Artur Kotwica

Australijska kopalnia zgubiła radioaktywną kapsułkę. Trzeba przeszukać 1200 km

Służby ratunkowe w zachodniej Australii poszukują niewielkiej kapsułki zawierającej substancję radioaktywną. Kapsułka wypadła z przewożącego ją pojazdu gdzieś na trasie między Newman a Perth. To odcinek o długości niemal 1200 km.

Znany miliarder dostał mandat za przekroczenie prędkości na własnej wyspie

Miliarder Larry Ellison dostał mandat za przekroczenie prędkości na wyspie, której jest właścicielem. Jechał swoją pomarańczową Corvettą, a zatrzymany powiedział policjantom, że nie ma nic na wytłumaczenie swojego wykroczenia.

Największe w Europie złoże pierwiastków ziem rzadkich odkryto w Szwecji

Na dalekiej północy Szwecji odkryto największe w Europie złoże pierwiastków ziem rzadkich – kluczowych do produkcji samochodów elektrycznych – poinformowała w czwartek szwedzka firma wydobywcza LKAB, o czym informuje agencja AFP.

Niedziele handlowe 2023. W te niedziele można zrobić zakupy w 2023 roku

To już piąty rok, kiedy obowiązywał będzie zakaz handlu w niedziele. Kiedy w 2023 roku wypadają niedziele handlowe, a co za tym idzie kiedy będzie można zrobić zakupy? Które niedziele będą niehandlowe? Oto pełny kalendarz handlowych i niehandlowych niedziel i pozostałych dni wolnych od pracy w sklepach w 2023 r. Nietypowa sytuacja będzie miała miejsce w grudniu.

Glapiński: Za 3 lata dościgniemy Hiszpanię, za 5 Włochy, a za 8 lat Francję. Konferencja prezesa NBP

- Jeśli się utrzymają wszystkie trendy w sile nabywczej niedługo dościgniemy Włochy. To jest kwestia 3 lat. No dobrze, może za 3 lata Hiszpanię, za 5 Włochy, a za 8 lat Francję - powiedział podczas konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński. Stwierdził też, że Rada nie zakończyła jeszcze cyklu podwyżek stóp procentowych. Decydujące będą dane o inflacji w styczniu i lutym.

Prezes PLL LOT stracił stanowisko. Rafał Milczarski odwołany przez Radę Nadzorczą

"Rada Nadzorcza PLL LOT podjęła dziś decyzję o odwołaniu Pana Rafała Milczarskiego z funkcji Prezesa Zarządu" - poinformowała spółka w komunikacie.

IKEA wycofuje z rynku popularne ciasto. Znaleziono w nim metalowy przedmiot

Almondy, dostawca IKEA, wycofuje z rynku mrożone ciasto DAIM migdał czekolada, 400g, ponieważ w jednym z ciast został znaleziony metalowy przedmiot. Akcja ma charakter zapobiegawczy - informuje IKEA.

Adam Glapiński, prezes NBP: To wciąż pauza w cyklu podwyżek stóp, a nie koniec

- Obecny poziom procentowych stóp Rada Polityki Pieniężnej uważa obecnie za optymalny, ale gdyby cykl podwyżek się zakończył, to bym o tym poinformował. Cykl jest zawieszony, nie zakończony - powiedział prezes NBP Glapiński na konferencji prasowej. - Jeśli hydra inflacji podniesie głowę możemy wrócić do podnoszenia stóp - dodał.

Raport: Eksplozja w Przewodowie

W miejscowości Przewodów koło Hrubieszowa w opuszczonych budynkach dawnego PGR doszło do eksplozji, w której zginęły dwie osoby - mężczyźni w wieku 62 i 60 lat.. Do wybuchu doszło 15 listopada, ok. 15:30. Przyczyną wybuchu była eksplozja pocisku - wszystko wskazuje na to, że był to wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą pocisk z zestawu S-300. Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że 15 listopada nie doszło do celowego ataku na Polskę. To samo mówił sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Adam Glapiński, prezes NBP: Szczyt inflacji w styczniu lub lutym, przekroczy 19 proc.

- Dziś optymalną decyzją było pozostawienie stóp procentowych bez zmian. Jesteśmy jednak wciąż w stanie zawieszenia procesu podnoszenia stóp procentowych, nie zakończyliśmy go definitywnie - mówił prezes NBP podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.