Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami

Autorytet od prawa spółek - prof. dr hab. Andrzej Kidyba - został odsunięty od prowadzenia zajęć na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Taką decyzję podjęły władze dziekańskie Wydziału Prawa i Administracji po skargach studentów na zachowanie wykładowcy.

Publikacja: 20.05.2024 09:02

Prof. dr hab. Andrzej Kidyba

Prof. dr hab. Andrzej Kidyba

Foto: PAP/Karol Zienkiewicz

Przypomnijmy, iż prof. dr hab. Andrzej Kidyba to jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce, autorytet w prawie spółek i autor podręczników, z których korzysta wielu studentów prawa w Polsce.

Skarga studentów na prof. Andrzeja Kidybę

Na co dzień jest wykładowcą w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego UMCS. 23 kwietnia studenci poinformowali władze lubelskiej uczelni, że profesor Andrzej Kidyba nie przeprowadził wykładu i zapowiedział, że następnego dnia nie odbędzie się uzgodniony wcześniej egzamin przedterminowy, ponieważ oburzyły go internetowe wpisy na jego temat.

"Mimo, że studenci zapewniali, że nie mają nic wspólnego z tymi treściami, prof. Kidyba domagał się od nich spowodowania usunięcia tych wpisów. Następnego dnia prof. A. Kidyba nie przyszedł na uczelnię, by przeprowadzić egzamin przedterminowy. Podczas rozmów ze studentami prof. Kidyba wypowiadał się o nich w sposób naruszający ich godność, a także zasady etyki i zwyczaje akademickie. Sprawy te zostały przedstawione we wspomnianym wniosku" - czytamy w komunikacie uczelni przesłanym Radiu Lublin.

Po tej skardze władze wydziału podjęły decyzję o odsunięciu prof. Kidyby od prowadzenia zajęć ze studentami UMCS. – Zgodnie z decyzją władz dziekańskich Wydziału Prawa i Administracji prowadzenie pozostałych godzin wykładu i egzaminu z przedmiotu prawo handlowe na stacjonarnych studiach prawniczych w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024 powierzono innemu pracownikowi – w miejsce Pana Profesora Andrzeja Kidyby – potwierdza w rozmowie z portalem jawnylublin.pl Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa uczelni.

Prof. Kidyba: Nie mam się z czego tłumaczyć, nie mam się czego wstydzić

Lokalny portal, powołując się na rozmówców z UMCS, zwraca uwagę, że prof. Kidyba jest wymagającym wykładowcą, który nie gryzie się w język. – Podczas oficjalnych spotkań zawsze jest merytoryczny, przygotowany, opanowany. W pracy potrafi być kompulsywny, przekonany o tym, że tylko on ma rację, unosi się, bywa nieobliczalny, dominuje – mówi  jeden z byłych już współpracowników profesora.

Prof. Andrzej Kidyba w rozmowie z portalem jawnylublin.pl przyznał, iż zdaje sobie sprawę, że wobec niego zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Podkreśla, że się nie boi. – Nie mam się z czego tłumaczyć, nie mam się czego wstydzić – stwierdza. Dodaje, że głównym zarzutem wobec niego jest to, że nie przyszedł na egzamin. Jak tłumaczy, źle się tego dnia czuł. Wyjaśnia także, o co poszło w tym konflikcie i przyznaje, że zaczęło się od treści na Facebooku.

– Stanąłem przed studentami i oświadczyłem, że dziś wykładu nie będzie. Wygłoszę monolog. Powiedziałem „Ludzie kochani, możecie na mnie pluć ile tylko chcecie, ale nie krzywdźcie tych dziesiątek tysięcy kobiet, które ciężko pracowały, uczyły się, zakładały rodziny, są świetnymi prawniczkami” – opowiada nawiązując do wpisów, że egzaminy zdawały te młode kobiety, które „przespały się z Kidybą”. – „Sprostujcie to” – prosiłem. Ale tego nie zrobili. Za to poszli z wnioskiem do pani dziekan – dodaje.

Czytaj więcej

Skandal na wydziale prawa UMCS - masowe ściąganie na egzaminie

Przypomnijmy, iż prof. dr hab. Andrzej Kidyba to jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce, autorytet w prawie spółek i autor podręczników, z których korzysta wielu studentów prawa w Polsce.

Skarga studentów na prof. Andrzeja Kidybę

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży