Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 265

„W dniu 15 listopada 2022 r. zaobserwowano wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej” - czytamy w komunikacie rzecznika MSZ Łukasza Jasiny, który został opublikowany tuż po północy.

Resort polskiej dyplomacji przekazał, że „w związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień”.

Czytaj więcej

Wybuch w Przewodowie: Dwie ofiary

Komunikat MSZ to pierwsze oficjalne potwierdzenie ze strony polskich władz, że pocisk, który uderzył we wtorek na polskim terytorium, jest rosyjskiej produkcji.

Wcześniej w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że polecił Prokuratorowi Krajowemu objęcie osobistym nadzorem śledztwa w sprawie eksplozji rakiety i śmierci dwóch polskich obywateli. Zaznaczył, że na miejscu już od kilku godzin „pracuje zespół prokuratorów wraz z nadzorowanymi przez nich służbami i biegłymi".

Zbigniew Ziobro poinformował jednocześnie, że "na miejscu od kilku godzin pracuje zespół prokuratorów wraz z nadzorowanymi przez nich służbami i biegłymi".

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro reaguje na wybuch w Przewodowie

Ze wstępnych informacji medialnych wynikało, że dwie zabłąkane rakiety spadły na terytorium RP, w pobliżu miejscowości Przewodów w woj. lubelskim, 7 km od granicy z Ukrainą. Pociski spadły na suszarnię zboża, powodując śmierć dwóch osób, pracowników suszarni.