Od czego zależy okres wypowiedzenia umowy terminowej o pracę

Pracownik zatrudniony na umowę terminową już na starcie może mieć prawo do dłuższego niż 2-tygodniowy okresu wypowiedzenia. Będzie tak, gdy wcześniej był zatrudniony w tej samej firmie, nawet jeśli było to dawno temu.

Aktualizacja: 12.07.2016 07:52 Publikacja: 12.07.2016 07:00

Foto: 123RF

Podpisujemy z pracownikiem umowę od 1 lipca br. do 31 maja 2017 r. Jest to pierwsza umowa po zmianach. Wcześniej ta osoba pracowała u nas od 24 kwietnia 2013 r. do 17 czerwca 2015 r. (tj. 2 lata, 1 miesiąc i 24 dni). Jaki okres wypowiedzenia wpisać w umowie? Czy będą to trzy miesiące z uwagi na wcześniejsze zatrudnienie plus nowa umowa, co da nam łącznie ponad 3 lata tzw. stażu zakładowego? Czy raczej powinniśmy zapisać 1 miesiąc, ponieważ 3 lata pracy upłynie dopiero w kwietniu 2017 r.?

Dla opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 36 § 1 Kodeksu pracy (po zmianie). Zgodnie z nim okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

- 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc – jeśli był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące – gdy był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Sumując dotychczasowy okres zatrudnienia pracownika (2 lata, 1 miesiąc, 24 dni) na dzień ponownego zatrudnienia należy przyjąć, że obowiązujący strony umowy okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc.

Ważne! Przy ustaleniu długości okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony zawieranych po 22 lutego 2016 r. uwzględnia się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia u danego pracodawcy, bez względu na przerwy w tym zatrudnieniu.

Należy mieć na uwadze, że obowiązujący strony okres wypowiedzenia nie jest zapisany w treści umowy o pracę, lecz podawany w informacji dodatkowej do umowy, co jest wynikiem m. in. skreślenia art. 33 k.p.

Dwa sposoby liczenia

Istotny w tej sprawie jest fakt, że powyższa reguła obliczania okresu wypowiedzenia umowy o pracę ma zastosowanie do nowych umów zawartych po 22 lutego 2016 r. i jest odmienna w stosunku do tych umów, które zawarto przed tą datą.

W stosunku do umów wcześniej zawartych i trwających w dacie 22 lutego 2016 r. ma zastosowanie art. 14 ustawy z 25 czerwca 2015r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220). W szczególności art. 14 § 4 ustawy stanowi: „Do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednakże do okresu zatrudnienia, o którym mowa w tym przepisie, wlicza się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, a trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest uważana za pierwszą umowę w rozumieniu art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą albo za drugą umowę w rozumieniu tego przepisu, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w dotychczasowym brzmieniu."

Według starych zasad

W praktyce umowy o pracę zawierane na czas określony jeszcze przed 22 lutego 2016 r. i trwające w tym dniu, które dodatkowo obejmowały okres dłuższy niż 6 miesięcy i posiadały zapisaną klauzulę o możliwości zastosowania 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, nadal można wypowiadać tak jak dotychczas – tj. za 2-tygodniowym okresem, najdalej jednak do upływu 6 miesięcy liczonych od 22 lutego 2016 r. Po przekroczeniu tego okresu również i te umowy będą miały dłuższe okresy wypowiedzeń – miesięczny, a nawet 3-miesięczny, gdy upłyną 33 miesiące trwania umowy, licząc od 22 lutego 2016 r.

Ważne! Przy ustaleniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed 22 lutego 2016 r.

Warto również dodać, że stosownie do art. 49 k.p. „W razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy".

Powyższa odpowiedź nie prezentuje jednak wszystkich aspektów okresów wypowiedzeń przyjętych w nowych rozwiązaniach prawnych. Wszczególnych sytuacjach należy prowadzić analizę z uwzględnieniem wszystkich norm prawnych wyrażonych w art. 14 cytowanej ustawy.

Lesław Kinal, starszy specjalista, Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu

Podpisujemy z pracownikiem umowę od 1 lipca br. do 31 maja 2017 r. Jest to pierwsza umowa po zmianach. Wcześniej ta osoba pracowała u nas od 24 kwietnia 2013 r. do 17 czerwca 2015 r. (tj. 2 lata, 1 miesiąc i 24 dni). Jaki okres wypowiedzenia wpisać w umowie? Czy będą to trzy miesiące z uwagi na wcześniejsze zatrudnienie plus nowa umowa, co da nam łącznie ponad 3 lata tzw. stażu zakładowego? Czy raczej powinniśmy zapisać 1 miesiąc, ponieważ 3 lata pracy upłynie dopiero w kwietniu 2017 r.?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?