Kolejny duży eksporter rosyjskiego zboża już nie będzie nim handlował

Po amerykańskim Cargilla także inny gigant rolny - kanadyjski Viterra, zaprzestaje kupowania rosyjskiego zboża. Kanadyjczycy idą jednak krok dalej i w ogóle opuszczają Rosję.

Publikacja: 29.03.2023 20:35

Kolejny duży eksporter rosyjskiego zboża już nie będzie nim handlował

Foto: Adobe Stock

Według anonimowych rozmówców agencji Bloomberg, Viterra zamierza opuścić rosyjski rynek i ma zamiar  szybko ogłosić tę decyzję. Viterra i Cargill są jednymi z sześciu największych na świecie eksporterów rosyjskiej pszenicy. Po tych informacjach kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie w Chicago podrożały w środę o 3,5 proc.

Kanadyjska firma zajmowała się sprzedażą rosyjskiej pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, grochu i oleju słonecznikowego. W 2022 roku rosyjska spółka zależna Viterra - LLC Viterra Rus, zwiększyła swoje przychody do 80,7 mld rubli z 69,9 mld rok wcześniej.

Czytaj więcej

Gigant rolny z USA przestaje kupować zboże z Rosji

Nie wiadomo, kto przejmie rosyjskie aktywa Viterra. Według strony internetowej Kanadyjczycy mają w Moskwie biuro, do tego magazyny w obwodzie kurskim oraz magazyny i urządzenia przeładunkowe w portach w obwodzie rostowskim i Kraju Krasnodarskim.

Chętnych nie brakuje. W grudniu rosyjski koncern nawozowy Uralchem ​​zawiadomił Kreml o swojej gotowości wykupienia aktywów Cargilla i Viterra i poprosił o zgodę komisji rządowej na transakcję. Vitrerra i Cargill zdementowały wtedy informację, że sprzedają swoje rosyjskie aktywa.

We wtorek Cargill, który zarabia w Rosji od 1991 r., poinformował, że w kolejnym sezonie rolniczym 2023/2024 (rozpoczyna się 1 lipca 2023 r. i trwa do 30 czerwca 2024 r.) nie planuje eksportu zboża z Rosji. Cargill zapowiedział też, że ​​zaczyna przeglądać swoje portfolio aktywów związanych z eksportem zboża.

Cargill ma w Rosji o wiele większe aktywa od Viterra. Są to i zakłady przetwórcze i gospodarstwa rolne. W tym tygodniu reżim rosyjski wprowadził nową opłatę dla cudzoziemców, którzy sprzedadzą swoje rosyjskie aktywa. Im mniejsza jest zniżka przy sprzedaży, tym większa opłata. Ma to zmusić zagranicznych inwestorów do wyprzedaży rosyjskiego majątku rosyjskim firmom za bezcen.

Technologie
Najwięksi wrogowie sztucznej inteligencji. Potężne zmiany nie przejdą bez walki
Rolnictwo
Rosja przedłuża porozumienie zbożowe z Ukrainą. "Dzięki wysiłkom Turcji"
Rolnictwo
Niebawem korytarz zbożowy przez Morze Czarne może przestać istnieć
Rolnictwo
Słowacja i Węgry zalane ukraińskim zbożem. Problem z wypłatą 100 mln euro
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Rolnictwo
Brukselska awantura o pieniądze dla polskich rolników
Rolnictwo
Kryzys zbożowy: Słowacja już zdjęła zakaz importu z Ukrainy, Węgry jeszcze nie