MSZ wzywa ambasadora Rosji i potwierdza, że „spadł pocisk produkcji rosyjskiej”

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau wezwał rosyjskiego ambasadora w Warszawie Siergieja Andriejewa do MSZ z żądaniem „niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień” w sprawie „pocisku produkcji rosyjskiej”, który uderzył na terytorium Polski.

Publikacja: 16.11.2022 00:07

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew

Foto: PAP/Piotr Nowak

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 265

„W dniu 15 listopada 2022 r. zaobserwowano wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej” - czytamy w komunikacie rzecznika MSZ Łukasza Jasiny, który został opublikowany tuż po północy.

Resort polskiej dyplomacji przekazał, że „w związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień”.

Czytaj więcej

Wybuch w Przewodowie: Dwie ofiary

Komunikat MSZ to pierwsze oficjalne potwierdzenie ze strony polskich władz, że pocisk, który uderzył we wtorek na polskim terytorium, jest rosyjskiej produkcji.

Wcześniej w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że polecił Prokuratorowi Krajowemu objęcie osobistym nadzorem śledztwa w sprawie eksplozji rakiety i śmierci dwóch polskich obywateli. Zaznaczył, że na miejscu już od kilku godzin „pracuje zespół prokuratorów wraz z nadzorowanymi przez nich służbami i biegłymi".

Zbigniew Ziobro poinformował jednocześnie, że "na miejscu od kilku godzin pracuje zespół prokuratorów wraz z nadzorowanymi przez nich służbami i biegłymi".

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro reaguje na wybuch w Przewodowie

Ze wstępnych informacji medialnych wynikało, że dwie zabłąkane rakiety spadły na terytorium RP, w pobliżu miejscowości Przewodów w woj. lubelskim, 7 km od granicy z Ukrainą. Pociski spadły na suszarnię zboża, powodując śmierć dwóch osób, pracowników suszarni.

Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy