainerugaba, syn prezydenta Ugandy Yoweri Museveniego, stwierdził, że jego kraj chętnie „wyśle żołnierzy do obrony Moskwy, jeśli kiedykolwiek będzie jej grozić imperializm”.

Publikacja: 31.03.2023 18:59

Ugandyjski generał chce wysłać wojska na pomoc Moskwie. „Wierzymy tylko w Putina”

Foto: kremlin.ru/updf.go.ug

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 401

Muhoozi Kainerugaba znany jest z aktywnej działalności na Twitterze, a jego wpisy już nie raz prowadziły do kontrowersji. Inwazję Rosji na Ukrainę poparł od razu po jej rozpoczęciu, oceniając, że Władimir Putin „ma absolutną rację!. Trzy miesiące później nazwał byłego prezydenta USA Donalda Trumpa „jedynym białym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek szanował”. W październiku zeszłego roku były dowódca Wojsk Lądowych i Sił Specjalnych Ugandy wywołał incydent dyplomatyczny z Kenią, kiedy na Twitterze zagroził inwazją na ten kraj i podbiciem Nairobi. Za jego wpisy przepraszał później ojciec Muhooziego, prezydent Yoweri Museveni.

W tym samym czasie generał zwrócił na siebie uwagę świata, gdy publicznie pytał 600 tysięcy osób obserwujących go na Twitterze ile krów powinien oferować Giorgii Meloni, przyszłej premier Włoch. „W naszej kulturze daje się dziewczynie, którą się lubi, krowę” - pisał. Jednocześnie temu wyrazowi uznania dla Meloni towarzyszyła groźba. „Jeśli Rzymianie odrzucą nasze krowy, to znaczy, że musimy zająć Rzym. Zajmie to nam kilka dni” - przekonywał wojskowy, który podejrzewany jest o nagminne korzystanie z Twittera w stanie upojenia alkoholowego. On sam temu zaprzecza.

Czytaj więcej

Prezydent Ugandy przeprasza za syna, generała. Pytał ile krów dać Giorgii Meloni

Teraz po raz kolejny Muhoozi wsparł rosyjska agresję. Generał, który w ostatnim czasie założył Ruch MK, zapowiedział, że partyjna telewizja wybiera się do Rosji, gdzie ma zamiar „przeprowadzić bardzo ciekawe wywiady” oraz „za zgodą rosyjskich przywódców odwiedzi pole bitwy pod Stalingradem”. Dało to asumpt to kolejnych wpisów na temat Rosji. „W Afryce wierzymy tylko w prezydenta Putina, jeśli chodzi o Europę Wschodnią. Zachód marnuje czas swoją bezużyteczną proukraińską propagandą. Rosja, Chiny, Afryka, Indie, Ameryka Południowa wygrają na Ukrainie. 75 proc. ludzkości wygra z 15 proc.” - napisał w czwartek.

Urodzony w Tanzanii 48-latek, który dorobił się przydomka „tweetujący generał”, dodał, że oponenci mogą go nazywać „putinistą”. „Ale my, Uganda, wyślemy żołnierzy do obrony Moskwy, jeśli kiedykolwiek będzie jej grozić imperializm!” - zapowiedział.

Czytaj więcej

Kto był w Mariupolu? Putin czy jego sobowtór?

Po incydencie dyplomatycznym z Kenią Muhoozi Kainerugaba został odsunięty od kierowania Wojskami Lądowymi ugandyjskiej armii. 15 marca ogłosił, że będzie kandydować na urząd prezydenta kraju, mimo że wcześniej jego ojciec zapowiedział, że będzie ubiegał się o reelekcję.

Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?