Raport: Eksplozja w Przewodowie

W miejscowości Przewodów koło Hrubieszowa w opuszczonych budynkach dawnego PGR doszło do eksplozji, w której zginęły dwie osoby - mężczyźni w wieku 62 i 60 lat.. Do wybuchu doszło 15 listopada, ok. 15:30. Przyczyną wybuchu była eksplozja pocisku - wszystko wskazuje na to, że był to wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą pocisk z zestawu S-300. Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że 15 listopada nie doszło do celowego ataku na Polskę. To samo mówił sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Publikacja: 16.11.2022 01:08

Miejsce eksplozji w Przewodowie, uszkodzony ciągnik i przyczepa

Miejsce eksplozji w Przewodowie, uszkodzony ciągnik i przyczepa

Foto: Twitter

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 266

O 10 w środę spotkali się ambasadorowie państw NATO, którzy omawiają incydent do którego doszło na granicy Polski z Ukrainą.

Czytaj więcej

Nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów państw NATO ws. Polski

O 12 prezydent Andrzej Duda oświadczył, że 15 listopada nie doszło do celowego ataku na Polskę, a eksplozja w Przewodowie jest prawdopodobnie efektem spadnięcia na terytorium naszego kraju pocisku S-300 wystrzelonego przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Czytaj więcej

Duda: To nie był atak na Polskę. Rakieta nie była w nas wymierzona

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg mówił, że choć na Przewodowo prawdopodobnie spadła rakieta wystrzelona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, to winna incydentu jest Rosja.

Czytaj więcej

Jens Stoltenberg: Ukraina ma prawo się bronić. Winna jest Rosja

Wiemy, że ofiarami eksplozji w Przewodowie są 62- i 60-latek. Jeden z mężczyzn aktywnie angażował się w pomoc ukraińskim uchodźcom w Polsce.

Czytaj więcej

Ofiary eksplozji w Przewodowie to 62- i 60-latek

Tymczasem rzecznik obrony Rosji podał w środę, że Rosjanie 15 listopada nie przeprowadzili ataku na Kijów, a na stolicę Ukrainy spadły ukraińskie pociski przeciwlotnicze. Gen. Igor Konaszenkow powiedział też, że na Polskę spadł pocisk wystrzelony przez ukraiński zestaw S-300.

Czytaj więcej

Rosja: Nie atakowaliśmy Kijowa, na Polskę spadł ukraiński pocisk z S-300

Rosja przeprowadziła we wtorek najpoważniejszy atak powietrzny na Ukrainę od początku wojny. Z ponad 100 wystrzelonych rakiet 80 przechwyciła obrona przeciwlotnicza, ale te, które zdołały się przez nią przedrzeć, uderzyły m.in. w Kijów, Lwów, Charków, Krzywy Róg, Równe i obwód sumski.

W środę rano przedstawiciele prezydenta Litwy, Gitanasa Nausedy poinformowali, że Polska zwróci się o konsultacje w ramach czwartego artykułu NATO, a Litwa poprze ten wniosek i poruszy kwestię wzmocnienia obrony przeciwlotniczej.

Czytaj więcej

Litwa poprze polski wniosek o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego

Tuż przed 18.00 rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym posiedzenie Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Czytaj więcej

Premier Morawiecki zwołuje pilne spotkanie komitetu ds. bezpieczeństwa

Coraz więcej o tej porze było wiadomo o tym, co wydarzyło się w Przewodowie koło Hrubieszowa.

Czytaj więcej

Wybuch w Przewodowie: Dwie ofiary

Agencja AP poinformowała, że przyczyną wybuchu było uderzenie dwóch "zabłąkanych" rakiet.

Czytaj więcej

Associated Press: Na terytorium Polski spadły rosyjskie rakiety. Są ofiary

Przedstawiciele władz USA ostrożnie wypowiadali się na temat przyczyn i okoliczności tego wydarzenia.  Informowano jedynie, że strona amerykańska pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami w Warszawie i zbiera informacje na temat wydarzenia.

Czytaj więcej

Pentagon nie potwierdza doniesień o rosyjskich rakietach, które spadły na Polskę

Resort obrony Rosji zaprzeczył doniesieniom, że to rosyjskie rakiety spadły na polskie terytorium. Zdaniem Ministerstwa Obrony Rosji takie doniesienia to "celowa prowokacja wymierzona w eskalację sytuacji".

Czytaj więcej

Resort obrony Rosji: Nie atakowaliśmy rejonu granicy Polski z Ukrainą

Nad ranem prezydent USA, Joe Biden stwierdził, że jest "mało prawdopodobne", biorąc pod uwagę trajektorię lotu, by pocisk, który spadł na Przewodów został wystrzelony z Rosji. Biden zastrzegł jednak, że nie chce przesądzać sprawy.

Czytaj więcej

Biden: Rakieta, która spadła na Polskę, mogła nie być wystrzelona z Rosji

CNN podał z kolei, że pocisk, który spadł na Polskę, był śledzony przez znajdujący się w polskiej przestrzeni powietrznej samolot NATO.

Czytaj więcej

CNN: Samolot NATO śledził rakietę, która spadła na Polskę

Według informacji AP na Polskę spadł pocisk wystrzelony przez Ukrainę.

Czytaj więcej

AP: Na Polskę spadł pocisk wystrzelony przez Ukrainę

Gen. Mieczysław Bieniek określił wydarzenie w Przewodowie jako poważny incydent międzynarodowy.

Czytaj więcej

Generał Bieniek: Poważny incydent międzynarodowy

Specjalną odezwę do Polaków wygłosił we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapewnił o wsparciu Ukrainy dla Polski. - Terror nie złamie wolnych ludzi - powiedział.

Czytaj więcej

Zełenski do Polaków: Ukraina zawsze was wspiera. Terror nie złamie wolnych

Swoje wsparcie dla Polski zadeklarowało wiele krajów, a jako jedne z pierwszych państwa bałtyckie.

Czytaj więcej

Państwa bałtyckie wyrażają solidarność z Polską

Po zakończeniu pilnego posiedzenia Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych ogłoszono pierwsze decyzje w związku z wydarzeniami w Przewodowie.

Czytaj więcej

Podwyższenie gotowości bojowej jednostek wojskowych na terenie RP

O wydarzeniach w Polsce informowały media na całym świecie. Z każdą godziną przybywało też reakcji rządów poszczególnych państw.

Czytaj więcej

Świat reaguje na doniesienia o rosyjskich rakietach spadających na Polskę

Eksperci wskazują, że w związku z incydentem daleko jeszcze do zastosowania Artykułu 5 Traktatu NATO.

Czytaj więcej

Rakiety na terytorium Polski: Artykuł 5 Traktatu NATO nie w tym przypadku

Miejscowość Przewodów, gdzie doszło do eksplozji, znajduje się kilka kilometrów od elektroenergetycznego połączenia międzysystemowego Polska – Ukraina.

Czytaj więcej

Eksplozja w Przewodowie. Tuż obok połączenia energetycznego Polski z Ukrainą

- Eksplozja na Lubelszczyźnie i śmierć dwóch osób to wielki test. Dla polskich władz, polityków, służb, mediów i opinii publicznej - napisał w komentarzu dziennikarz "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Dlaczego musimy zachować spokój po wybuchach w Przewodowie

- W kwestii dalszych działań polskiego państwa, jak i sojuszników z NATO, jest określenie podstawy odpowiedzialności za incydent - zauważył z kolei szef działu prawnego "Rzeczpospolitej" Tomasz Pietryga.

Czytaj więcej

Pietryga: Istotne czy rakieta została wystrzelona w sposób świadomy

- Musimy mieć świadomość, że obok nas toczą się krwawe działania wojenne i mogliśmy się spodziewać, że dadzą one o sobie znać i na naszym terytorium - napisał natomiast dziennikarz "Rzeczpospolitej" Marek Kozubal.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Spokojnie, to nie jest wojna

- Państwa członkowskie UE mają obowiązek udzielenia pomocy i wsparcia przy zastosowaniu wszelkich dostępnych im środków, gdy jakiekolwiek państwo członkowskie stanie się ofiarą zbrojnej agresji – tak stanowi początkowa część art. 42 ust. 7 zdanie 1 Traktatu o Unii Europejskiej - zauważa Waldemar Gontarski, profesor i adwokat, który do początku marca 2020 r. był pełnomocnikiem RP przed TSUE.

Czytaj więcej

Gontarski: Rosyjskie rakiety nad Polską sprawdzianem dla Unii Europejskiej

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny w mediach społecznościowych poinformował, iż polecił Prokuratorowi Krajowemu objęcie osobistym nadzorem śledztwa w sprawie eksplozji rakiety i śmierci dwóch polskich obywateli.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro reaguje na wybuch w Przewodowie

Tuż przed północą oświadczenie w sprawie wydarzeń w Przewodowie wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdzając, że źródłem eksplozji był "pocisk produkcji rosyjskiej".

Czytaj więcej

MSZ wzywa ambasadora Rosji i potwierdza, że „spadł pocisk produkcji rosyjskiej”

Tuż po północy głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. - W takich dniach musimy być razem. Razem jesteśmy bezpieczni. Razem nie damy się zastraszyć. Razem jesteśmy silni - stwierdził premier.

Czytaj więcej

Morawiecki apeluje o spokój: Bądźmy rozważni, opierajmy się na faktach

O swoich konsultacjach z najważniejszymi przywódcami z całego świata poinformował też w nocy prezydent Andrzej Duda. - Chcę zapewnić, że Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie gotowości. My wzmocniliśmy gotowość polskich sił zbrojnych - powiedział.

Czytaj więcej

Prezydent: Nie mamy w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił tę rakietę

O 10 w środę spotkali się ambasadorowie państw NATO, którzy omawiają incydent do którego doszło na granicy Polski z Ukrainą.

O 12 prezydent Andrzej Duda oświadczył, że 15 listopada nie doszło do celowego ataku na Polskę, a eksplozja w Przewodowie jest prawdopodobnie efektem spadnięcia na terytorium naszego kraju pocisku S-300 wystrzelonego przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Pozostało 98% artykułu
Kraj
Franciszek zdecydował co dalej z abp. Markiem Jędraszewskim
Kraj
Leszek Miller: Sprawa Romanowskiego? Mogło dojść do prawniczego sabotażu
Kraj
Lawina wniosków o uchylenie immunitetów posłów PiS. W tle miesięcznice i sporny wieniec
Kraj
Pięć osób w szpitalu. W Lublinie autobus wjechał w przystanek
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Kraj
Joanna Ćwiek-Świdecka: Prezydent deklaruje weto w sprawie aborcji, koalicja szuka planu B