Gigant rolny z USA przestaje kupować zboże z Rosji

Jeden z największych światowych dostawców produktów rolnych – amerykański Cargill – tego lata przestanie eksportować zboże z Rosji. Kreml zapewnia, że pozostanie to „bez wpływu na eksport zboża”.

Publikacja: 29.03.2023 11:08

Gigant rolny z USA przestaje kupować zboże z Rosji

Foto: Bloomberg

Rosyjska spółka-córka amerykańskiego koncernu Cargill w przyszłym rolniczym roku przestanie eksportować zboże z Rosji. We wtorek 28 marca spółka poinformowała o swoich planach rosyjskie władze - pisze gazeta RBK.

Firma informuje, że w kolejnym sezonie rolniczym 2023/2024 (rozpoczyna się 1 lipca 2023 i trwa do 30 czerwca 2024) Cargill LLC nie planuje eksportu zboża z Rosji. Cargill zapowiedział też, że ​​zaczyna przeglądać swoje portfolio aktywów związanych z eksportem zboża.

Czytaj więcej

Sankcje uderzyły w rosyjskie rolnictwo. Zboże gnije w magazynach

32 lata zysków nad Wołgą

Cargill jest jednym z największych na świecie producentów i dostawców produktów rolno-spożywczych. Firma działa w Rosji od 1991 roku i prowadzi tam ogromny biznes. Jest aktywna w czterech głównych obszarach: rolnictwo (zakupy, przetwórstwo i transport zboża, nasion oleistych i innych produktów dla producentów żywności i pasz dla zwierząt), produkty spożywcze (zaopatruje producentów żywności i napojów, restauracje i handel detaliczny sieci handlowych produktów i surowców mięsnych i drobiowych), przemysłu (współpraca z przemysłowymi odbiorcami energii, soli, produktów skrobiowych i wyrobów hutniczych), a także świadczy usługi finansowe dla klientów z tych branż. Firma znana jest rosyjskim konsumentom pod marką płatków owsianych Klinsky Extra.

Oddział zbożowy firmy Cargill obejmuje firmę handlową w Krasnodarze, elewatory w Krasnodarskim Kraju i Woroneżu, rzeczny terminal zbożowy w Rostowie nad Donem. Cargill posiada również mniejszościowy pakiet udziałów (25 proc. plus jeden udział) w terminalu zbożowym w Noworosyjsku.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Cargill w marcu 2022 r zaprzestał wszelkich inwestycji w Rosji, ale jej lokalne firmy nadal działały i skupowały zboże, zaopatrując budżet Kremla.

Czytaj więcej

Jak Rosjanie kradną ukraińskie zboże

Ryzykowny interes

Cargill jest od dziesięcioleci jednym z głównych eksporterów rosyjskiego zboża. Według danych RBK, firma wyeksportuje w sezonie rolniczym 2022/2023 ok. 2,2 mln ton, czyli ok. 4 proc. całego rosyjskiego eksportu zboża. Cargill plasuje się na szóstym miejscu wśród eksporterów – dla porównania udział lidera, firmy RIF, wynosi 18 proc..

Rozmówca RBK uważa, że ​​Cargill zdecydował się na ograniczenie eksportu zboża z Rosji w związku ze wzrostem regulacji i presją państwa na ten rynek.

- Cargill zdecydował się zamknąć jedną ze swoich linii biznesowych, ale nie opuszczać rynku rosyjskiego - podkreśla Eduard Zernin, prezes zarządu rosyjskiego Związku Eksporterów Zboża. Według niego firma prowadzi zróżnicowaną, kapitałochłonną działalność w Rosji, która obejmuje kilka gałęzi przemysłu przetwórczego.

W sytuacji napięć geopolitycznych Cargill postanowił dokonać przeglądu swojego portfela rosyjskich aktywów i pozbyć się potencjalnie problematycznych aktywów, uważa ekspert:  - Biznes zbożowy stał się nadmiernie upolityczniony i ryzykowny. W tym sezonie wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami dyskryminacji nie tylko rosyjskich eksporterów, ale także międzynarodowych firm handlujących rosyjskim zbożem. Uważam, że po rozważeniu wszystkich za i przeciw, Amerykanie zdecydowali się zminimalizować ryzyko i pozbyć się potencjalnie toksycznego biznesu - tłumaczy Zernin.

Czytaj więcej

Kreml przekierowuje eksport. Co kupią od Rosji „przyjazne kraje”?

Rosyjskie zboże dla Rosjan

Szef Związku Eksporterów Zboża uważa, że ​​zamknięcie handlu zbożem przez Cargill nie wpłynie na wielkość rosyjskiego eksportu.  - Biorąc pod uwagę planowany spadek plonów w przyszłym sezonie, odejście jednego z uczestników rynku wręcz złagodzi sytuację tych, którzy pozostaną – dodaje Zernin.

We wrześniu 2022 roku Reuters poinformował, że szef objętego sankcjami państwowego banku VTB Andriej Kostin napisał list do Władimira Putina z propozycją wprowadzenia zakazu zakupu zbóż i roślin oleistych w Rosji przez firmy powiązane z „nieprzyjaznymi państwami" (za takie Kreml uznaje kraje, które przyjęły sankcje). 

Pod koniec listopada okazało się, że Uralchem, główny rosyjski producent nawozów, również pisał na Kreml, deklarując, że jest gotów kupić aktywa globalnych handlarzy zbożem Cargill i Viterra, jeśli opuszczą Rosję.

Na początku grudnia 2022 r. Kreml zapewnił jednak, że nie wyrzuci ze swojego rynku zagranicznych handlarzy zbożem. Reżim zdaje sobie sprawę, że tylko dzięki takim firmom zarabia na eksporcie. Społeczność międzynarodowa naciska na zaprzestanie kupowania rosyjskiego zboża od rosyjskich eksporterów, bowiem to wspiera rosyjską wojnę. 

Rolnictwo
Bruksela przedłuży zakaz importu zboża z Ukrainy do Polski i sąsiadów
Rolnictwo
Rosja przedłuża porozumienie zbożowe z Ukrainą. "Dzięki wysiłkom Turcji"
Rolnictwo
Niebawem korytarz zbożowy przez Morze Czarne może przestać istnieć
Rolnictwo
Słowacja i Węgry zalane ukraińskim zbożem. Problem z wypłatą 100 mln euro
Rolnictwo
Brukselska awantura o pieniądze dla polskich rolników
Rolnictwo
Kryzys zbożowy: Słowacja już zdjęła zakaz importu z Ukrainy, Węgry jeszcze nie